1. Liga na start!

26 maja, 2023

Start tegorocznego sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej, po inauguracji regat Ekstraklasy i 2. Ligi dopełni pierwsza runda 1. Ligi. W sobotę i niedzielę przy sopockim Molo, 18 zespołów będzie walczyć o pierwsze punkty do rankingu i rywalizacji o awans do Ekstraklasy.

Wyjątkowo pierwszoligowcy rozpoczną sezon jako ostatnia grupa w tym sezonie. 2 Liga rozegrała pierwszą rundę w maju w Sztynorcie, a Ekstraklasa w ubiegły weekend w Sopocie. Stawką walki w 1 Lidze jest oczywiście awans do elity Ekstraklasy na sezon 2024, ale też uchronienie się przed spadkiem do 2 Ligi, Na koniec sezonu 4 najlepsze załogi awansują wyżej, a 4 najgorsze spadną poziom niżej.

Faworytem do awansu na pewno jest załoga SportVita Ski&Sail pod wodzą Bartka Wójciaka, dla której relegacja z Ekstraklasy była poniżej ich oczekiwań i ambicji, a wzmocnieni Filipem Ciszkiewiczem już pokazali w regatach serii RS21Cup, że będą groźni. Na mocnych wygląda również załoga Garland Gliwice, jeśli uda im się ustabilizować pozycję sternika, bo w ostatniej chwili ze składu wypadł doświadczony Marek Stańczyk, a w jego miejsce na 1 rundę pojawi się utytułowany Zbigniew Gutkowski. Kolejna ekipa ze zmianami w składzie to również ex-Ekstraklasowy zespół Yacht Club Białołęka, w tym roku wzmocniony nowym sternikiem Bartkiem Rominieckim.

Na pewno groźnymi będą załogi z doświadczeniem ligowym, czyli Kościański Klub Żeglarski ze sternikiem Piotrem Sokołowskim i Marina Niesulice z Piotrem Kotwickim, obie pokazały że potrafią wygrywać regaty i przy stabilnej formie powinny włączyć się do walki o awans.

Największe zmiany i wzmocnienia wystąpiły w załogach UKS Navigo, Slava Racing oraz Ocean Challange Yacht Club. W barwach Navigo zobaczymy zupełnie nowy skład pod wodzą Roberta „Jabesa” Janeckiego, na pozycji sternika w Slava Racing pojawi się utytułowany Piotr Mańczak, natomiast w barwach OCC pojawi się etatowa ekipa Przemysława Tarnackiego, wyjątkowo w tych regatach ze sternikiem Bartkiem Bartnickim. Wszystkie trzy załogi „na papierze” są bardzo mocne,  doświadczone i powinny wysoko punktować.

Z uwagą powinniśmy śledzić zmagania jedynej w pełni żeńskiej załogi czyli ekipę Mai Remizowicz z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej oraz doświadczone ligowo załogi Odyssey Sailing Club Radka Sternickiego, Grupy Regatowej Powidz Tomasza Fereta, Yacht Club Sopot 2 ze sternikiem Jarosławem Radzkim i PPJK z Michałem Brzozowskim za sterem.

Niewiadomą będzie jak poradzą sobie beniaminkowie oraz załogi Etisoft 2KMM i Albatros Wolin, które w zeszłym roku walczyły o utrzymanie w 1 lidze. Debiutujące w 1 Lidze załogi Małe Elektrownie Wodne Inex Green, SKŻ Powidz i Hals Gostynin sprawdzą czy poziom rywalizacji jest w ich zasięgu i czy włączą się w walkę o czołowe miejsca.

Lista Startowa 1. Ligi 2023:

 1. SportVita Ski&Sail Gliwice
 2. Yacht Club Białołęka
 3. KW Garland Gliwice
 4. Odyssey Sailing Club Warszawa
 5. Kościański Klub Żeglarski
 6. Yacht Club Sopot 2
 7. Ocean Challenge Sailing Club Hetairos
 8. Puchar Polski Jachtów Kabinowych
 9. Spirit Sailing Team Navigo Sopot
 10. Jacht Klub Stoczni Gdańskiej
 11. KS Marina Niesulice
 12. Slava Racing
 13. Grupa Regatowa Powidz
 14. UKS Albatros Wolin
 15. Etisoft 2KMM Sailing Team
 16. Małe Elektrownie Wodne Micro Class
 17. SKŻ Powidz
 18. KŻ Hals Gostynin

Regaty odbywają się w sobotę i niedzielę tuż przy sopockim Molo, na którego głowicy umieszczona jest baza regat Garden Space wraz z centrum medialnym i sceną z której można obserwować rywalizację. Start regat codziennie o 1030. Planowanych jest rozegranie 30 krótkich, 10-12 wyścigów w systemie przesiadkowym na 9 dostarczonych przez organizatora jachtach RS21. Wstęp do bazy regat jest darmowy.

Relację na żywo można będzie oglądać na kanale TV Sportklub oraz na Youtubie na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski

Kibice będą mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Miasto Sopot – gospodarz regat.

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Magic Marine, , Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs

ZOBACZ CO CIĘ OMINĘŁO

Zapisy na sezon 2024 do 6 listopada!

1 listopada, 2023
Polska Liga Żeglarska rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do startu w sezonie 2024. Jednocześnie ogłoszono kalendarz regat dla Ekstraklasy i 1 Ligi. Termin wstępnych zgłoszeń mija 6 listopada.
CZYTAJ WIĘCEJ

Onboard Sailing Poznań, Port Mechelinki oraz BSA Flota Gdynia awansują do 1. Ligi. KS Marina Niesulice wygrywa finał Lig Regionalnych

17 października, 2023
Onboard Sailing Poznań, Port Mechelinki oraz BSA Flota Gdynia awansują do 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej . W dniach 14-15.10.2023 na wodach jeziorach Sztynorckiego oraz Dargin rozegrany został ostatni etap tegorocznie Polskiej Ligi Żeglarskiej. W podwójnych regatach – IV rudzie 2. Ligi PLŻ oraz Finale Lig Regionalnych udział wzięło łącznie 19 zespołów na 17 jachtach. […]
CZYTAJ WIĘCEJ

PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!

9 października, 2023
Załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodza Patryka Kosmalskiego niespodziewanie, ale pewnie wygrała ostatnią rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sztynorcie. Regaty miały dramatyczny przebieg, ale liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk zdołali obronić prowadzenie i zdobyli tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego!
CZYTAJ WIĘCEJ
Partnerzy i sponsorzy
Sponsorzy główni
Partnerzy
Partner technologiczny