Kto zostanie Mistrzem Polski?

W Świnoujściu odbędzie się ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, która zdecyduje, który z 12 startujących klubów zostanie Mistrzem Polski PZŻ na sezon 2020. Na czele tabeli Yacht Klub Polski Gdynia przed Yacht Club Gdańsk (YCG) i Giżycką Grupą Regatową (GIZ).

Po 3 rundach rozegranych w Szczecinie i Sopocie, załogi ekstraklasowe spotkają się na ostatnich regatach sezonu w Świnoujściu. Prowadzący YKP Gdynia ma komfortową 4 punktową przewagę na drugim w tabeli YCG i punkt więcej nad znajdującą się za nimi GGR. To stawia załogę Rafała Sawickiego w roli głównego faworyta do tytułu mistrzowskiego, bo szansa że zajmą miejsce gorsze niż 5 przy wygranej YCG jest możliwe, ale raczej mało prawdopodobne zważywszy na tegoroczne wyniki i formę załogi z Gdyni.

Na kolejnych miejscach w rankingu, ale ze strata 4 punktów jest Iskra Gdynia, a kolejne 5 pkt za nią Sztorm Grupa, Olsztyński Klub Żeglarski i Pogoń Szczecin.

Na dole tabeli rozstrzygnie się równolegle sprawa spadku do 1 Ligi. Na 4 ostatnich miejscach zagrożonych spadkiem z taką samą ilością 9 punktów mamy załogi Dżygit Białystok, Albatros Wolin, Yacht Club Sopot i 77 Racing. Na 8 miejscu z przewaga aż 7 punktów jest Legia Warszawa, której pozycja wydaje się być bardzo bezpieczna.

Wypowiedzi czołowych zawodników przed regatami zapowiadają ostra walkę o wygraną w regatach:

Rafał Sawicki, YKP Gdynia: „Nasze nastawienie jest niezmiennie, przyjeżdżamy po pełna pulę i chcemy wygrać te regaty. Czyli nie kalkulujemy i jedziemy swoje regaty”

Krzysztof Małecki, Yacht Club Gdańsk: „Plan taki sam jak zawsze, chcemy zaprezentować się jak najlepiej i wygrać regaty. Koncentrujemy się na obronie 2 miejsca w generalce, ale liczymy że stworzy się szansa ataku na pozycje lidera”

Marek Stańczyk, Giżycka Grupa Regatowa: „Patrzymy realnie na układ w tabeli, walczymy o drugie miejsce bo szansa na tytuł mistrzowski jest raczej teoretyczna. Płyniemy spokojnie i chcemy wygrać te regaty aby mocnym akcentem zakończyć sezon”

Przypomnijmy ze 4 pierwsze załogi w sezonie dostana szansę startu w Sailing Champions League, czyli żeglarskiej Lidze Mistrzów w sezonie 2021

Ranking po 3 rundach Ekstraklasy:

 1. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia – 35 pkt
 2. YCG – Yacht Club Gdańsk – 31 pkt
 3. GIZ –  Giżycka Grupa Regatowa – 30 pkt
 4. ISK – KS Iskra AMW Gdynia – 26 pkt
 5. SZT – Sztorm Grupa Warszawa – 21 pkt
 6. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski – 20 pkt
 7. POG – SEJK Pogoń Szczecin – 19 pkt
 8. LEG – Legia Warszawa – 16 pkt
 9. 77R – 77Racing Gdańsk – 9 pkt
 10. YCS – Yacht Club Sopot – 9 pkt
 11. WOL – UKS Albatros Wolin – 9 pkt
 12. DZY – Dżygit Białystok – 9 pkt

Bazą regat jest Marina Świnoujście. Start wyścigów każdego dnia o 10:00, a zakończenie regat w niedzielę o 16:00. Regaty będą transmitowane na żywo w Internecie przez znany duet komentatorów Zuzanna Czuryło – Maciek Cylupa.

Relacje z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są też na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Miasto Świnoujście, Asmag, Tisane,  Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin..

Partnerami regat są: Garmin Polska, Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Garmin Polska, Polski Związek Żeglarski, Wodoaktywni.com, zeglarskie.info, nowezagle.pl i Jachting.com

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa

Mail: maciek@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83

Czytaj także: