Rekordowa ilość wyścigów w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej!

Podczas drugiej rundy Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej świetna pogoda pozwoliła na rozegranie rekordowych 30 wyścigów. Zwyciężyła ponownie załoga Mariny Niesulice Piotra Kotwickiego, jednak w dalszej części stawki nie zabrakło niespodzianek.

W dniach 8-9 czerwca na Jeziorze Kierskim w Poznaniu odbyła się druga runda Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Warunki wiatrowe w sobotę i niedzielę były zupełnie różne. W sobotę ściganie było bardzo taktyczne, z wieloma zmianami w sile i w kierunku wiatru. Przy silniejszym wietrze w niedzielę zawodnicy musieli skupić się bardziej na technice prowadzenia jachtów RS21.

Od sezonu 2024 Wielkopolska Liga Żeglarska jest kwalifikacją do Polskiej Ligi Żeglarskiej. Awans wywalczą cztery najlepsze kluby, nie licząc tych, które mają już swoich reprezentantów na wyższych poziomach PLŻ – w Ekstraklasie lub 1 Lidze. Przed drugą z trzech tegorocznych rund rozgrywanych w Wielkopolsce o awans walczyło 9 załóg. Trzy z nich najprawdopodobniej zaprzepaściły szansę na awans, a jedna sensacyjnym występem dała sobie szansę wywalczenia promocji w finałowej rundzie.

Jedynie z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć o tym jak regaty rozpoczęli obrońcy tytułu. Czterema zwycięstwami w czterech wyścigach potwierdzili status dominatorów. Za ich plecami toczyła się zacięta rywalizacja. Bardzo dobrze rozpoczęły załogi SBU, Soliny i Texetu. Ci ostatni skomplikowali swoją sytuację w czwartym wyścigu zaliczając falstart i natychmiast wypadając ze ścisłej czołówki. Na wysokim poziomie pływała załoga Stowarzyszenia Z wiatrem i pod wiatr ze Słupcy. Srebrni medaliści pierwszej rundy prowadzeni przez Michała Smuszkiewicza kończyli dzień na drugim miejscu. Tuż za nimi Texet Wojciecha Bromki i dość sensacyjnie, po świetnym dniu z dwoma wygranymi wyścigami, SBU Yacht Racing Team z Andrzejem Koziełło za sterem.

Na półmetku rywalizacji wysoko byłaby też załoga z Soliny, gdyby nie falstart w ostatnim sobotnim wyścigu. Jak się okazało, takich „prezentów” od innych załóg było więcej i to właśnie falstarty odegrały główną rolę drugiego dnia regat. Odmiana warunków wiatrowych przyniosła nowych zwycięzców. Seriami zaczęły wygrywać wyścigi załogi SKŻ Powidz i AZS Poznań, więc załogi z czołówki zostały zmuszone do bardziej ryzykownego pływania. Gdy sytuacja już wyglądała na opanowaną, wyścig numer 26 przewrócił tabelę do góry nogami. Falstart zaliczyły aż trzy załogi, w tym dwie ze ścisłej czołówki. Dla Z wiatrem i pod wiatr był to drugi falstart z rzędu, co zepchnęło ich poza podium. Texet Sailing Team pomimo wpadki obronił pozycję medalową. Srebrne medale rzutem na taśmę wywalczyła załoga SBU Yacht Racing Team.

Po dwóch z trzech rund tego sezonu nadzieję na awans do Polskiej Ligi Żeglarskiej zachowuje 7 załóg. Budchem Sailing Team i AWF Poznań ponownie zagościły w środku stawki, a Grupa Regatowa Opensailing zaliczyła słabszy występ. Te załogi, żeby walczyć dalej, będą potrzebowały zwycięstwa w finałowej rundzie, która odbędzie się w dniach 14-15 września.

 

 1. MKS Marina Niesulice – 35 pkt
 2. SBU Yacht Racing Team – 43 pkt
 3. Texet Sailing Team – 45 pkt
 4. SKŻ Powidz – 47 pkt
 5. KS Puchar Soliny – 53 pkt
 6. Stowarzyszenie Z wiatrem i pod wiatr – 57 pkt
 7. YKP Szczecin 2 – 58 pkt
 8. Budchem Sailing Team – 63 pkt
 9. AWF Poznań – 65 pkt
 10. AZS Poznań – 67 pkt
 11. Yacht Club Sharks Wrocław – 69 pkt
 12. Fujitsu Sailing Team – 71 pkt
 13. Grupa Regatowa Opensailing – 89 pkt
 14. Kościański Klub Żeglarski – 93 pkt
  Klasyfikacja generalna:
 1. MKS Marina Niesulice – 28 pkt
 2. Texet Sailing Team – 24 pkt
 3. Stowarzyszenie Z wiatrem i pod wiatr – 22 pkt
 4. SKŻ Powidz – 21 pkt
 5. YKP Szczecin 2 – 19 pkt
 6. KS Puchar Soliny – 19 pkt
 7. SBU Yacht Racing Team – 18 pkt
 8. Budchem Sailing Team – 15 pkt
 9. AWF Poznań – 12 pkt
 10. Grupa Regatowa Opensailing – 9 pkt
 11. Yacht Club Sharks Wrocław – 8 pkt
 12. AZS Poznań – 7 pkt
 13. Fujitsu Sailing Team – 6 pkt
 14. Kościański Klub Żeglarski – 2 pkt

Sponsorzy Główni:
Solbud
Yellow Bird Agency
Mercedes-Benz Duda-Cars
Szopeneria

Partnerzy:
Texet
Pi-kawa
Kamena Polanowo – oddział Poznań
Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski
Jacht Klub Wielkopolski

Organizatorami Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej są Stowarzyszenie Onboard Sailing oraz Onboard Barbara Mrozowicz przy współpracy Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Przebieg regat był relacjonowany na facebookowym profilu WLŻ:
https://www.facebook.com/wielkopolska.liga.zeglarska

#wielkopolska #ligazeglarska #wlz #plz #zeglarstwostadionowe #onboard #rs21

Kontakt do organizatora:
Szymon Jabłkowski
+48 511992332
s.jablkowski@onboardsailing.pl

Czytaj także: