Sezon 2019, co dalej? Pytania i odpowiedzi !

Do końca listopada można zgłaszać się do Ekstraklasy na sezon 2019. Na razie nabór jest wstępny, ale już mamy ponad 20 zgłoszeń co zapowiada absolutny rekord frekwencji. Powoduje to wiele pytań i wątpliwości, poniżej staramy się je wyjaśnić:

 1. Do końca listopada zgłaszamy się wstępnie, aby określić ilość chętnych do startu. Nie jest to zgłoszenie finalne tzn. że można będzie jeszcze zmienić klub i nie trzeba zgłaszać kadry, wystarczy tylko kierownika ekipy.
 2. Zgłoszenia będą musiały być potwierdzone formalnym zgłoszeniem z podaniem Nazwy Klubu i wpłatą wpisowego na cały sezon.  Termin zgłoszenia i wpłat będzie ustalony na 20 stycznia 2019.
 3. Po tym terminie, w zależności od ilości zgłoszonych załóg, ustalimy kolejne kroki, ale prawdopodobny (!!!) scenariusz jest taki:
 4. Kluby które zajęły 6 (prawdopodobnie) czołowych miejsc w sezonie 2018 będą miały zagwarantowany start w sezonie 2019.
 5. Pozostałe kluby wezmą udział w eliminacjach, czyli normalnych regatach w formule ligowej, które wyłonią pozostałe 6 zespołów i uzupełnią stawkę 12 klubów w Ekstraklasie
 6. Te kluby, które nie awansują, jeśli będą dalej zainteresowane startem, wystartują w utworzonej dla nich 2 lidze. Warunkiem będzie min 6 chętnych zespołów.
 7. Jeśli wystartuje 2 liga, to awanse i spadki na sezon 2020 będą już normalne jak w każdej innej lidze i każdy kolejny nowy team/klub będzie zaczynał starty od 2 ligi.
 8. W przypadku 2 pełnych lig, po 12 zespołów, awansować/spadać będą po 4 zespoły.
 9. Wpisowe do Ekstraklasy w 2019 wyniesie 6400 PLN (1600 za regaty)
 10. Wpłacamy pełne wpisowe w terminie i to jest warunkiem startu.
 11. Jeśli zespół po eliminacjach nie awansuje do Ekstraklasy i zrezygnuje z 2 ligi, wpisowe zostanie zwrócone.
 12. Start w eliminacjach będzie płatny w wysokości 1600 PLN
 13. Eliminacje odbędą się prawdopodobnie 18-19 maja 2019.

Dodatkowo będzie trochę zmian w regulaminie, m.in.

 • przewidujemy wprowadzenie zmian w regulaminie i umożliwienie dokonywania zmian w załogach w czasie regat. Dla sklasyfikowanych w rankingu na miejscach 1-6 można zgłosić 5 osób – 2 zmiany, na miejscach 7-12 można zgłosić 6 osób – 4 zmiany. W 1-szych regatach będzie można zgłosić 6 osób i mieć 4 zmiany.
 • Dodatkowo każdy zawodnik w czasie sezonu będzie mógł zmienić klub jeden raz.
 • Na razie nie przewidujemy ograniczenia ilości zespołów z jednego klubu, tzn. że mogą startować w jednej lidze, klasie rozgrywek np. 2 zespoły z jednego klubu. Być może, jeśli ilość chętnych przekroczy liczbę 24, wprowadzimy ograniczenie do 1 zespołu per klub w lidze.

To na razie tyle, w razie pytań prosimy o kontakt.

Na zgłoszenia czekamy do końca listopada !

 

Czytaj także: