Liga na start!

Start tegorocznego sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej, po inauguracji regat Ekstraklasy i 2. Ligi dopełni pierwsza runda 1. Ligi. W sobotę i niedzielę przy sopockim Molo, 18 zespołów będzie walczyć o pierwsze punkty do rankingu i rywalizacji o awans do Ekstraklasy.

Wyjątkowo pierwszoligowcy rozpoczną sezon jako ostatnia grupa w tym sezonie. 2 Liga rozegrała pierwszą rundę w maju w Sztynorcie, a Ekstraklasa w ubiegły weekend w Sopocie. Stawką walki w 1 Lidze jest oczywiście awans do elity Ekstraklasy na sezon 2024, ale też uchronienie się przed spadkiem do 2 Ligi, Na koniec sezonu 4 najlepsze załogi awansują wyżej, a 4 najgorsze spadną poziom niżej.

Faworytem do awansu na pewno jest załoga SportVita Ski&Sail pod wodzą Bartka Wójciaka, dla której relegacja z Ekstraklasy była poniżej ich oczekiwań i ambicji, a wzmocnieni Filipem Ciszkiewiczem już pokazali w regatach serii RS21Cup, że będą groźni. Na mocnych wygląda również załoga Garland Gliwice, jeśli uda im się ustabilizować pozycję sternika, bo w ostatniej chwili ze składu wypadł doświadczony Marek Stańczyk, a w jego miejsce na 1 rundę pojawi się utytułowany Zbigniew Gutkowski. Kolejna ekipa ze zmianami w składzie to również ex-Ekstraklasowy zespół Yacht Club Białołęka, w tym roku wzmocniony nowym sternikiem Bartkiem Rominieckim.

Na pewno groźnymi będą załogi z doświadczeniem ligowym, czyli Kościański Klub Żeglarski ze sternikiem Piotrem Sokołowskim i Marina Niesulice z Piotrem Kotwickim, obie pokazały że potrafią wygrywać regaty i przy stabilnej formie powinny włączyć się do walki o awans.

Największe zmiany i wzmocnienia wystąpiły w załogach UKS Navigo, Slava Racing oraz Ocean Challange Yacht Club. W barwach Navigo zobaczymy zupełnie nowy skład pod wodzą Roberta „Jabesa” Janeckiego, na pozycji sternika w Slava Racing pojawi się utytułowany Piotr Mańczak, natomiast w barwach OCC pojawi się etatowa ekipa Przemysława Tarnackiego, wyjątkowo w tych regatach ze sternikiem Bartkiem Bartnickim. Wszystkie trzy załogi „na papierze” są bardzo mocne,  doświadczone i powinny wysoko punktować.

Z uwagą powinniśmy śledzić zmagania jedynej w pełni żeńskiej załogi czyli ekipę Mai Remizowicz z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej oraz doświadczone ligowo załogi Odyssey Sailing Club Radka Sternickiego, Grupy Regatowej Powidz Tomasza Fereta, Yacht Club Sopot 2 ze sternikiem Jarosławem Radzkim i PPJK z Michałem Brzozowskim za sterem.

Niewiadomą będzie jak poradzą sobie beniaminkowie oraz załogi Etisoft 2KMM i Albatros Wolin, które w zeszłym roku walczyły o utrzymanie w 1 lidze. Debiutujące w 1 Lidze załogi Małe Elektrownie Wodne Inex Green, SKŻ Powidz i Hals Gostynin sprawdzą czy poziom rywalizacji jest w ich zasięgu i czy włączą się w walkę o czołowe miejsca.

Lista Startowa 1. Ligi 2023:

  1. SportVita Ski&Sail Gliwice

  1. Yacht Club Białołęka

  1. KW Garland Gliwice

  1. Odyssey Sailing Club Warszawa

  1. Kościański Klub Żeglarski

  1. Yacht Club Sopot 2

  1. Ocean Challenge Sailing Club Hetairos

  1. Puchar Polski Jachtów Kabinowych

  1. Spirit Sailing Team Navigo Sopot

  1. Jacht Klub Stoczni Gdańskiej

  1. KS Marina Niesulice

  1. Slava Racing

  1. Grupa Regatowa Powidz

  1. UKS Albatros Wolin

  1. Etisoft 2KMM Sailing Team

  1. Małe Elektrownie Wodne Micro Class

  1. SKŻ Powidz

  1. KŻ Hals Gostynin

Regaty odbywają się w sobotę i niedzielę tuż przy sopockim Molo, na którego głowicy umieszczona jest baza regat Garden Space wraz z centrum medialnym i sceną z której można obserwować rywalizację. Start regat codziennie o 1030. Planowanych jest rozegranie 30 krótkich, 10-12 wyścigów w systemie przesiadkowym na 9 dostarczonych przez organizatora jachtach RS21. Wstęp do bazy regat jest darmowy.

Relację na żywo można będzie oglądać na kanale TV Sportklub oraz na Youtubie na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski

Kibice będą mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Miasto Sopot – gospodarz regat.

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Magic Marine, , Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs

Czytaj także: