14 szczęśliwców, 4 pechowców

W niedzielę w Sopocie zakończyły się eliminacje do 1 Ligi. Wystartowało 18 zespołów klubowych z całej Polski, 4 z nich niestety nie otrzymały prawa startu w sezonie głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Do startu w tegorocznej Polskiej Lidze Żeglarskiej zgłosiły się rekordowe 40 zespołów klubowych. Pomimo powiększenia i pozyskania nowej floty dziewięciu jachtów RS21 i dzięki temu zwiększenia obu lig, Ekstraklasy i 1 ligi z 12 do 18 zespołów w każdej, zgłoszone załogi nie zmieściły się w 1 Lidze i koniecznym była organizacja regat kwalifikacyjnych.

Faworyci nie zawiedli. Pewnie zwyciężyła załoga YKP Szczecin z Patrykiem Zbroją za sterem. Najwyżej sklasyfikowany Polak w światowym rankingu meczowym zwyciężył w 8 z 10 wyścigów. Drugie miejsce zajęła świetnie pływająca załoga KS Marina Niesulice pod wodzą doświadczonego i utytułowanego Pawła Tarnowskiego z Gliwic, a na trzecie miejsce na podium wskoczyła załoga SolVoltage AZS AWFiS Gdańsk ze sternikiem Damianem Pietruszewskim. Tuż za podium została sklasyfikowana załoga Tomasza Micewicza z HRM Racing Yacht Club Gdańsk, zwycięzcy zeszłorocznej 1 Ligi, którzy po zmianie klubu musieli wziąć udział w eliminacjach. Po nerwowym początku, ostatniego dnia nadrobili straty wygrywając wszystkie swoje wyścigi. Pierwszą piątek uzupełnił Garden Space Sailing Club z Jakubem Bajorem i Dominikiem Buksakiem w załodze.

Najbardziej zaciekła walka miała miejsce z tyłu stawki, ponieważ 4 z 18 startujących załóg musiały pożegnać się ze startami w Lidze w tym sezonie. Na ostatnich dwóch pozycjach zostały sklasyfikowane JK Między Żaglami 2 i Doktorancki KŻ AGH Kraków. Pomimo mocnego zakończenia z 1 Ligą pożegnał się również zespół Odyssey Sailing Club 2. Ostatni spadkowicz wyjaśnił się dopiero w ostatnim wyścigu. YC Regatta Business Poland (RBP) musiało ukończyć wyścig dwie pozycje przed Bazą Mrągowo (BMR) lub Etisoft Gliwice (ETI), aby uratować się przed spadkiem. Czwarte miejsce RBP i ETI oraz piąte BMR spowodowały, że to jednak Baza została ostatnim klubem z awansem do 1 Ligi.

Kwalifikacje do 1 Ligi stały na wysokim poziomie sportowym, a zdarzenia w środku stawki są zapowiedzią bardzo ciekawego sezonu. Bardzo długo niepewna awansu pozostawała załoga Yacht Clubu Sopot 2, w której sternikiem był doskonale znany z regat oceanicznych a wcześniej z regat klas olimpijskich Zbigniew Gutkowski. Również zdecydowanie poniżej oczekiwań spisała się załoga WAT-u pod wodzą Wojciecha Myśliwca, znanego z dwóch sezonów startów i zwycięstw w Ekstraklasie. Ze zmiennym szczęściem ale pewnie awansując do Ligi pływały załogi TFE Grupy Regatowej Powidz (Tomasz Feret) i Kościańskiego Klubu Żeglarskiego (Daniel Sokołowski), a udany debiut zaliczyły załogi Akademii Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej (Bartosz Rominiecki) i Ocean Challenge YC Ladies Sailing Team ze sternikiem Barbarą Mrozowicz ale w składzie ze Anna Weinzieher i Antoniną Marciniak, jedynej w pełnie żeńskiej załogi w stawce.

Wyniki:

 1. YKP Szczecin (Patryk Zbroja) – 15 pkt
 2. KS Marina Niesulice (Paweł Tarnowski) – 20 pkt
 3. AZS AWFiS Gdańsk (Damian Pietruszewski) – 21 pkt
 4. HRM Racing Yacht Club Gdańsk (Tomasz Micewicz) – 23 pkt
 5. Garden Space Sailing Club (Jakub Bajor) – 25.7 pkt
 6. UKS Żeglarz Wrocław (Filip Florek) – 32 pkt
 7. AZS WAT Warszawa (Wojciech Myśliwiec) – 32 pkt
 8. TFE Grupa Regatowa Powidz (Tomasz Feret) – 35 pkt
 9. Kościański Klub Żeglarski (Daniel Sokołowski) – 35 pkt
 10. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej (Bartosz Rominiecki) – 36 pkt
 11. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team (Barbara Mrozowicz) – 38 pkt
 12. Yacht Club Sopot 2 (Zbigniew Gutkowski) – 39 pkt
 13. Etisoft Sailing Club Gliwice (Grzegorz Krupa) – 41 pkt
 14. Baza Mrągowo (Tomasz Flisiak) – 42 pkt
 15. YC Regatta Business Poland Gliwice (Adam Cychner) – 43 pkt
 16. Odyssey Sailing Club (Radosław Sternicki) – 45 pkt
 17. Doktorancki KŻ AGH Kraków (Daniel Gut) – 51 pkt
 18. JK Między Żaglami 2 (Mariusz Sternicki) – 54 pkt

Kolejne regaty rozpoczynające sezon główny Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się również w Sopocie:

– 22-23 maja – 1 runda Ekstraklasy
– 29-20 maja – 1 runda 1 Ligi

Przebieg wyścigów transmitowany jest żywo na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Miasto Szczecin i Efaflex.
Partnerami Ligi są: Miasto Sopot, RS Sailing, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Polski Związek Żeglarski.
Partnerem medialnym regat jest Prestiż Magazyn Trójmiejski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, GSC Yachting i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa

Mail: maciek@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83
www.ligazeglarska.pl

Czytaj także: