Zostało tylko dwóch!

Po 3 rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej już tylko dwie załogi liczą się w walce o zwycięstwo w całym sezonie. YKP Gdynia i Yacht Club Gdańsk zdominowały pierwszą rundę rozgrywaną poza Trójmiastem i przed finałem w Warszawie ustawiły się w roli murowanych faworytów do zdobycia Klubowego Mistrzostwa Polski.

Trzecią rundę Ekstraklasy ugościło w dniach 14-15 sierpnia Centrum Żeglarskie w Szczecinie. Po pierwszej połowie sezonu Yacht Club Gdańsk, Olsztyński Klub Żeglarski i YKP Gdynia zajmowały trzy najwyższe pozycje w klasyfikacji generalnej sezonu, a pozostała część stawki miała wyłącznie matematyczne szanse na włączenie się do walki o Klubowe Mistrzostwo Polski. Po dwóch rundach rozgrywanych na morskich akwenach Sopotu i Gdyni przyszedł czas na wody śródlądowe, co zapowiadało przetasowania w stawce.

Pierwszy dzień rozpoczął się od wpadek faworytów. Tylko YKP Gdynia Rafała Sawickiego uniknął słabszej chwili wygrywając cztery z pierwszych pięciu wyścigów. Dobrze radziły sobie załogi Iskry Gdynia, Yacht Clubu Gdańsk (YCG) i faworyci lokalnej publiczności – Pogoń Szczecin. W drugiej połowie dnia wiatr zrobił się niestabilny często zmieniając siłę i kierunek. W tych warunkach Iskra odrabiała straty do YKP Gdynia, a z dalszych pozycji atakował AZS Politechniki Gdańskiej z Marcinem Styborskim za sterem. W ostatnim sobotnim wyścigu doszło do zderzenia pomiędzy YKP Gdynia i Dżygitem Białystok, przez co sternik liderującej załogi wypadł za burtę. Dzięki szybkiej reakcji załogi Rafał Sawicki sprawnie wrócił na pokład i obrońcom tytułu udało się ukończyć wyścig. Prowadzili rywalizację, z kilkupunktową przewagą nad Iskrą i YCG. Nieudany dzień odnotował Olsztyński Klub Żeglarski, który chcąc uratować szanse na Mistrzostwo Polski musiał popłynąć bezbłędnie drugiego dnia.

Tak się jednak nie stało. W drugim wyścigu  drugiego dnia olsztyńska załoga Filipa Ciszkiewicza zaliczyła falstart. Pomimo świetnej końcówki regat i wygrania dwóch wyścigów nie dali rady nadrobić straty. Szczecińską rundę ukończyli na piątej pozycji zdecydowanie utrudniając sobie walkę o końcowy tytuł. Fatalne końcówki regat zaliczyły też KS Iskra Kasi Barabasz i Politechnika Gdańska spadając na pozycje siódmą i ósmą. Skorzystały na tym załogi Legii Warszawa, Pogoni Szczecin i Sztorm Grupy włączając się do walki o podium. W walce o brązowy medal trzeciej rundy tryumfowała Legia ze sternikiem Jakubem Pawlukiem.

Przez cały finałowy dzień żaden z wyżej wymienionych klubów nie zagroził liderującej dwójce. Rafał Sawicki (YKP Gdynia) i Krzysztof Małecki (Yacht Club Gdańsk) stworzyli fenomenalne widowisko dla kibiców seryjnie wygrywając niedzielne wyścigi, w żadnym z nich nie spadając z podium. Przewaga pierwszej dwójki nad trzecią Legią wyniosła rekordowe 22 punkty. W ostatnich wyścigach Sawickiemu udało się obronić przewagę w pierwszego dnia i pokonał gdańską załogę o dwa punkty.

W klasyfikacji generalnej sezonu prowadzenie przed ostatnią rundą utrzymał Yacht Club Gdańsk, ale jego przewaga nad YKP Gdynia zmniejszyła się do dwóch punktów. Na trzeciej pozycji ze stratą czterech znajduje się Olsztyński Klub Żeglarski. Szanse pozostałych klubów na Mistrzostwo Polski są wyłącznie matematyczne, a i Olsztyn stoi przed bardzo trudnym zadaniem biorąc pod uwagę dyspozycje liderów. W walce o utrzymanie się w Ekstraklasie w najtrudniejszej sytuacji znajdują się Jachtklub Stoczni Gdańskiej i Albatros Wolin. PŻKS Dżygit Białystok i Stowarzyszenie PPJK będą musiałby wykonać ogromna prace, żeby uciec ze strefy spadkowej.

Kolejna, finałowa runda Ekstraklasy – Sztorm Grand Prix zostanie rozegrana w dniach 2-3 października na Zalewie Zegrzyńskim pod Warszawą.

Rozegrano 28 wyścigów. Pełne wyniki trzeciej rundy Ekstraklasy, Szczecin, 14-15 sierpnia 2021:

  1. YKP Gdynia – 30 pkt

  1. Yacht Club Gdańsk – 32 pkt

  1. Legia Warszawa – 54 pkt

  1. Pogoń Szczecin – 57 pkt

  1. Olsztyński Klub Żeglarski – 58 pkt

  1. Sztorm Grupa – 58 pkt

  1. KS Iskra AMW Gdynia – 61 pkt

  1. AZS Politechnika Gdańska – 62 pkt

  1. KW Garland Gliwice – 67 pkt

  1. Yacht Club Sopot – 75 pkt

  1. Odyssey Sailing Club – 80 pkt

  1. Sport Vita Ski&Sail – 80 pkt

  1. PŻKS Dżygit Białystok – 80 pkt

  1. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 84 pkt

  1. JK Między Żaglami – 86 pkt

  1. UKS Albatros Wolin – 88 pkt

  1. Stowarzyszenie PPJK – 90 pkt

  1. Giżycka Grupa Regatowa – DNC

Ranking Ekstraklasy po trzech rundach:

  1. Yacht Club Gdańsk – 52 pkt

  1. Yacht Klub Polski Gdynia – 50 pkt

  1. Olsztyński Klub Żeglarski – 48 pkt

  1. Legia Warszawa – 42 pkt

  1. Pogoń Szczecin – 41 pkt

  1. KS Iskra AMW Gdynia – 37 pkt

  1. AZS Politechnika Gdańska – 35 pkt

  1. Sztorm Grupa – 32 pkt

  1. Yacht Club Sopot – 27 pkt

  1. Giżycka Grupa Regatowa – 25 pkt

  1. JK Między Żaglami – 22 pkt

  1. Odyssey Sailing Club – 19 pkt

  1. KW Garland Gliwice – 18 pkt

  1. Sport Vita Ski&Sail – 18 pkt

  1. Stowarzyszenie PPJK – 14 pkt

  1. PŻKS Dżygit Białystok – 14 pkt

  1. UKS Albatros Wolin – 10 pkt

  1. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 8 pkt

Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

#plz #ligazeglarska #ocs

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Efaflex, Miasto Szczecin i Sirocco Mobile.
Partnerem Technologicznym jest: SAP Polska
Partnerem relacji LIVE są: Vector Synergy i CDeX.
Partnerami Ligi są: Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Garmin, Polski Związek Żeglarski. FFW Communications, RS Sailing i Centrum Żeglarskie w Szczecinie.
Partnerem medialnym regat są Prestiż Magazyn Trójmiejski, zeglarstwo.waw.pl, Prestiż Szczeciński.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej
 są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa

Mail: maciek@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83
www.ligazeglarska.pl

Czytaj także: