Czas decyzji w Polskiej Lidze Żeglarskiej

Polska Liga Żeglarska rozpoczyna drugą, decydującą połowę sezonu. W dniach 7-8 sierpnia trzecią rundę rozgrywek o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ będzie można obserwować w Szczecinie. Poprzednie rundy  w Sopocie i w Gdyni dostarczyły kibicom wielu niespodzianek i sportowych emocji z najwyższej półki. Teraz 18 załóg rozpocznie drugą część walki o awans do Ekstraklasy lub spadek do „kwalifikacji” na kolejny sezon.

Pierwsza runda zakończyła się zwycięstwem załogi AZS WAT Warszawa prowadzonej przez Wojciecha Myśliwca. Dzięki bardzo wyrównanej stawce rywalizacja zapewniła emocje aż do ostatniego wyścigu, a zwycięstwo załodze WAT-u prawie wyrwał młody zespół UKS Żeglarz Wrocław ze sternikiem Filipem Florkiem. Na trzecim miejscu rywalizację zakończyła załoga faworytów – YKP Szczecin Patryka Zbroi, ósmego zawodnika w światowym rankingu regat meczowych.

W drugiej rundzie obudziła się załoga Sol Voltage AWFiS Gdańsk. Damian Pietruszewski wzmocnił skład kadrowiczem Szymonem Wierzbickim i zdeklasował rywali. Do połowy regat trwałą ciasna rywalizacja z UKS Żeglarz Wrocław, ale wrocławianie nie utrzymali tempa drugiego dnia. WAT Warszawa, lider po pierwszej rundzie uzupełnił skład podium na jego najniższym stopniu.

Trzecia runda 1. Ligi zbliża nas do decydujących rozstrzygnięć. Na drugą połowę sezonu środka tabeli postanowiły wzmocnić swoje składy. Do Grupy Regatowej Powidz dołączy Wiktor Plitko, zwycięzca regat Ekstraklasy z 2018 roku. Do drugiej załogi Legii Warszawa dołączają Piotr Mańczak i Bartłomiej Jędrychowicz odnoszący sukcesy w klasie Micro. Również zamykający tabelę SKŻ Powidz zdecydował się na sprawdzenie nowego sternika.

Na szczycie tabeli trwa walka o awans do Ekstraklasy. Pierwsze cztery załogi nie mogą sobie pozwolić na potknięcie, bo z kolejnych pozycji atakują HRM Racing Yacht Club Gdańsk Tomasza Micewicza, zwycięzca ubiegłorocznej rywalizacji w 1 Lidze oraz KS Marina Niesulice, który pomimo zmiennego składu utrzymuje wyrównany, wysoki poziom. Na oczekiwany spektakularny sukces na domowym akwenie będzie liczyć będzie faworyzowany YKP Szczecin.

Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie ustawionej blisko Centrum Żeglarkiego w Szczecinie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16.

Ranking 1 Ligi po dwóch rundach:

 1. AZS WAT Warszawa – 34 pkt
 2. UKS Żeglarz Wrocław – 34 pkt
 3. SolVoltage AZS AWFiS Gdańsk – 32 pkt
 4. YKP Szczecin – 31 pkt
 5. HRM Racing Yacht Club Gdańsk – 27 pkt
 6. KS Marina Niesulice – 25 pkt
 7. UKS Navigo – 23 pkt
 8. Grupa Regatowa Powidz – 21 pkt
 9. Garden Space Sailing Team – 20 pkt
 10. Kościański Klub Żeglarski – 20 pkt
 11. Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team – 14 pkt
 12. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 14 pkt
 13. Yacht Club Sopot 2 – 12 pkt
 14. Legia Warszawa 2 – 10 pkt
 15. RKS Lasery Zegrze – 8 pkt
 16. Regatta Business Poland – 8 pkt
 17. Etisoft Sailing Team – 7 pkt
 18. SKŻ Powidz – 2 pkt

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

#plz #ligazeglarska #ocs

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Efaflex, Miasto Szczecin i Sirocco Mobile.
Partnerem Technologicznym jest: SAP Polska
Partnerem relacji LIVE są: Vector Synergy i CDeX.
Partnerami Ligi są: RS Sailing, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Garmin, Polski Związek Żeglarski, Centrum Żeglarskie Szczecin i FFW Communications
Partnerem medialnym regat są Prestiż Magazyn Trójmiejski, zeglarstwo.waw.pl i Prestiż Szczeciński.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej
 są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa

Mail: maciek@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83
www.ligazeglarska.pl

Czytaj także: