Warunki pogodowe uniemożliwiły rozegranie ostatniej rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Klubowym Mistrzem Polski po raz trzeci z rzędu została załoga Balex YKP Gdynia. Srebrne medale przypadły załodze Yacht Clubu Gdańsk, a z brązowych cieszyła się Legia Warszawa.
Weekend 24-25 września na długo zapadnie w pamięć organizatorom Polskiej Ligi Żeglarskiej. W ciągu dwóch dni w związku z brakiem wiatru, nie udało się rozegrać ani jednego wyścigu. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy w ośmioletniej historii Ligi. Baza regatowa Sztorm Grand Prix zlokalizowana w Marinie Diana w Białobrzegach wypełniła się kibicami pomimo braku sportowych emocji. Zgodnie z regulaminem Polskiej Ligi Żeglarskiej wynikami sezonu pozostają wyniki osiągnięte w trzech poprzednich rundach.
Klubowym Mistrzem Polski Polskiego Związku Żeglarskiego pozostaje załoga Balex YKP Gdynia w składzie Rafał Sawicki, Piotr Szwoch, Jan Fursewicz, Adam Kajzer i Przemysław Zagórski. Po historycznej obronie tytułu w poprzednim sezonie, jako cel sportowy na obecny wyznaczyli sobie zwycięstwo w każdej rundzie. Zwyciężali w Sopocie, Gdyni i Trzebieży i choć wygranie szlema uniemożliwiły warunki wiatrowe, to zgarnięcie złotych medali wszystkich rund jest bezprecedensowym wydarzeniem.
Ze srebrnymi medalami, podobnie jak w poprzednim sezonie, kończą rywalizację zawodnicy Yacht Clubu Gdańsk. Igor Tarasiuk, Krzysztof Małecki, Hanna Dzik, Rafał Kuszka, Kacper Olszewski i Mateusz Gołaszewski zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, udowadniając, że przedsezonowa zamiana ról w załodze nie miała wpływu na rezultaty. Gdyby nie słabsze końcówki regat w Sopocie i Gdyni strata do załogi Sawickiego byłaby minimalna. Na trzeciej pozycji sezon kończy Legia Warszawa, również broniąc pozycji z poprzedniego sezonu. Załoga w składzie Jakub Pawluk, Michał Szmul, Jacek Przybylak, Marcin Banaszek i Tobiasz Zajączkowskl pewnie sprostała wyzwaniu jakim jest rosnący poziom Ligi. Tuż za podium sklasyfikowane zostały załogi Pogoni Szczecin prowadzonej przez Tadeusza Kubiaka, AZS WAT Warszawa ze sternikiem Wojciechem Myśliwcem oraz AZS AWFiS Gdańsk Damiana Pietruszewskiego.
W strefie spadkowej znalazły się Sport Vita Ski&Sail, Yacht Club Białołęka, Miasto Gliwice KW Garland oraz utrzymujący klubową formułę projektu Odyssey Sailing Club. Te zespoły zobaczymy w przyszłorocznej 1 Lidze, a wolne miejsca w Ekstraklasie uzupełnią awansujące z 1 Ligi załogi Rockstars Racing, HRM Racing, Lubelskie YKP Lublin oraz Polsporty Sailing.
Klasyfikacja generalna Ekstraklasy 2022:
- Balex YKP Gdynia – 54 pkt
- Porta Yacht Club Gdańsk – 47 pkt
- Legia Warszawa – 42 pkt
- Pogoń Szczecin – 39 pkt
- AZS WAT Warszawa – 37 pkt
- AZS AWFiS Gdańsk – 36 pkt
- Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 33 pkt
- YKP Szczecin – 32 pkt
- UKS Żeglarz Wrocław – 30 pkt
- KS Iskra AMW Gdynia – 29 pkt
- Yacht Club Sopot – 25 pkt
- AZS Politechnika Gdańska – 24 pkt
- Sztorm Grupa – 21 pkt
- Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 19 pkt
- Sport Vita Ski&Sail – 16 pkt
- Yacht Club Białołęka – 15 pkt
- Miasto Gliwice KW Garland – 10 pkt
- Odyssey Sailing Club – 4 pkt
Regaty były transmitowane na żywo w telewizji Sportklub oraz na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTubie.
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, WNM Group, Euvic, Efaflex, Yacht Paradise i Nowy Sztynort.
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Magic Marine, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Solbud Development i Polski Związek Żeglarski.
Gospodarzem finałowej rundy była Sztorm Grupa.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.
#plz #ligazeglarska #ocs #truepassion #pureracing