Polska Liga Żeglarska | 1 Liga | 1 runda – Sztynort | Relacja

Najciaśniejsze regaty w historii Ligi!

Po 28 wyścigach minimalne różnice zdecydowały o medalach podczas inauguracji 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. W  Sztynocie w Memuak Grand Prix wygrała załoga Onboard przed Slava Racing i Iskra Gdynia.

Regaty rozpoczęły się od mocnego uderzenia… pogody. Do umiarkowanego wiatru, opadów deszczu i niskiej temperatury, dołączyły opady śniegu, co sprawiło, że warunki stały się jeszcze trudniejsze dla zaczynających sezon 18 załóg, arbitrów i całej ekipy technicznej. Trasę ustawiono na jeziorze Łabap gwarantującym najbardziej stabilne warunki wiatrowe przy zachodnich i północnych wiatrach.

Pierwsze wyścigi to od razu niespodzianki, bo dwa zwycięstwa zanotowała osłabiona żeńska załoga Sztorm Grupy wyjątkowo z Agnieszką Łapińską na sterze zamiast etatowo prowadzącej Julii Szmit, oraz beniaminek BSA Flota Gdynia Kuby Wiedehefta. Kolejne wyścigi to stabilne pływanie w czołówce Iskry Gdynia ze sternikiem Maciejem Sapiejką oraz Mariny Niesulice z kontuzjowanym Piotrem Kotwickim za sterem. Niezły początek i trzy trzecie miejsca zanotował kolejny beniaminek Port Mechelinki Michała Strusińskiego, a po słabym pierwszym wyścigu dobrą formę pokazała Slava Racing pod wodzą Piotra Mańczaka. Nerwowy start regat zanotowała załoga Garland Gliwice z faworyzowanym Markiem Stańczykiem na pozycji sternika oraz Odyssey Radka Sternickiego notując jeden wygrany wyścig, ale tez ostatnie miejsce po sytuacjach protestowych i karach arbitrów. Niespodzianką była słaba postawa Onboard Szymona Jabłkowskiego, stawianego w roli jednego z faworytów zajmującego po 3 wyścigach dopiero 12 miejsce.

Ale druga połowa dnia, już bez opadów śniegu i deszczu, to pokaz siły poznańskiej załogi, która wygrała kolejne 4 wyścigi i wskoczyła na fotel lidera na remisie punktowym z równo pływającymi Niesulicami. Tuż za nimi z pojedynczymi punktami straty plasowały się Iskra Gdynia, Slava Racing, Flota Gdynia, Port Mechelinki i Garland Gliwice co tylko potwierdzało fakt, że stawka jest bardzo wyrównana, a różnice w rankingu minimalne. Warto podkreślić, że na przestrzeni 14 rozegranych pierwszego dnia wyścigów, na czele rankingu mieliśmy aż 6 różnych liderów.

Drugi dzień przywitał uczestników silniejszym zimnym północnym wiatrem. Dobrze zaczął Garland Gliwice od miejsc 1-3-1 oraz Iskra z pozycjami 2 i 2. Niestety w 20 wyścigu ich jacht doznał awarii, musieli się wycofać i na ich konto dopisano 10 pkt, które zepchnęło ich z 1 na 4 miejsce rankingu. Słabiej zaczęła Slava od miejsc 5 i 6, ale potem zanotowała 2 wygrane i wróciła do walki o medale. Doskonale pływała nowa załoga YKP Warszawa Konrada Masłowskiego, wygrywając 2 wyścigi  i 3 razy zajmując drugie miejsce awansując w tabeli z 13 miejsca na 7. Wszystkie załogi z czołówki, notowały na przemian lepsze i gorsze wyścigi, a różnice punktowe były minimalne i o końcowych wynikach miała zdecydować ostatnia 14 seria wyścigów. Szanse na wygraną miało aż 5 załóg. Niestety przed wyścigiem, jacht Slavy uległ awarii i nie mogli oni wziąć udziału w ostatnim wyścigu otrzymując tzw. „zadośćuczynienie” w postaci średniej pkt z całych regat.

Garland zaryzykował agresywny start wiedząc, że muszę ostatni 28-my wyścig ukończyć na 1 lub 2 miejscu, dającym im wygraną w regatach. Niestety ryzyko się nie opłaciło, zanotowali falstart, 10 pkt i spadek w rankingu regat na 5 miejsce. Onboard, który prowadził w regatach praktycznie cały dzień, popłynął spokojnie kończąc wyścig na 3 miejscu, które dawało im wygraną w całych regatach z przewagą… 0,5 pkt nad Slavą. Iskra wygrała ostatni wyścig i dzięki temu awansowała z 5 na 3 miejsce w tabeli ze stratą…0,5 pkt do Slavy! Niesulice nie wykorzystały szansy i notując 4 miejsce w ostatnim wyścigu, zapewniły sobie miejsce tuż za podium ze stratą 1 pkt do trzeciego miejsca.

Tak małych różnic nie zanotowano do tej pory w regatach Ligi, co znamionuje, że tegoroczny sezon będzie bardzo wyrównany i zacięty i możemy spodziewać się walki o medale do ostatniego wyścigu sezonu we wrześniu w Szczecinie

 

Wyniki 1 rundy 1. Ligi, Sztynort 20-21.04.2024:

 1. Onboard Sailing Poznań                – 48 pkt
 2. SLAVA Racing Sława                – 48,5 pkt
 3. KS AMW Iskra Gdynia                – 49 pkt
 4. KS Marina Niesulice                              – 50 pkt
 5. KW Garland Gliwice                – 56 pkt
 6. BSA Flota Gdynia – 59 pkt
 7. Yacht Klub Polski Warszawa – 62 pkt
 8. Port Mechelinki – 66 pkt
 9. Yacht Club Białołęka – 67 pkt
 10. Sztorm Grupa Warszawa – 74 pkt
 11. Stowarzyszenie PPJK Warszawa – 74 pkt
 12. MOWI Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 76 pkt
 13. KŻ Hals Gostynin – 77 pkt
 14. Odyssey Sailing Club Warszawa – 80 pkt
 15. Etisoft 2KMM Sailing Team Gliwice  – 82 pkt
 16. Olsztyński Klub Żeglarski – 88,3 pkt
 17. Yacht Club Sopot 2                               – 90 pkt
 18. UKS Navigo Sopot – 116 pkt

Nagrodę Dr Irena Eris dla najlepszych żeglarek regat zdobyły Katarzyna Harc i Barbara Mrozowicz z Onboard

Kolejne regaty 1 Ligi odbędą się w Sopocie 18 i 19 maja, a w dniach 3-4 maja sezon zainauguruje Ekstraklasa regatami w Sztynorcie.

 

Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na nowej oficjalnej stronie Polskiej Ligi Żeglarskiej:  www.ligazeglarska.pl

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube można znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

15-minutowe relacje z regat będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.

Sponsorem Regat są MEMUAK i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska

Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

Czytaj także: