Finał 1 Ligi Żeglarskiej w Szczecinie!

W sobotę i niedzielę w Szczecinie odbędą się finałowe regaty 1 Ligi Żeglarskiej. 9 załóg walczy o 3 czołowe miejsca premiowane awansem do Ekstraklasy na sezon 2020. Regaty odbędą się na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim.

Po 2 rundach największe szanse na wygrana w klasyfikacji generalnej i awans do wyższej ligi ma prowadzący z przewagą 3 pkt, zwycięzca obu poprzednich rund. Yacht Club Gdańsk (sternik Krzysztof Małecki). Za nim plasują się faworyzowany Yacht Klub Polski Gdynia (sternik Rafał Sawicki), 77Racing Gdańsk (Rafał Becker) i załoga UKS Albatros Wolin.

„Według mnie walka o podium i upragniony awans do Ekstraklasy rozstrzygnie się właśnie pomiędzy 4 czołowymi zespołami. Dla Rafała Beckera te jachty to będzie nowość, więc wszystko będzie zależeć jak szybko załoga opanuje TOMa28 w takim stopniu aby nawiązać walkę z opływanymi na niej Sawickim i Małecki. Damian Jaskulski i Olek Waszkiewicz z Albatrosa te jachty znają dobrze, więc na początek mały handicap dla nich. Ciekaw jestem jak poradzą sobie obie załogi kobiece, też debiutujące na tym akwenie i na tym sprzęcie” – zapowiada Maciek Cylupa, organizator regat.

„Czeka nas na pewno spora dawka emocji, bo prognoza jest podobna to tej, jaka towarzyszyła nam w zeszłym tygodniu podczas finału Ekstraklasy. Zmienny wiatr na pewno spowoduje, że kolejność na mecie będzie zależna od uważnej żeglugi i szybkich, trafnych decyzji taktycznych, no i jak zawsze od odrobiny szczęścia” – podsumowuje komentatorka regat Zuzanna Czuryło.

Ranking po 2 rundach 1 Ligi Żeglarskiej:

  1. Yacht Club Gdańsk/HRM Racing – 24 pkt
  2. Yacht Klub Polski Gdynia/GSC Yachting – 21 pkt
  3. 77 Racing Gdańsk – 20 pkt
  4. UKS Albatros Wolin – 19 pkt
  5. JK Stal Stocznia Gdańsk – 16 pkt
  6. AZS-AWFiS Gdańsk – 13 pkt
  7. Między Żaglami Warszawa – 12 pkt
  8. SKŻ Powidz/Electrum Sailing Team – 11 pkt
  9. Lasery Zegrze (Artur Nowak) – 8 pkt

Regaty transmitowane są na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com

Filmy podsumowujące oraz studia przed i po regatowe publikowane będą na kanale Youtube https://tiny.pl/t5r1z

Start regat w sobotę około 1030, zakończenie w niedzielę ok godz 16:00. Baza regat będzie w Centrum Żeglarskim w Szczecinie na ulicy Przestrzennej.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami technologicznymi regat są:  SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl

Partnerami regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Miasto Świnoujście, Marina Trzebież, Musto – Kees International Polska, Lotto, Polski Związek Żeglarski oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu, portal zeglarski.info i Centrum Żeglarskie.

Czytaj także: