KS Iskra AMW Gdynia

Ekstraklasa

2020 – Ekstraklasa – 4. miejsce
2019 – Ekstraklasa – 4. miejsce

Wojciech Myśliwiec
sternik
Marcin Panaś
trymer grota
Przemysław Kaleta
trymer foka
Rafał Błażejczyk
dziobowy
Ireneusz Kamiński
trymer foka
Jan Talaśka
dziobowy

Klub Sportowy „Iskra” przy Akademii Marynarki Wojennej jest wielosekcyjnym klubem sportowym, kontynuatorem tradycji Koła Sportowego „Iskra” założonego w 1962 r.

Głównymi kierunkami działania jest propagowanie kultury fizycznej na terenie Uczelni oraz w środowisku wojskowym i cywilnym. Klub wspiera organizacyjnie i finansowo zawodników reprezentujących Uczelnię i Klub. Udziela społecznej pomocy w budowie i rozbudowie obiektów sportowych oraz w konserwacji urządzeń i sprzętu sportowego.

Do wiodących sekcji sportowych należą sekcje: żeglarska, lekkoatletyczna (głównie biegi długodystansowe) oraz piłki koszykowej. Poza nimi działają również sekcje pływania, halowej piłki nożnej, siatkówka oraz tenis ziemny.

„Iskra” może pochwalić się wieloma sukcesami sportowymi oraz organizacyjnymi. Jej zawodnicy stawali niejednokrotnie na podium Akademickich Mistrzostw Polski, Wojskowych MŚ i ME (CISM) oraz krajowych i zagranicznych zawodów cywilnych. Organizacje regat (Regaty o Puchar Rektora-Komendanta AMW – trzynaście edycji), Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego, Mistrzostw Polski Uczelni Mundurowych – Pucharu Rektorów, spotykało się zawsze z uznaniem zawodników. Klub był również organizatorem i współorganizatorem różnego rodzaju imprez aktywujących dzieci i młodzieży (np. półkolonii dla dzieci w okresie ferii zimowych).

Sekcja żeglarska, która swój dynamiczny rozwój rozpoczęła startując w klasie 730 oraz klasie Skippi 650, nadal stratuje w regatach krajowych i zagranicznych. Przez wiele lat klub był odpowiedzialny za przygotowanie i udział reprezentacji Wojska Polskiego do udziału w Military World Games oraz MŚ i ME CISM w żeglarstwie. Żeglarze w mundurach wielokrotnie zdobywali na nich medale (np. załoga Wojtka Myśliwca złoty i srebrny medal w ME CISM, dwa złote, dwa srebrne i brązowy Kasi Tylińskiej, Zofii Truchanowicz, Aleksandry Tułodzieckiej na Military World Games i MŚ CISM, brązowy medal MWG CISM załoga M.Grabowski, M. Czajkowski, P.Przybylski, I. Kamiński) i wiele innych. W roku ubiegłym reprezentanci klubu zajęli czwarte miejsce w Ekstraklasie Polskiej Ligi Żeglarskiej.


ZESPOŁY EKSTRAKLASA ŻEGLARSKA

ZESPOŁY Liga ŻEGLARSKA

Partnerzy i sponsorzy
Partnerzy Główni
Partnerzy
Partner technologiczny