„Cel jest jasny – obronić tytuł”

Od dzisiaj rozpoczynamy cykl wpisów, przedstawiający każdą z załóg startujących w tegorocznej Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej! Rekordowa liczba dwudziestu zgłoszonych, pozwoliła nam wyodrębnić najlepszą ósemkę, która ma zapewnione miejsce w Ekstraklasie, reszcie natomiast przyjdzie zmierzyć się ze sobą nawzajem w Kwalifikacjach już w połowie maja w Sopocie.

Naszym zawodnikom zadaliśmy serię uniwersalnych pytań, aby każdy z sympatyków miał okazję zapoznać się z uczestnikami i wybrać swoich faworytów, jeszcze zanim rozpoczną rywalizację na wodzie.

Na pierwszy ogień ZWYCIĘSCY zeszłorocznej edycji – JST OKŻ Olsztyn.

  1. Skład kadry na sezon 2019:

Szymon Jabłkowski

Anna Weinzieher

Igor Tarasiuk

Filip Bińkowski

Tymon Sadowski

Aleksander Jankowski

  1. Historia team’u i staż regatowy zawodników:

„Team powstał w 2016 roku i będzie to nasz czwarty sezon w PEŻ. Za pierwszym razem skończyliśmy na 9. miejscu, sezon 2017 skończyliśmy na 4., a w ubiegłym roku zdobyliśmy Klubowe Mistrzostwo Polski.

Staż regatowy mamy różny. Ania ma za sobą Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012 w klasie Laser Radial i wiele medali MP, Tymon ma na koncie tytuł Morskiego MP oraz MP w klasie Omega. Igor również jest MP w Omedze oraz brązowym medalistą Młodzieżowych Meczowych Mistrzostw Świata. Szymon, Filip i Olek ścigają się od niedawna, ale szybko się uczą. Jako załoga zajmujemy 20. miejsce w rankingu Pucharu Świata w Match Racingu. Też w tej dyscyplinie jesteśmy Mistrzami Holandii i Wicemistrzami Polski.”

  1. Czy załoga będzie stała, czy przewidujecie może jakieś zmiany?

„Trzon załogi będzie stały, ale mamy nadzieję, że pokażemy też „nowe twarze”.”

  1. Jak przygotowujecie się do sezonu?

„W tym roku okres przygotowawczy spędzamy głównie na siłowni. Na wodę zejdziemy w połowie marca.”

  1. Przemyślenia i wnioski po poprzedniej edycji?

Najważniejszy wniosek z poprzedniej edycji jest taki, że liczy się każdy punkt. O zwycięstwie w całym cyklu zadecydował ostatni wyścig, co oznacza, że również jedno miejsce wyżej lub niżej w dowolnym wyścigu wcześniej mogło być decydujące. Stawka jest naprawdę wyrównana i trzeba walczyć o każdy punkt.”

  1. Wasze oczekiwania i cele na Ekstraklasę 2019?

„Oczekujemy dalszego rozwoju ligowej formuły. Jest świetnie, bo zapowiada się, że ruszy również druga liga. Ważne, żeby nowe załogi czuły się w PEŻ dobrze, więc planujemy podzielić się naszymi doświadczeniami i ułatwić im wejście. Na podniesieniu poziomu rywalizacji skorzystają wszyscy. A cel jest jasny – jako pierwsza załoga w historii Ligi obronić tytuł MP.”

  1. Wasi najwięksi rywale?

„Najwięksi rywale to Jeziorak Yacht Club, czyli Karol Górski, Kuba Gotowicki, Marcin Tkaczyk i Mikołaj Gielniak. Nasza rywalizacja to ogromne wyzwanie, przyjemność z czystej sportowej walki i, mamy nadzieję, uczta dla kibiców.”

  1. Sponsorzy na najbliższy sezon?

„Niedługo zostaną ogłoszeni.”

  1. Gdzie w mediach można was śledzić?

Facebook:
https://web.facebook.com/jablkowskisailingteam/

Instagram:
https://www.instagram.com/jablkowski_sailing/

Strona internetowa:

www.jablkowskisailing.com

YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=cfetsSDKNRM&t=1s

 

Czytaj także: