Wielkopolska Liga Żeglarska rośnie w siłę

W inauguracyjnym sezonie 2023 w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej wzięło udział 8 załóg ścigających się na 4 jachtach. W nadchodzącym roku to aż 14 załóg, 7 jachtów, wyższy poziom sportowy i walka o awans do Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Ubiegłoroczne rozgrywki upłynęły pod znakiem dominacji doświadczonej załogi MKS Marina Niesulice. Pomimo tego, że traktowali je jako trening do regat ogólnopolskich, zdołali wygrać wszystkie trzy rundy oddając rywalom jedynie pojedyncze wyścigi. Sezon 2024 może okazać się większym wyzwaniem.

– Naszym priorytetem wciąż będzie rywalizacja na poziomie ogólnopolskim, ale nie ukrywam, że obrona tytułu w Wielkopolsce będzie jednym z celów sezonu – mówi Piotr Kotwicki, sternik załogi z Niesulic – Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przy większej flocie i wyższym poziomie sportowym na taką dominację jak w poprzednim roku nie mamy co liczyć, ale jako faworyt chcemy pokazać się z jak najlepszej strony.

Choć wiadomo, że poziom sportowy w Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej będzie zdecydowanie wyższy, ciężko jednoznacznie wskazać załogi, które powalczą o zwycięstwo. Do tego szerokiego grona można zaliczyć ubiegłorocznych medalistów. Młoda i ambitna załoga Jacht Klubu Wielkopolski powraca w nowych barwach jako Budchem Sailing Team. Znalezienie zewnętrznego finansowania ułatwi im treningi i rywalizację, dzięki czemu mogą się liczyć w walce o tytuł. Załoga AWF Poznań, brązowi medaliści poprzedniego sezonu, dzieli się na dwa zespoły. Część składu będzie reprezentować barwy SKŻ Powidz.

Wszystkie pozostałe zespoły z ubiegłego roku również zmieniają składy. AZS Poznań, Kościański Klub Żeglarski i Texet Sailing team popłyną w nowych odsłonach, a nawet z nowymi sternikami. Do listy startowej dołączą też załogi, które w poprzednim roku startowały w Polskiej Lidze Żeglarskiej, ale nie wywalczyły awansu do 1 Ligi – KS Puchar Soliny oraz YKP Szczecin 2.

Niespodziankę mogą sprawić załogi, dla których format ligowy będzie zupełną nowością. Wrocławska ekipa Yacht Club Sharks, Grupa Regatowa OpenSailing z Piły i Stowarzyszenie „Z wiatrem i pod Wiatr” z Powidza oraz firmowe zespoły Fujitsu Sailing Team i SBU Yacht Racing PL zaliczą swój debiut w wymagającej formule krótkich i dynamicznych wyścigów.

Nadchodzący sezon oznacza dla Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej duże zmiany. Flota jachtów RS21 rozszerzy się z czterech do siedmiu, a ilość załóg zwiększy z 8 do 14. Kolejną nowością jest licencja Polskiej Ligi Żeglarskiej, dzięki której trzy najlepsze załogi powalczą o awans do Finału Lig Regionalnych. Tam zmierzą się z klubami z pozostałych lig – Trójmiejskiej, Warszawskiej, Śląskiej i Mazurskiej o awans do 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej.

To, co niezmienne to baza – wyśmienita naturalna trybuna, jaką jest Jacht Klub Wielkopolski ponownie ugości wszystkie trzy rundy oraz format. W regatach ligowych załogi ścigają się na jachtach zapewnionych i identycznie ustawionych przez organizatora, dzięki czemu czynnik sprzętowy jest wyeliminowany i liczą się jedynie żeglarskie umiejętności. Zawody składają się z serii krótkich, dynamicznych wyścigów odbywających się na trasie zlokalizowanej blisko brzegu.

Terminarz:
1. runda – 10-12 maja
2. runda – 7-9 czerwca
3. runda – 13-15 września

Wyścigi będą odbywać się w soboty w godzinach 10-18 i w niedziele w godzinach 10-16.

Lista startowa:

 1. MKS Marina Niesulice
 2. AWF Poznań
 3. SKŻ Powidz
 4. AZS Poznań
 5. Kościański Klub Żeglarski
 6. Texet Sailing Team
 7. Stowarzyszenie Z wiatrem i pod wiatr
 8. KS Puchar Soliny
 9. Yacht Club Sharks Wrocław
 10. Grupa Regatowa OpenSailing
 11. Budchem Sailing Team
 12. Fujitsu Sailing Team
 13. YKP Szczecin
 14. SBU Yacht Racing PL

Sponsorzy Główni:
Solbud
Yellow Bird Agency

Partnerzy:
Texet
Pi-kawa
Kamena Polanowo – oddział Poznań

Gospodarz:
Jacht Klub Wielkopolski

Organizatorami Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej są Stowarzyszenie Onboard Sailing oraz Onboard Barbara Mrozowicz przy współpracy Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej:
https://onboardsailing.pl/wielkopolska-liga-zeglarska/

Przebieg regat będzie relacjonowany na facebookowym profilu WLŻ:
https://www.facebook.com/wielkopolska.liga.zeglarska

#wielkopolska #ligazeglarska #wlz #plz #zeglarstwostadionowe #onboard #rs21

Kontakt do organizatora:
Szymon Jabłkowski
+48 511992332
s.jablkowski@onboardsailing.pl

Czytaj także: