„Nadchodzący rok będzie czasem nauki”

Brak doświadczenia nie przeszkadza im w realizowaniu żeglarskiej pasji! Taką postawę cenimy i życzymy szybkiego progresu świeżej załodze z klubu RKS Lasery Zegrze. Może jednak nie doceniają swoich możliwości? Chcą powalczyć w pierwszej lidze i przyznają, że największym rywalem będą oni sami…

 

  1. Skład zespołu na sezon 2019?

Jarek Skrzyński – fok, grot,

Piotrek Kimszal – fok,

Sebastian Kimszal – dziób,

Artur Nowak – grot, ster, żagle dodatkowe

Konrad Rychlik – dziób,

Konrad Berezowski – ster, grot, żagle dodatkowe

  1. Jaki staż regatowy mają zawodnicy, kiedy powstał team?

Już 12 lat temu na Zalewie Zegrzyński powstała amatorska grupa, którą kierowała chęć trenowania żeglarstwa regatowego i ścigania się w lokalnych regatach. Po kilku latach, a dokładniej 4 lata temu narodził się Regatowy Klub Sportowy Lasery Zegrze.

Ideą było stworzenie miejsca dla ludzi, którzy nigdy nie pływali regatowo, a chcieliby zacząć – bez znaczenia na poziom umiejętności, a także dla tych, którzy za młodu trenowali żeglarstwo regatowe i chcieli wrócić do tego sportu. A to wszystko w ramach olimpijskiej klasy Laser. Dziś skupiamy największą w Polsce grupę Mastersów (35+)!”

W 2018 roku zapadła decyzja, żeby utworzyć załogę, która wystartuje w regatach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej: Łączną liczbę dni regatowych 5 z 6 członków załogi da się policzyć na palcach obu rąk.. no, może jeszcze nóg. Wszystko wskazuje na to, że zespół RKS Lasery Zegrze będzie najmniej doświadczonym zespołem w nachodzącej edycji PEŻ. I prawdopodobnie najstarszym.” 🙂

  1. Czy załoga będzie stała czy przewidywane są zmiany?

„Ponieważ nadchodzący rok będzie czasem nauki, zmiany odbędą się wyłącznie w ramach składu podanego wyżej.”

  1. Jak przygotowujecie się do sezonu?

„Nic nie zastąpi treningów na wodzie, ale (prawie) każdy z członków załogi, oprócz żeglarstwa, zajmuje się czymś poprawiającym sprawność fizyczną: crossfit, bieganie, hokej, rower, narty itd.”

  1. Wnioski z poprzedniej edycji, co trzeba poprawić, z czego jesteście zadowoleni?

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu podjęcia decyzji o uczestnictwie w regatach PEŻ!

Do poprawy jest właściwie wszystko, ale z pewnością naszym największym hamulcem jest kurs pełny, z żaglami dodatkowymi, nad czym będziemy usilnie pracować.”

  1. Oczekiwania i cele na tegoroczną ekstraklasę?

„Biorąc pod uwagę skład i doświadczenie zespołów zgłoszonych do kolejnej edycji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, będziemy zadowoleni z miejsca w czołówce 1 ligi i awansu do Ekstraklasy za rok. 🙂 Sezon 2019 będzie służył wyłącznie nauce i zgrywaniu załogi.

  1. Najwięksi rywale?

„Dopóki nie uporamy się ze zgraniem załogi i nie poznamy dobrze łódek (i techniki ich prowadzenia), na których odbywają się regaty PEŻ, największym rywalem/przeszkodą będziemy my sami. W kolejnym roku mamy zamiar powalczyć również z innymi.”

Czytaj także: