Sztorm Grand Prix zakończy sezon 1 Ligi!

Polska Liga Żeglarska dotarła do finałowych rozstrzygnięć. Podczas warszawskiego Sztorm Grand Prix rozstrzygną się losy Ekstraklasy i 1 Ligi. W dniach 25-26 września odbędą się regaty niższej dywizji i okaże się kto awansuje do Ekstraklasy, a kto w kolejnym roku będzie musiał powalczyć o powrót do Ligi w kwalifikacjach.

Trzy dotychczasowe rundy rozegrane w Sopocie, Gdyni i Szczecinie z dużą dozą prawdopodobieństwa określiły cztery kluby, które wywalczą awans do Ekstraklasy. Prowadząca załoga UKS Żeglarz Wrocław zgromadziła 50 punktów pomimo braku zwycięstwa w poszczególnych rundach. Kolejne trzy załogi wygrały po jednej rundzie, ale zdobyły po 49 punktów tracąc jeden do Wrocławian. Na fali wznoszącej znajduje się YKP Szczecin Patryka Zbroi, który po niesamowitej pogoni tryumfował w domowej rundzie na wodach Jeziora Dąbie. Sol Voltage AWFiS Gdańsk miało szansę na wygranie dwóch rund z rzędu, ale szkolny błąd w ostatnim wyścigu pozbawił ich zwycięstwa w Szczecinie. Nie zmienia to faktu, że są w ścisłym gronie faworytów do zwycięstwa w Warszawie i całym sezonie. Podczas ostatniej rundy przed domową publicznością popłynie AZS WAT Warszawa, który po zwycięstwie w pierwszej rundzie zaliczył mniej dominujące występy w Gdyni i Szczecinie.

Znajdujące się na kolejnych miejscach HRM Racing Yacht Club Gdańsk oraz żeńska załoga UKS Navigo Sopot mają wyłącznie matematyczne szanse na awans, ale z pewnością nie złożą broni przed zakończeniem ostatniego wyścigu. Bardzo ciekawa walka zostanie stoczona na dole tabeli. SKŻ Powidz, Regatta Business Poland i Etisoft Sailing Team mają najmniejsze szanse na utrzymanie się w 1 Lidze. Na ostatnim spadkowym miejscu znajduje się kolejna żeńska ligowa załoga Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team tracąc punkt do warszawskich Laserów Zegrze oraz dwa punkty do Akademii Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej i Yacht Clubu Sopot 2. Druga żeńska załoga 1 Ligi pokazała swoje możliwości podczas pierwszej rundy w Sopocie i ewentualne powtórzenie 9. miejsca może okazać się poważnym problemem dla pozostałych załóg walczących o utrzymanie.

Warszawska runda będzie też nowym początkiem. Polska Liga Żeglarska po raz pierwszy w swojej historii zawita na Zalew Zegrzyński, do centrum żeglarstwa regatowego centralnej Polski. Finałowa runda organizowana przy współpracy ze Sztorm Grupą swoją bazę będzie miała w Hotelu Marina Diana i Centrum Promenada w Białobrzegach. Kibice, którzy pojawią się na akwenie będą mogli skorzystać z szeregu atrakcji przygotowanych przez organizatorów między innymi obserwacji wyścigów z jachtów żaglowych i motorowych, pokazów i testów samochodów, motorówek, jachtów i skuterów oraz symulatora stoczni jachtowej. Regaty będą komentowane i transmitowane na żywo dla kibiców w Marinie Diana.

Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16.

Ranking 1 Ligi po trzech rundach:

  1. UKS Żeglarz Wrocław – 50 pkt

  1. SolVoltage AZS AWFiS Gdańsk – 49 pkt

  1. YKP Szczecin – 49 pkt

  1. AZS WAT Warszawa – 49 pkt

  1. HRM Racing Yacht Club Gdańsk – 40 pkt

  1. UKS Navigo – 37 pkt

  1. KS Marina Niesulice – 36 pkt

  1. Grupa Regatowa Powidz – 29 pkt

  1. Garden Space Sailing Team – 29 pkt

  1. Kościański Klub Żeglarski – 26 pkt

  1. Legia Warszawa 2 – 22 pkt

  1. Yacht Club Sopot 2 – 19 pkt

  1. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 19 pkt

  1. RKS Lasery Zegrze – 18 pkt

  1. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team – 17 pkt

  1. Etisoft Sailing Team – 11 pkt

  1. Regatta Business Poland – 10 pkt

  1. SKŻ Powidz – 3 pkt

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Sponsorem tytularnym regat jest: Sztorm Grupa
Sponsorami Głównymi Ligi są:
 WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Efaflex, Miasto Szczecin i Sirocco Mobile.
Partnerem Technologicznym jest: SAP Polska
Partnerem relacji LIVE są: Vector Synergy i CDeX.
Partnerami Ligi są: Polski Związek Żeglarski, Odyssey Dealer Group, Garmin, , RS Sailing, Magic Marine, Harken, FFW Communications.
Sponsorami regat finałowych są: Liberty Marine, Decathlon, Power Boats, Yamaha, Yacht Mechanic Simulator, Marina Diana i Promenada Zegrze.
Partnerem medialnym regat są Prestiż Magazyn Trójmiejski, zeglarstwo.waw.pl, Prestiż Szczeciński, Radio SuperNova.

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej
 są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

(SJ)

Kontakt do organizatorów:

Mail: info@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83
www.ligazeglarska.pl

Czytaj także: