Szczecin nie zawiódł!

Trzecia runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej na półmetku rywalizacji wyglądała na rozstrzygniętą, ale pełna niespodzianek końcówka sprawiła, że znowu zdecydował ostatni wyścig. Prowadząca przez całe regaty załoga Sol Voltage AWFiS Gdańsk została w finałowym wyścigu wyprzedzona przez lokalnych faworytów z YKP Szczecin. Trzecie miejsce zajęła załoga UKS Żeglarz Wrocław i jednocześnie objęła fotel lidera 1 Ligi.

Prognoza wiatrowa na sobotę wyglądała na niekorzystną. Słaby i kręcący wiatr był wymagającym sprawdzianem nawet dla faworytów. Słabe występy na początku rywalizacji zanotowały załogi YKP Szczecin, UKS Żeglarz Wrocław i HRM Racing Yacht Club Gdańsk. Znakomicie radzili sobie zwycięzcy poprzedniej rundy – Sol Voltage AWFiS Gdańsk pod wodzą Damiana Pietruszewskiego. Tempo liderów trzymała żeńska załoga UKS Navigo Moniki Bronickiej i AZS WAT Warszawa ze sternikiem Wojciechem Myśliwcem. Niespodzianką pierwszego dnia była świetna postawa Legii Warszawa 2 prowadzonej przez Witolda Reszkowskiego. Gratulacje za pierwszy dzień należą się również Komisji Regatowej na czele z Sędzią Głównym Mają Mościcką, której w ekstremalnie trudnych warunkach udało się przeprowadzić aż 16 wyścigów.

Załogi wiedziały, że to drugi dzień rywalizacji będzie prawdziwym sprawdzianem siły i wytrzymałości. Wiatr o sile przekraczającej w szkwałach 25 węzłów sprawiał duże problemy niektórym zespołom. Z podium spadła załoga UKS Navigo. Fatalny dzień zanotowały dobrze radzące sobie pierwszego dnia Kościański Klub Żeglarski i Etisoft Sailing Team Gliwice.

Swoją moc pokazywała za to załoga YKP Szczecin. Gospodarze wygrywali wyścigi seriami i skutecznie niwelowali stratę do liderów z Gdańska, którzy nie wytrzymywali presji. W 20. wyścigu podejmując zbędne ryzyko zderzyli się z jachtem YKP Szczecin, złamali genakerbom i zostali zdyskwalifikowani z tego wyścigu. Pomimo tego, cały czas zachowywali prowadzenie. W ostatniej serii wyścigów, YKP Szczecin Patryka Zbroi po raz kolejny zwyciężyło, a AWFiS Gdańsk musiał przypłynąć w pierwszej trójce, żeby obronić pierwszą pozycję w regatach. Na początku ostatniej prostej z wiatrem zajmowali bezpieczną lokatę, ale popełnili błąd techniczny przy stawianiu genakera. Prosty błąd okazał się brzemienny w skutkach. Ze zwycięstwa w całych regatach cieszyła się załoga ze Szczecina w składzie Zbroja, Żełudziewicz, Gonerko, Zubrzycki.

Na trzeciej pozycji, po długiej pogoni za podium, regaty ukończyła załoga UKS Żeglarz Wrocław, co pozwoliło im objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej sezonu. Przed ostatnią rundą – Sztorm Grand Prix rozgrywanym na Zalewie Zegrzyńskim w dniach 25-26 września, sprawa awansów do Ekstraklasy wydaje się rozstrzygnięta. Dużo ciekawiej zapowiada się walka o utrzymanie się w 1 Lidze. Do Ekstraklasy awansują 4 najlepsze zespoły, a do kwalifikacji na sezon 2022 spadają analogicznie 4 ostatnie.

Rozegrano 28 wyścigów. Pełne wyniki trzeciej rundy 1 Ligi, Szczecin, 7-8 sierpnia 2021:

 1. YKP Szczecin – 36 pkt
 2. Sol Voltage AWFiS Gdańsk – 38 pkt
 3. UKS Żeglarz Wrocław – 43 pkt
 4. AZS WAT Warszawa – 49 pkt
 5. Interdoor UKS Navigo – 55 pkt
 6. HRM Racing Yacht Club Gdańsk – 58 pkt
 7. Legia Warszawa 2 – 66 pkt
 8. KS Marina Niesulice – 69 pkt
 9. RKS Lasery Zegrze – 71 pkt
 10. Garden Space Sailing Club – 72 pkt
 11. TFE Grupa Regatowa Powidz – 74 pkt
 12. Yacht Club Sopot 2 – 77 pkt
 13. Kościański Klub Żeglarski – 81 pkt
 14. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 88 pkt
 15. Etisoft Sailing Club Gliwice – 95 pkt
 16. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team – 98 pkt
 17. Regatta Business Poland – 98 pkt
 18. SKŻ Powidz – 99 pkt

Ranking 1 Ligi po trzeciej rundzie:

 1. UKS Żeglarz Wrocław – 50 pkt
 2. Sol Voltage AWFiS Gdańsk – 49 pkt
 3. YKP Szczecin – 49 pkt
 4. AZS WAT Warszawa – 49 pkt
 5. HRM Racing Yacht Club Gdańsk – 40 pkt
 6. Interdoor UKS Navigo – 37 pkt
 7. KS Marina Niesulice – 36 pkt
 8. Grupa Regatowa Powidz – 29 pkt
 9. Garden Space Sailing – 29 pkt
 10. Kościański Klub Żeglarski – 26 pkt
 11. Legia Warszawa 2 – 22 pkt
 12. Yacht Club Sopot 2 – 19 pkt
 13. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 19 pkt
 14. RKS Lasery Zegrze – 18 pkt
 15. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team – 17 pkt
 16. Etisoft Sailing Team Gliwice – 11 pkt
 17. Regatta Business Poland – 10 pkt
 18. SKŻ Powidz – 3 pkt

Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Efaflex, Miasto Szczecin i Sirocco Mobile.
Partnerem Technologicznym jest: SAP Polska
Partnerem relacji LIVE są: Vector Synergy i CDeX.
Partnerami Ligi są: FFW Communications, RS Sailing, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Garmin, Polski Związek Żeglarski.
Partnerem medialnym regat są Prestiż Magazyn Trójmiejski, zeglarstwo.waw.pl, Prestiż Szczeciński.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej
 są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Autor: Szymon Jabłkowski

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83
www.ligazeglarska.pl

Czytaj także: