Pogoń wygrywa w Szczecinie!

W Szczecinie rozegrano 2 rundę NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Najlepszą okazała się załoga SEJK Pogoń Szczecin CM Construction ze sternikiem Krzysztofem Łobodźcem wygrywając 4 z 9 wyścigów. Kolejne miejsca zajęły PZU Jeziorak Yacht Club i Legia Warszawa Pawluk Racing.

Po pierwszej rundzie ligi, Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ, która odbyła się 2 tygodnie temu w Gdyni, głównymi faworytami do zwycięstwa były dwa wiodące zespoły Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (Szymon Jabłkowski) i Jeziorak Yacht Club (Karol Górski). Sternicy obu klubów zapowiadali ostrą walkę i wzajemne „pilnowanie się” na wodzie. Na wodach jeziora Dąbie pogodzili ich gospodarze z Pogoni Szczecin, obejmując prowadzenie od pierwszej kolejki i utrzymując je do końca regat.

W ciągu 2 dni rozegrano łącznie 18 wyścigów w upalnych i słabo wiatrowych warunkach. Stawka była bardzo wyrównana i po pierwszym sobotnim dniu, załogę z miejsca dziewiątego do liderów dzieliło raptem 5 pkt. Jest to różnica, którą można nadrobić raptem w jednym wyścigu. Niedziela powitała wszystkich silniejszym wiatrem i walka nabrała jeszcze więcej wigoru i emocji. Po złym początku doskonale zaczęła pływać stołeczna Legia z Kubą Pawlukiem za sterem wygrywając 2 wyścigi z rzędu. Straty z wyścigu nr 5 nadrabiali też Olsztynianie, zbliżając się do liderujących Pogoni i Jezioraka. W efekcie przed ostatnim 18 wyścigiem, na starcie stanęły 4 czołowe załogi, dla których był to wyścig decydujący o tym kolejności i obecności na podium. Dramatyzmu sytuacji dodał fakt, że wiatr zdecydowanie osłabł i wyścig rozegrano dopiero po 45-minutowej przerwie.

Ze startu najlepiej wyszła Legia przez Jeziorakiem i Pogonią. Najgorzej wystartował Olsztyn otrzymując karę dodatkowego obrotu. Na górnym znaku prowadziła Legia, powiększając przewagę, ale tuż za nimi był Jeziorak, Pogoń i szybko goniący Olsztyn. Olsztynianie szybko żeglując wyprzedzili 2 zespoły ale nie dali rady dogonić prowadzącej Legii i zajęli 2 miejsce, które w efekcie spowodowało spadek w klasyfikacji na 4 pozycję. Pogoń rzutem na taśmę wyprzedziła Jeziorak zajmując 3 miejsce w wyścigu i zapewniając sobie zwycięstwa w klasyfikacji końcowej regat.

„To były bardzo wyrównane regaty, cieszę się, że na naszych domowych wodach udało się wygrać. Nie byliśmy gościnni ale taki jest sport” – śmieje się Łobodziec, sternik Pogoni. „Dziękuję mojej załodze, to ich sukces a dla mnie wielka przyjemność z nimi żeglować. Za 3 tygodnie w Świnoujściu powalczymy znowu !”

„Nie udało się zrealizować planu i wygrać regat, ale dzięki drugiemu miejscu utrzymaliśmy prowadzenie w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski. Stawka jest bardzo wyrównana i trzeba pływać równo i mądrze taktycznie. Dziękuje chłopakom za 2 dni ciężkiej pracy na pokładzie” – podsumował Karol Górski z PZU Jeziorak Yacht Club.

Klasyfikacja końcowa 2 rundy NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Szczecin 28-29.07:

 1. SEJK Pogoń Szczecin – 22 pkt
 2. PZU Jeziorak Yacht Club – 25 pkt
 3. Legia Warszawa Pawluk Racing – 26 pkt
 4. Olsztyński Klub Żeglarski JST – 26 pkt
 5. Jacht Klub Gryf Gdynia 2 – 29 pkt
 6. Jacht Klub Gryf Gdynia – 29 pkt
 7. Warszawskie Towarzystwo Żeglarskie – 30 pkt
 8. Yacht Club Sopot – 30 pkt
 9. Delphia PŻKS Dżygit Białystok – 37 pkt
 10. Odyssey Sailing Club – 38 pkt
 11. Yacht Club Sopot 2 – 41 pkt
 12. Bolesławiec Sailing Team – 47 pkt

Kolejne regaty 18 i 19 sierpnia w Świnoujściu podczas Świnoujście Sails Festival.

Regaty można oglądać i analizować w internecie na platformie SAP Sailing AnaliticsSAP Sailing Analitics:  https://polishleague2018.sapsailing.com

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Szczecinie i Świnoujściu jest to flota 6 jachtów TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno promocyjnych Projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020 współfinansowanego przez Unię europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami regat są: D.A.D – Texet Poland, Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Harken, AVA i Teknos-Oliva.

Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska.

Czytaj także: