Podsumowanie 1 rundy Ekstraklasy

Sopot wygrywa start Ekstraklasy !

 

Załoga Yacht Clubu Sopot zwyciężyła w Memuak Grand Prix, pierwszej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegranej w Sztynorcie. Tuż za nimi na podium uplasowały się załogi YKP Szczecin oraz HRM Racing.

Tym razem wiatry nie rozpieszczały uczestników inauguracji Klubowych Mistrzostw Polski w Żeglarstwie. Pierwszy dzień rozpoczął się od jednego wyścigu i czekania prawie 4 godzin na silniejsze podmuchy i start kolejnych. Od początku wysoką formę prezentowały załogi YKP Szczecin pod wodzą Patryka Zbroi wygrywając 2 pierwsze wyścigi, HRM Racing Kuby Gołębiowskiego notując miejsca 1 i 3 oraz Nowy Sztynort GGR Krzysztofa Małeckiego kończąc pierwsze biegi na drugich miejscach. Słabo zaczęły załogi YKP Gdynia od falstartu i Pogoni Szczecin od miejsc 7 i 7. Sensacyjnie po 2 wyścigach przedostatnie miejsce zajmowali obrońcy tytułu z Yacht Club Gdańsk, po 6 miejscu w pierwszym i dyskwalifikacji w kolejnym wyścigu. Przez chwilę formą „błysnął” WAT Warszawa Pawła Grabowskiego dopływając dwa razy na czele stawki, obudził się Yacht Club Sopot z gościnnie sterującym Karolem Górskim, a Pogoń poprawiła pracę nowej załogi i dwa razy dopłynęli na drugich miejscach. Pierwszy dzień zakończył się po 9 wyścigach gdy wiatr definitywnie zniknął.

Drugi dzień zaczął się podobnie, po paru porannych wyścigach nastąpiła 3 godzinna przerwa i oczekiwanie na poprawę warunków, która finalnie nadeszła dopiero ok godz. 16. Na czele wciąż stabilnie pływał YKP Szczecin, ale stawkę mocno gonił Sopot, a w walce o medale wciąż liczyły się ekipy HRM Racing, SportVity Bartka Wójciaka, Nowego Sztynortu i YKP Lublin Tymona Sadowskiego.

Po 14 wyścigach, najlepsza dziewiątka ustawiła się do dodatkowego wyścigu finałowego – nowości w formule ligowej wprowadzonej od tego sezonu. Doskonale wystartował Zbroja, obejmując prowadzenie, którego finalnie nie oddał już do mety. Słabo wystartowali liderzy z Sopotu, do tego stopnia, że na pierwszej boi byli ostatni, co przy prowadzeniu Szczecinian powodowało spadek na drugie miejsce w regatach. Słabo również wystartowała SportVita, ale na pierwszym znaku wspięła się na 3 miejsce i w tym układzie, dawało im to awans na miejsce medalowe. Stawka tasowała się do samej mety, gdzie doskonałym finiszem popisał się YKP Lublin oraz Pogoń Szczecin, a Sopot rzutem na taśmę skończył na 5 miejscu zapewniając sobie punkt przewagi w tabeli końcowej regat nad YKP Szczecin. Sportvita dopływa dopiero na 7 miejscu i spada na 5 miejsce w rankingu za Pogonią. HRM spokojną żegluga, zapewnia sobie brązowy medal pierwszej rundy.

Składy zwycięskich zespołów:
1. Yacht Club Sopot: Karol Górski, Paweł Górski, Przemysław Chlebowski, Łukasz Machowski
2. YKP Szczecin: Patryk Zbroja, Anna Brzozowska, Maciej Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz
3. HRM Racing: Jakub Gołębiowski, Filip Miłoszewski, Marcelina Korszon, Marcel Montrymowicz

Wyniki Memuak Grand Prix, 1 rundy Ekstraklasy, Sztynort, 3-4.05.2024

 1. Yacht Club Sopot                23 pkt
 2. YKP Szczecin                               24 pkt
 3. HRM Racing Poznań                               31 pkt
 4. Pogoń Szczecin                               33 pkt  
 5. SportVita Ski&Sail Gliwice                33 pkt
 6. Lubelskie YKP Lublin                34 pkt
 7. Nowy Sztynort Giżycka Grupa Regatowa 34 pkt
 8. Yacht Club Gdańsk                               39 pkt
 9. AZS WAT Warszawa                               40 pkt
 10. OnLemon Rockstars Racing                35 pkt
 11. YKP Gdynia                                              35 pkt
 12. Legia Warszawa                               38 pkt
 13. UKS Żeglarz Wrocław                               40 pkt
 14. UKS Albatros Wolin 42 pkt
 15. AZS AWFiS Gdańsk 45 pkt
 16. Kościański Klub Żeglarski 46 pkt
 17. Ocean Challenge Yacht Club Gdynia 49 pkt
 18. AZS Politechnika Gdańska 58 pkt

Z regat przeprowadzono transmisja telewizyjna na żywo na Kanale OCS oraz w telewizji Sportklub.  8 maja na antenach Canal+Sport i Sportklub TV wyemitowana zostanie 15 minutowa premierowa relacja z regat w ramach serii odcinków z całego sezonu.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można było śledzić na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com

 

Wszystkie informacje, wyniki i linki do konferencji prasowych, analiz eksperckich można znaleźć na nowej oficjalnej stronie Polskiej Ligi Żeglarskiej:  www.ligazeglarska.pl oraz na profilach ligi w social mediach.

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube można znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.

Sponsorem Regat są MEMUAK i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska

Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

Czytaj także: