Startuje ePLŻ, czyli wirtualne regaty ligowe!

Sezon za nami, łódki w hangarach, zima za oknem, a chęci do powrotu na wodzie rosną. Będzie szansa na powrót!

W tym roku, w dobie lockdownów i kwarantann e-sport cieszy się dużą popularnością. W tym roku Polski Związek Żeglarski zorganizował „Super Puchar” w ramach e-sailingu. Została powołana kadra narodowa, która wystartowała w międzynarodowych e-regatach z cyklu NationsCup. Wiemy, że wielu z Was zna i ściga się na tej platformie.

Dlatego rozpoczynamy Polską e-Ligę Żeglarską, gdzie klubowicze będą mogli powrócić do ścigania, tym razem wirtualnie, na platformie Virtual Regatta wspieranej przez federację WorldSailing. Pierwsze regaty odbędą się 4 stycznia 2021 roku wieczorem i będą transmitowane na żywo, podobnie do regat na wodzie.

W Polskiej e-Lidze Żeglarskiej rywalizacja będzie odbywała się na jachtach klasy J/70 oraz nowej łódce 28R. Ta druga łódka pojawi się na platformie Virtual Regatta już 25 grudnia tego roku.

Formuła będzie prosta. Wszystkie kluby, które się zgłoszą (tegoroczne 24 kluby), w tym nowo zgłoszone do Ligi (19 klubów) oraz wsyzstki inne chętne do startu w ePLŻ, będą rywalizowały w wewnętrznych eliminacjach do poszczególnych lig. Pierwszeństwo zapisu do ePLŻ, maja kluby startujące w PLZ.

W kwalifikacjach kluby zostaną podzielone zgodnie z tegoroczną listą ekstraklasy i pierwszej ligi oraz jeśli będzie to konieczne to niższych lig. Najlepsze kluby z ekstraklasy, 1 ligi oraz listy klubów nowo zgłoszonych stworzą nową e-Ekstraklasę żeglarską, składającą się z 12 zespołów. Kolejne cztery zespoły z poszczególnych grup stworzą kolejną ligę, itd.

Po tym ruszymy z Polską eLigą Żeglarską, gdzie raz w tygodniu będziemy odbywali rundę składającą  się na 6-8 wyścigów ze startu wspólnego, 12 jachtów. Będzie to trwało około 1,5h. W tym samym czasie będą się ścigać wszystkie ligi na różnych akwenach. Po jednym sezonie czyli 4 rundach wyłoniony zostanie mistrz oraz kluby, które spadną, albo awansują w poszczególnych ligach na kolejny sezon.

To idealna okazja, aby ponownie pojawić się na wirtualnym akwenie i powalczyć o tytuł mistrza Polskiej e-Ligi Żeglarskiej.

         Czekamy na zgłoszenia klubów pod mailem eliga@ligazeglarska.pl Każdy klub ma prawo wystawić dwóch sterników, którzy będą rywalizowali w e-lidze. Przy czym tylko jeden, wybrany sternik, ma prawo startować w danej rundzie.

         Po świętach ruszamy z próbnymi treningami na Virtual Regatta, gdzie będą aktywne wirtualne akweny do treningu. Czekajcie także na kolejne informacje od nas mailem, na naszym fanpage na facebooku i na kanale youtubowym OCS.

Zgłoszenia do 27 grudnia mailem na adres: eplz@ligazeglarska.pl

Zapraszamy!

Przydatne linki:

Virtual Regatta:

https://www.virtualregatta.com/en/inshore-game/

ESailing World Championship:

https://www.facebook.com/eSailingWorldChampionship

eSuperPuchar PZŻ:

https://www.youtube.com/watch?v=tcxcgyWqynI&t=2790s

Czytaj także: