„Od 3 lat mamy stały team i to procentuje”

Załoga nr 2 Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2019 to reprezentanci Jeziorak Yacht Club, czyli zeszłoroczni wicemistrzowie Polski. Już nie możemy się doczekać co w tym roku pokaże ta doświadczona załoga i czy znowu stanie do zaciętej walki o najwyższy stopień podium.

  1. Skład kadry na sezon 2019 oraz krótkie przedstawienie zawodników:

KAROL GÓRSKI – sternik – oprócz Klubowego Vice Mistrzostwa Polski w ramach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Karol ma na swoim koncie takie osiągnięcia jak Drużynowe Mistrzostwo Europy w kl. Optymist, a ponadto jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. Regatowo ściga się już 29 lat.

MARCIN TKACZYK – trymer grota – Marcin to również srebrny medalista Klubowych Mistrzostw Polski w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej a dodatkowo zasłużony żeglarz na Laserze Standardzie, który może pochwalić się takimi osiągnięciami jak 3 miejsce Gdynia Sailing Days, brązowy medal Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, a także wielokrotne uczestnictwo w Pucharze Europy w tej klasie. Staż regatowy Marcina to 21 lat.

JAKUB GOTOWICKI – trymer żagli przednich – Kuba to zawodnik z 23-letnim doświadczeniem regatowym i poza Klubowym Vice Mistrzostwem Polski w ramach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej to również Vice Mistrz Polski i zdobywca 9 miejsca na Świecie w klasie Cadet.

MIKOŁAJ GIELNIAK – dziobowy – staż regatowy Mikołaja to 18 lat i może on pochwalić się sukcesami w Match Racingu – 2 miejsce w Świnoujście Match Race oraz 20 miejsce na Mistrzostwach Europy, a oprócz tego oczywiście srebrnym medalem Mistrzostw Polski w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej.

  1. Czy załoga będzie stała, czy przewidywane są zmiany?

„Doświadczenie nauczyło nas, jako żeglarzy, że rotacja w załodze nie wpływa dobrze na wynik. Od 3 lat mamy stały team i to procentuje. Stała załoga oraz ilość wspólnie „wypływanych” godzin gwarantuje, że coraz bardziej rozumiemy się bez słów, a to najważniejsze w ekstremalnych sytuacjach.”

  1. Jak przygotowujecie się do sezonu?

Każdy z chłopaków ma inną funkcję na jachcie, w związku z czym każdy przygotowuje się indywidualnie do sezonu. Obowiązkowo wszyscy chodzą na siłownie, a ponadto Marcin bardzo lubi boks, który świetnie przygotowuje wytrzymałość siłową oraz „szybkie nogi”, co szczególnie przydaje się podczas ciasnych manewrów na starcie. Mikołaj dużo biega a Kuba to maszyna do rwania brasów, a koledzy mówią, że wygląda bardziej jak kulturysta niż żeglarz – obwód jego bicepsa to aż 40 cm! Karol natomiast trenuje wytrzymałość siłową oraz uprawia dużo sportów zimowych takich jak narty, oraz łyżwy. Chodzi również na ćwiczenia z elementami pilatesu, które jak przyznaje „świetne wzmacniają oraz rozciągają, a giętkie ciało to giętki umysł”.

  1. Wnioski z poprzedniej edycji:

„Poziom wyszkolenia czołowych załóg jest bardzo podobny, wszyscy świetnie żeglują. W kluczowych sytuacjach decyduje tzw. „głowa”. Dlatego w tym roku będziemy głównie pracować nad treningiem mentalnym.”

  1. Oczekiwania i cele na tegoroczną ekstraklasę?

„Oczywiście mamy niedosyt po zdobyciu vice Mistrzostwa Polski. W tym roku celujemy w złoto! Oprócz celi sportowych będziemy rozwijać marketing i PR team’u podczas regat, gdyż w dzisiejszych czasach bez tego nie ma ani finansowania, ani rozwoju. W tym sezonie czeka nas sporo wyzwań.”

  1. Najwięksi rywale?

„Cieszy nas fakt aż 20 zgłoszeń, pośród których można znaleźć np. Marka Stańczyka z Giżyckiej Grupy Regatowej, który zawsze świetnie żeglował w Match Racingu, a także Rafała Sawickiego z Yacht Club Sopot, na którego również trzeba uważać. Kolejnym rywalem jest naturalnie Szymon Jabłkowski z OKŻ Olsztyn, któremu zamierzamy odebrać tytuł.”

  1. Sponsorzy?

„Obecnie jesteśmy na etapie szukania finansowania.”

  1. Gdzie można śledzić was w mediach?

Facebook:

 https://www.facebook.com/Jeziorak-Yacht-Club-278066146086357/

Czytaj także: