The Barking Dogs wracają na najwyższy stopień podium Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej!

Początek wakacji to powrót na wody wokół sopockiego molo rozgrywek Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej (TLŻ). W weekend 29-30 czerwca rozegrana została II runda rywalizacji, która na starcie zgromadziła 18 zespołów nie tylko z Pomorza. Po dwóch dniach rywalizacji i 14 rozegranych wyścigach najlepsi okazali się obrońcy tytułu z roku 2023, zespół The Barking Dogs pod wodzą Pawła Czoczysa. Od tego sezonu TLŻ wraz z czterema innymi Ligami Regionalnymi tworzy najniższy stopień rozgrywkowy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Od tego sezonu rozgrywki w Trójmieście, Poznaniu, Sztynorcie, Warszawie i Rybniku stały się częścią Polskiej Ligi Żeglarskiej tworząc najniższy stopień rozgrywkowy, zastępując 2. Ligę. Do zawodów w Sopocie zgłosiła się maksymalna możliwa liczba załóg, co sprawia, że TLŻ jest najliczniejszą z wszystkich lig regionalnych. Najlepsze załogi z poszczególnych regionów spotkają się pod koniec sezonu w Finale w Szczecinie skąd cztery najlepsze awansują do centralnych rozgrywek 1. Ligi PLŻ.

„Sopot od początku sezonu rozpieszcza uczestników TLŻ świetnymi warunkami pogodowymi. Podobnie jak podczas pierwszej rundy na początku czerwca, znowu mieliśmy słońce i wiatr. Co prawda drugiego dnia wiatru zrobiło się, aż za dużo i musieliśmy nieco skrócić rywalizację, ale i tak udało się przeprowadzić 14 wyścigów, więc uczestnicy mieli ogrom żeglugi.” – podkreśla Rafał Sawicki, organizator TLŻ.

W Trójmiejskiej Lidze Żeglarskiej prowadzone są klasyfikacje OPEN oraz tzw. CORINTHIANS, czyli Amatorska. Co ciekawe, większość zespołów, bo aż 15, spełnia kryteria amatorskie i to właśnie te załogi walczą o główne, przechodnie trofeum Ligi. Niemniej jednak to klasyfikacja OPEN zadecyduje o awansie do Finału Lig Regionalnych i w konsekwencji do ewentualnego awansu do 1. Ligi PLŻ. Tabela wyników znakomicie odzwierciedla podział na profesjonalistów i amatorów, gdyż prym wiodą jedyne trzy zespoły nieamatorskie, czyli KSW Baltic Dziwnów, RITS Sailing Team oraz The Barking Dogs i to między nimi, już po raz drugi w tym sezonie, rozegrała się walka o zwycięstwo.

Pierwsze wyścigi odbywały się pod dyktando warszawsko-gdańskiej załogi RITS, ale w miarę trwania regat co raz lepiej radziła sobie załoga The Barking Dogs (nazwa zespołu jest mocno skorelowana z ich Głównym Partnerem – United Petfood) ze sternikiem Pawłem Czoczysem. Zwłaszcza drugiego dnia, w silniejszym wietrze, załoga ta radziła sobie lepiej technicznie, dzięki czemu nie popełniali błędów na trasie. Silny wiatr nie był za to sprzymierzeńcem młodej i lekkiej załogi z Dziwnowa. Wszystko wskazywało na to, iż RITS Sailing Team utrzyma przewagę wypracowaną w pierwszej części zawodów, jednak w ostatnim wyścigu popełnili kilka dużych błędów przez co zaliczyli najgorszy wyścig regat i ostatecznie spadli na drugie miejsce. Ze zwycięstwa mogła się cieszy załoga The Barking Dogs, a na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy KSW Baltic Dziwnów.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi ze zwycięstwa i powrotu na najwyższy stopień podium. W zeszłym roku wygraliśmy wszystkie regaty Ligi, ale w tym sezonie poziom jest zdecydowanie wyższy i dołączyło do rywalizacji kilka mocnych zespołów. Dlatego tym bardziej jesteśmy zadowoleni z naszego występu, który dał nam mocną pozycję w klasyfikacji generalnej i znacznie przybliżył do awansu do Finału Lig Regionalnych.” – powiedział po regatach sternik The Barking Dogs Paweł Czoczys.

Zwycięski zespół startował w składzie Karolina Sołtaniuk, Julia Groth, Samuel Steinborn i Paweł Czoczys

Zacięta rywalizacja trwała również w dalszych częściach tabeli, a walczyć było o co, gdyż w klasyfikacji amatorskiej również były wręczane medale. O pechu może mówić załoga Omida Logistics (sternik Bartłomiej Glinka), która wygrała swój ostatni wyścig, ale ze względu na zbyt silny wiatr i brak możliwości dokończenia całej serii wyścigów, komisja sędziowska musiała anulować ten rezultat (i innych załóg z tego wyścigu). Omida mogła nawet „wbić się” na podium klasyfikacji OPEN, ale ostatecznie musiała zadowolić się miejscem drugim w CORINTHIANS i piątym ogólnie. Klasyfikację amatorską zwyciężył zespół Hear Studio Sailing Team Radka Kordowskiego, a trzecie miejsce zajęli Sosnowski i Przyjaciele z Dawidem Sosnowskim za sterem.

Kolejna runda TLŻ już w ostatni weekend lipca tym razem w Gdyni.

Klasyfikacja końcowa II rundy:

 1. The Barking Dogs – pkt. 17
 2. RITS Sailing Team – pkt. 17,6
 3. KSW Baltic Dziwnów – pkt 20
 4. Hear Studio Sailing Team – pkt. 22,4
 5. Omida Logistics – pkt. 22,7
 6. Sosnowski i Przyjaciele – pkt. 23,5
 7. Port Lotnczy Gdańsk – pkt. 35
 8. Asseco 2 – pkt. 36,7
 9. Liceum Columbus – pkt. 36,9
 10. PwC Polska – pkt. 37,3
 11. Sail Service – pkt. 39,6
 12. Asseco 1 – pkt. 43,1
 13. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku – pkt. 45,7
 14. Fun & Progress Team – pkt. 46,7
 15. Yacht Club Sopot 3 – pkt. 46,8
 16. Sii Sailing Team – pkt. 54,7
 17. Damen Yachting 1 – pkt. 57,8
 18. Damen Yachting 2 – DNS

Trójmiejska Liga Żeglarska jest rozgrywana nieprzerwanie od 2015 roku. Organizatorami Ligi są MT Partners s.k. oraz GSC Yachting Sp. z o.o. wraz z Towarzystwem Żeglarstwa Regatowego Szczecin.

Partnerem Głównym TLŻ jest STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

Informacje oraz relacje z rozgrywek można śledzić na stronie internetowej ligi: http://trojmiejskaligazeglarska.pl oraz na kanałach społecznościowych:

FB: https://www.facebook.com/LigiRegionalne i

Instagram: https://www.instagram.com/trojmiejskaligazeglarska/

#trojmiejskaligazeglarska #ligiregionalne #plz #ligazeglarska #sezon2024 #sailingteam #najlepszyteam #STBU

Informacja prasowa

Trójmiejska Liga Żeglarska / Polska Liga Żeglarska

Foto: Adam Burdyło / TLŻ

Czytaj także: