Wielkopolska Liga Żeglarska rozpoczyna sezon!

Rozpoczyna się drugi sezon Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej, a wraz z nim walka o miejsce w żeglarskiej elicie. 14 załóg będzie rywalizować o trzy miejsca premiowane awansem do Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Wielkopolska Liga Żeglarska rozrosła się z 8 załóg i 4 jachtów do 14 załóg rywalizujących na 7 jachtach. Ten rok przyniósł jeszcze jedną nowość. Trzy najlepsze załogi z regionu awansują do rozgrywek ogólnopolskich. W dniach 11-12 maja na jeziorze Kierskim w Poznaniu odbędzie się pierwsza runda z trzech zaplanowanych na ten sezon.

Faworytem do zwycięstwa będzie załoga reprezentująca MKS Marina Niesulice. Zespół prowadzony przez Piotra Kotwickiego ma przewagę nad resztą stawki w każdym elemencie. Przemawia za nimi doświadczenie na poziomie krajowym, znajomość formatu ligowego i jachtów RS21. Jedynym elementem mogącym przeszkodzić faworytom są słabowiatrowe warunki prognozowane na najbliższy weekend.

O zwycięstwo zawalczą medaliści poprzedniego sezonu. Budchem Sailing Team to młoda, dynamiczna załoga, która w ubiegłorocznych rozgrywkach jako jedyna sprawiała problemy zespołowi z Niesulic. Większe wyzwanie stoi przed AWF Poznań. Trudno przewidzieć jak liczne zmiany w składzie wpłyną na żeglarską jakość załogi.

Wiele ekip na liście startowej debiutuje w formacie ligowym, który różni się znacząco od żeglarstwa flotowego. Sprzęt zapewniony i ustawiony przez organizatora wyrównuje czynnik sprzętowy, sędziowanie regat odbywa się na bieżąco na wodzie, a całość rywalizacji składa się z serii krótkich, dynamicznych wyścigów. Trasa zlokalizowania jest blisko Jacht Klubu Wielkopolski, który tworzy znakomitą naturalną trybunę do podziwiania rywalizacji.

Od sezonu 2024 regionalne rozgrywki służą za kwalifikację do Polskiej Ligi Żeglarskiej. Awans wywalczą trzy najlepsze załogi z lig Trójmiejskiej, Warszawskiej, Śląskiej, Mazurskiej i Wielkopolskiej.

Terminarz:
1. runda – 11-12 maja
2. runda – 8-9 czerwca
3. runda – 14-15 września

Wyścigi odbywają się w soboty w godzinach 10-18 i w niedziele w godzinach 10-16.

Lista startowa:

 1. MKS Marina Niesulice
 2. AWF Poznań
 3. SKŻ Powidz
 4. AZS Poznań
 5. Kościański Klub Żeglarski
 6. Texet Sailing Team
 7. Stowarzyszenie Z wiatrem i pod wiatr
 8. KS Puchar Soliny
 9. Yacht Club Sharks Wrocław
 10. Grupa Regatowa OpenSailing
 11. Budchem Sailing Team
 12. Fujitsu Sailing Team
 13. YKP Szczecin
 14. SBU Yacht Racing Team

 

Sponsorzy Główni:
Solbud
Yellow Bird Agency
Mercedes-Benz Duda-Cars

Partnerzy:
Texet
Pi-kawa
Kamena Polanowo – oddział Poznań
Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski
Jacht Klub Wielkopolski

Organizatorami Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej są Stowarzyszenie Onboard Sailing oraz Onboard Barbara Mrozowicz przy współpracy Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej:
https://onboardsailing.pl/wielkopolska-liga-zeglarska/

Przebieg regat będzie relacjonowany na facebookowym profilu WLŻ:
https://www.facebook.com/wielkopolska.liga.zeglarska

#wielkopolska #ligazeglarska #wlz #plz #zeglarstwostadionowe #onboard #rs21

Kontakt do organizatora:
Szymon Jabłkowski
+48 511992332
s.jablkowski@onboardsailing.pl

Czytaj także: