Inauguracja Ekstraklasy

Najwyższy poziom rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej rozpoczyna zmagania już w najbliższy weekend. Pierwsza runda Ekstraklasy odbędzie się w Sopocie, a na starcie stanie 18 najlepszych klubów w Polsce, w tym obrońca tytułu Balex YKP Gdynia.

W dniach 28-29 maja w Sopocie najlepsze kluby żeglarskie w Polsce zmierzą się o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Komentatorzy spodziewają się bardzo wysokiego poziomu sportowego. Wszystkie załogi, które po ubiegłorocznych rozgrywkach zachowały swoje miejsca w Ekstraklasie staną ponownie na linii startu, część z nich wzmocniona sensacyjnymi transferami. Stawka zostanie też wzmocniona czterema klubami, zwycięzcami 1 Ligi z poprzedniego sezonu, które bynajmniej nie wchodzą do Ekstraklasy w roli skazanych na porażkę.

Finał sezonu 2021 dostarczył gigantycznych emocji. Prowadząca przez cały sezon załoga Yacht Clubu Gdańsk oddała prowadzenie w ostatnim wyścigu ostatniej rundy i z obrony tytułu cieszyła się załoga YKP Gdynia. W tym roku, co prawda bez zmian w składzie, ale wzmocnieni nowym sponsorem tytularnym powalczą o trzeci z rzędu tytuł Klubowych Mistrzów Polski. Yacht Club Gdańsk wzmocnił skład nowym sternikiem Igorem Tarasiukiem, a Krzysztof Małecki pozostał w załodze w charakterze taktyka. Również bez zmian w składzie melduje się na starcie brązowy medalista poprzedniego sezonu – Legia Warszawa.

W składach pozostałych załóg dzieje się więcej. Wśród najważniejszych transferów można wymienić byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej. Maciej Sapiejka i Adam Krefft wzmacniają załogę Pogoni Szczecin, a Tytus Butowski i Łukasz Machowski wejdą w skład załogi Yacht Clubu Sopot, jedynego klubu, który był obecny w Ekstraklasie przez wszystkie sezony Ligi. Najwyraźniej władzom klubu zależało na utrzymaniu tej passy, gdyż po ubiegłorocznym otarciu się o strefę spadkową sprowadziły do załogi jedne z największych nadziei polskiego żeglarstwa.

Rozgrywki Polskiej Ligi Żeglarskiej w 2021 roku były o tyle nietypowe, że poziom sportowy 1 Ligi nie odbiegał wielce od ekstraklasowego. Efekt tego jest taki, że cztery awansujące załogi wchodzą na najwyższy poziom od razu w roli faworytów. WAT Warszawa ze sternikiem Wojtkiem Myśliwcem, AWFiS Gdańsk Damiana Pietruszewskiego, YKP Szczecin reprezentowane przez najlepszego polskiego meczowca Patryka Zbroję oraz UKS Żeglarz Wrocław z Filipem Florkiem za sterem są mocnym typem do górnej połowy tabeli, a nawet do walki o miejsca na podium.

Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16.

Lista startowa Ekstraklasy:

  1. Balex YKP Gdynia

  1. Yacht Club Gdańsk

  1. Legia Warszawa

  1. Olsztyński Klub Żeglarski

  1. Pogoń Szczecin

  1. Sztorm Grupa

  1. KS Iskra AMW Gdynia

  1. AZS Politechnika Gdańska

  1. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności

  1. KW Garland Gliwice

  1. Sport Vita Ski&Sail

  1. Yacht Club Białołęka

  1. Yacht Club Sopot

  1. Odyssey Sailing Club

  1. AZS WAT Warszawa

  1. AZS AWFiS Gdańsk

  1. YKP Szczecin

  1. UKS Żeglarz Wrocław

Pierwsza runda tegorocznej Ekstraklasy zawita na sopockie molo, które jest jedną z najlepszych trybun żeglarskich w Europie. Kibice mogą cieszyć się znakomitym miejscem do oglądania rywalizacji z brzegu, strefą brzegową oraz wydarzeniami towarzyszącymi Lidze. W piątek 27 maja, na godzinę 13:30 zaplanowana jest konferencja prasowa organizatora, a na 20:00 oficjalne rozpoczęcie sezonu i przedstawienie załóg na scenie na końcu molo.

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com/gwt/Home.html#/event/:eventId=5c27eef8-fb23-409e-b920-97dd42ca7407

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Euvic, Nissan, Efaflex, Yachting Paradise.
Gospodarz: Miasto Sopot.
Partnerami Ligi są: Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Solbud Development, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing i Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

#plz #ligazeglarska #ocs

Czytaj także: