AZS WAT pierwszym liderem 1 Ligi!

Załoga z Warszawskiej Akademii Technicznej wygrała inauguracyjną rundę 1 Ligi Żeglarskiej rozegranej w Sopocie. Po zaciętej walce pokonała młodą załogę UKS Żeglarz Wrocław oraz doświadczoną ekipę Yacht Klubu Polski Szczecin. Startowało 18 zespołów walczących o awans do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Dzięki 9 nowym jachtom RS21 skład 1 Ligi powiększono do 18 zespołów, z których 14 awansowało z kwalifikacji rozegranych 3 tygodnie wcześniej. Tam prym wiodła załoga YKP Szczecin Patryka Zbroi i to ona była wymieniana jako główny faworyt. Tymczasem początek regat to doskonała żegluga dwóch zespołów, które nie pokazały wysokiej formy w kwalifikacjach. 4 wygrane z rzędu dla AZS WAT pod wodzą Wojciecha Myśliwca oraz stabilne miejsca w top 3 dla HRM Racing Tomasza Micewicza i UKS Navigo wracającej do regatowego ścigania Moniki Bronickiej ustawiły czołówkę na początku regat. Jednak z biegiem kolejnych wyścigów, stawka na czele coraz bardziej się mieszała.

Na koniec 1 dnia na czele dalej widniał WAT, ale tuż za nim był już YKP Szczecin a do czołówki dobijały UKS Żeglarz Wrocław Filipa Florka, Garden Space Kuby Bajora z Dominikiem Buksakiem na pokładzie, KS Marina Niesulice Pawła Tarnowskiego i SolVoltage AZS AWFiS Gdańsk Damiana Pietruszewskiego. Lidera od ósmego AWFiS dzieliło zaledwie 8 punktów, a im do podium brakowało zaledwie 3 pkt.

Drugiego dnia stawka znowu zaczęła się tasować, a lidera zaczęła gonić ekipa z Wrocławia, której finalnie zabrakło tylko 1 punktu do fotela lidera. Szanse na wygraną miał jeszcze YKP Szczecin, ale słabsze ostatnie wyścigi pogrzebały ich szanse i zagroziły wypadnięciem nawet z pozycji medalowej.

Warto wspomnieć, że aż 9 załóg zanotowało zwycięstwo w jednym z 26 rozegranych wyścigów a tylko 4 załogi nie ukończyły żadnego z wyścigów na pozycjach 1 do 3. Znamionuje to bardzo ‘ciasną’ rywalizację gdzie pojedyncze błędy decydują niejednokrotnie o utracie nawet paru miejsc w rankingu regat.

Wyniki Końcowe 1 rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej – miejsce/klub/pkt

 1. AZS WAT Warszawa (Wojciech Myśliwiec, Rafał Błażejczyk, Marcin Panaś, Adrian Kaczyński) – 36 pkt
 2. UKS Żeglarz Wrocław (Filip Florek, Michał Skrzypkiewicz, Karol Wojda, Piotr Szlachcic) – 37 pkt
 3. YKP Szczecin (Patryk Zbroja, Maciej Gonerko, Marcin Zubrzycki, Krzysztof Żełudziewicz) – 43 pkt
 4. HRM Racing Yacht Club Gdańsk (Tomasz Micewicz) – 44
 5. SolVoltage AZS AWFiS Gdańsk (Damian Pietruszewski) – 45
 6. UKS Navigo (Monika Bronicka) – 46
 7. Garden Space Sailing Club (Jakub Bajor) – 48
 8. KS Marina Niesulice (Paweł Tarnowski) – 54
 9. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team (Barbara Mrozowicz) – 59
 10. Kościański Klub Żeglarski (Daniel Sokołowski) – 65
 11. TFE Grupa Regatowa Powidz (Tomasz Feret) – 67
 12. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej (Bartosz Rominiecki) – 77
 13. Yacht Club Regatta Business Poland Gliwice (Adam Cychner) – 82
 14. Legia Warszawa 2 (Krystian Moszczyński) – 85
 15. Etisoft Sailing Team (Grzegorz Krupa) – 90
 16. Yacht Club Sopot 2 (Zbigniew Gutkowski) – 90
 17. Lasery Zegrze (Michał Kępski) – 102
 18. SKŻ Powidz (Tomasz Makowski) – 106

Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się w Gdyni, 3-4 lipca ścigać się będzie Ekstraklasa a tydzień później 10 i 11 lipca 1 Liga.

Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube  https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Efaflex i Sirocco Mobile.
Partnerem Technologicznym jest SAP Polska
Partnerem Relacji LIVE są CDeX i Vector Synergy
Partnerami Ligi są: Miasto Sopot, RS Sailing, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Polski Związek Żeglarski i Miasto Szczecin
Partnerem medialnym regat jest Prestiż Magazyn Trójmiejski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, GSC Yachting, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa

Mail: maciek@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83
www.ligazeglarska.pl

Czytaj także: