YKP wygrywa w Sopocie!

Załoga Yacht Klub Polski Gdynia triumfowała w drugiej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W Sopocie udało się rozegrać 12 wyścigów w słabowiatrowych warunkach. Miejsca na podium uzupełniły załogi Yacht Clubu Gdańsk i Giżyckiej Grupy Regatowej. Liderem rankingu Ekstraklasy żeglarskiej został YKP Gdynia.

18 i 19 lipca przy sopockim molo rozegrana została druga rund Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.  W sobotę mimo słabego wiatru, organizatorom udało się przeprowadzić 12 wyścigów, po których na prowadzeniu był gdyński YKP. Różnice w czołówce były minimalne, bo tuż za nimi z 2 pkt startą plasowały się kolejne załogi z Gdańska i Giżycka. Tuż za podium ale również z małą stratą plasowały się Olsztyński Klub Żeglarski oraz Legia Warszawa. Trochę słabiej radził sobie zwycięzca 1 rundy i lider rankingu KS Iskra AMW Gdynia zajmując 6 miejsce ze stratą 10 pkt do lidera. Tuz za nimi znajdowała się pływająca nierówno ekipa Sztorm Grupy z Warszawy na remisie z doskonale radzącym sobie w tych warunkach Yacht Clubem Sopot.

Wszystko wskazywało na to, że niedziela przyniesie zaciętą walkę i duże emocje. Niestety prognozy wiatrowe nie sprawdziły się i mimo paru prób rozegrania wyścigów, natura była silniejsza i zbyt słaby wiatr uniemożliwił rywalizację. Tym samym wyniki po 1 dniu zostały uznane jako końcowe.

Dzięki zwycięstwu YKP Gdynia awansował na pozycję lidera rankingu Ekstraklasy. Zwycięzcy płynęli w składzie Rafał Sawicki (sternik), Oskar Śleziona, Adam Kajzer i Piotr Szwoch.

Wyniki 2 rundy Ekstraklasy, 18-19 lipca, Sopot:

 1. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia (sternik Rafał Sawicki) – 11 pkt
 2. YCG – Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) – 13 pkt
 3. GIZ –  Giżycka Grupa Regatowa (Marek Stańczyk) – 15 pkt
 4. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski (Wiktor Plitko) – 16 pkt
 5. LEG – Legia Warszawa (Jakub Pawluk) – 18 pkt
 6. ISK – KS Iskra AMW Gdynia (Wojciech Myśliwiec) – 21 pkt
 7. SZT – Sztorm Grupa Warszawa (Piotr Małecki) – 23 pkt
 8. YCS – Yacht Club Sopot (Paweł Górski) – 23 pkt
 9. DZY – Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) – 25 pkt
 10. POG – SEJK Pogoń Szczecin (Krzysztof Łobodziec) – 26 pkt
 11. WOL – UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz) – 31 pkt
 12. 77R – 77Racing Gdańsk (Rafał Becker) – 31 pkt

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po 2 rundach:

 1. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia – 23 pkt
 2. YCG – Yacht Club Gdańsk – 21 pkt
 3. ISK – KS Iskra AMW Gdynia – 19 pkt
 4. GIZ –  Giżycka Grupa Regatowa – 19 pkt
 5. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski – 14 pkt
 6. LEG – Legia Warszawa – 12 pkt
 7. SZT – Sztorm Grupa Warszawa – 12 pkt
 8. POG – SEJK Pogoń Szczecin – 11 pkt
 9. 77R – 77Racing Gdańsk – 8 pkt
 10. DZY – Dżygit Białystok – 7 pkt
 11. YCS – Yacht Club Sopot – 6 pkt
 12. WOL – UKS Albatros Wolin – 4

Kolejne regaty w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się również w Sopocie. 8 i 9 sierpnia rozegrana zostanie 2 runda 1 Ligi a 15 i 16 sierpni 3 runda Ekstraklasy.

Regaty były transmitowane na żywo w internecie przez znany z zeszłorocznych regat duet Zuzanna Czuryło – Maciek Cylupa, w tym roku wspomagany przez Szymona Jabłkowskiego w roli analityka i eksperta. Relacje video z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwa śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Partnerami Głównymi regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Szczecin 2050 Floating Garden, Asmag i Tisane.

Partnerami regat są: Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Garmin Polska, Polski Związek Żeglarski, Wodoaktywni.com, portal zeglarski.info i GSC Yachting.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting w Sopocie.

Czytaj także: