Ekstraklasa powraca

Walka o tytuł Klubowego Mistrza Polski przenosi się do Gdyni. W dniach 9-10 lipca najwyższy poziom rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej zawita na Gdynia Sailing Days, aby rozegrać drugą rundę cyklu.

Pierwsza runda Ekstraklasy nie przyniosła niespodzianek. Obrońca tytułu Balex YKP Gdynia, walcząc do ostatniego wyścigu, wygrał inauguracyjną rundę w Sopocie. Wzmocniony transferami Yacht Club Gdańsk po równym i pewnym pływaniu zajął pewne drugie miejsce. Tym samym główni faworyci tego sezonu potwierdzili swój status i aspiracje. Na trzecim miejscu finiszowała Legia Warszawa, brązowy medalista poprzedniego sezonu, gotowa w tym sezonie do walki o najwyższe laury. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, dobrze spisali się beniaminkowie, czyli debiutujące na tym poziomie rozgrywek kluby (AWF Gdańsk, YKP Szczecin, UKS Żeglarz Wrocław i WAT Warszawa) zajmując miejsca od czwartego do siódmego. Na kolejnych miejscach zobaczyliśmy bardzo mocne załogi OKŻ i Pogoń Szczecin, ale pływające nierówno notując naprzemiennie doskonałe i słabe wyścigi.

Gdynia, która jest trudnym akwenem z uwagi na wysoki brzeg wpływający na kierunek i siłę wiatru, może przynieść niespodzianki i zamieszanie w tabeli. Przy słabym wietrze od brzegu trasa będzie bardzo trudna taktycznie. Przy silnym wietrze od morza, akwen charakteryzuje się stromą i zmieszaną odbiciami od falochronu falą. W poprzednich sezonach runda w Gdyni zawsze przetasowywała tabelę i kibice mają nadzieję, że tak stanie się i tym razem dostarczając wiele emocji.

Regaty Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej będą częścią Gdynia Sailing Days organizowanej przez Polski Związek Żeglarski i Miasto Gdynia, jednej z największych imprez żeglarskich na Bałtyku. Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie położonej blisko brzegu. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10:00, zakończenie w niedzielę o 16:00.

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po pierwszej rundzie:

  1. Balex YKP Gdynia – 18 pkt

  1. Yacht Club Gdańsk – 17 pkt

  1. Legia Warszawa – 16 pkt

  1. AZS AWFiS Gdańsk – 15 pkt

  1. YKP Szczecin – 14 pkt

  1. UKS Żeglarz Wrocław – 13 pkt

  1. AZS WAT Warszawa – 12 pkt

  1. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 11 pkt

  1. Pogoń Szczecin – 10 pkt

  1. KS Iskra AMW Gdynia – 9 pkt

  1. Sztorm Grupa – 8 pkt

  1. Yacht Club Sopot – 7 pkt

  1. Yacht Club Białołęka – 6 pkt

  1. Sport Vita Ski&Sail – 5 pkt

  1. Miasto Gliwice KW Garland – 4 pkt

  1. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 3 pkt

  1. AZS Politechnika Gdańska – 2 pkt

  1. Odyssey Sailing Club – 1 pkt

W piątek 8 lipca na 13:30, a następnie w niedzielę około godz. 16:00 zaplanowane są konferencje prasowe z zawodnikami Ligi w bazie regat w Marina Gdynia.

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, WNM Group, Euvic, Efaflex, Yacht Paradise, Nowy Sztynort i Gdynia Sailing Days.

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Magic Marine, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Solbud Development i Polski Związek Żeglarski (Organizator Gdynia Sailing Days 2022).

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Regaty Gdynia Sailing Days odbywają się dzięki:

  • Polski Związek Żeglarski – Organizator Gdynia Sailing Days 2022;

  • Miasto Gdynia i Gdyńskie Centrum Sportu – Partner Strategiczny GSD 2022;

  • PGE Polska Grupa Energetyczna – Partner Główny PZŻ 2022.

#plz #ligazeglarska #ocs #mocwiatru

Czytaj także: