Giżycko Klubowym Mistrzem Polski!

Giżycka Grupa Regatowa wygrała 4 rundę Ekstraklasy Żeglarskiej w Szczecinie i obroniła pozycję lidera w rankingu Klubowych Mistrzostw Polski. Miejsca na podium skompletowały załogi Legii Warszawa i Yacht Club Jeziorak. W ciągu 2 dni na Jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim rozegrano 22 wyścigi.

Przed startem ostatniej rundy dwa kluby z Giżycka i Iławy miały identyczną liczbę punktów, a za nimi ze stratą 2 punktów plasowała się Legia Warszawa.

Od początku finałów w Szczecinie, doskonale pływała załoga z Giżycka (Marek Stańczyk) wygrywając 4 z pierwszych 5 wyścigów, obejmując komfortowe prowadzenie, którego jak się okazało nie oddała do końca. Drugi faworyt z Iławy (Karol Górski), zaczął pechowo i mimo pojedynczych dobrych wyścigów, nie byli w stanie pływać równo w czołówce. W efekcie po 1 dniu plasowali się na odległym 8 miejscu a finalnie po zaciętej walce awansowali na 6 miejsce. Świetny start zanotowała ekipa Sztorm Grupy (Piotr Małecki) aktywnie włączając się do walki o podium regat. Po 22 wyścigach finalnie zakończyli regaty na remisie punktowym tuż za Legią Warszawa (Jakub Pawluk), zdobywając pierwsze podium w sezonie. Wspomniana Legia pływała bardzo równo i wygrywając 3 wyścigi zakończyła regaty na 2 miejscu i dzięki temu wykorzystując słabszy występ Jeziorak Yacht Clubu awansowała z 3 na 2 miejsce w klasyfikacji generalnej!

Po słabszym występie w Świnoujściu, KS Iskra Gdynia (Wojciech Myśliwiec) pokazała dobrą formę i zajęła miejsce tuż za podium, wyprzedzając nierówno pływającą ekipę Pogoni Szczecina (Krzysztof Łobodziec) i JKM Gryf Gdynia (Paweł Ejsmont), która zaliczyła najlepszy występ w sezonie. Olsztyński Klub Żeglarski po najsłabszym występie w sezonie zakończył regaty na 8 miejscu przed Dżygitem Białystok (Tomasz Kulesza), który komfortowo obronił swoją przewagę nad 3 ostatnimi załogami w strefie spadkowej. Ostatnie 3 miejsca które skutkują spadkiem z Ekstraklasy do 1 Ligi zajęły obie załogi Odyssey Sailing Club oraz załoga Yacht Clubu Sopot.

Wyniki 4 rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej:

 1. Giżycka Grupa Regatowa (Stańczyk, Fursewicz, Kacprowski, Kucieński, Nowakowski) – 23 pkt
 2. Legia Warszawa (Pawluk, Szmul, Główka, Błażejak) -29 pkt
 3. Sztorm Grupa Warszawa (Małecki P, Groszyk, Kosecki, Moszczyński) – 29 pkt
 4. KS AMW Iskra Gdynia (Myśliwiec, Panaś, Łożyński, Błażejczyk) – 35 pkt
 5. SEJK Pogoń Szczecin (Łobodziec, Czaja, Gonerko, Żełudziewicz) – 36 pkt
 6. Jeziorak Yacht Club (Górski K, Tkaczyk, Gielniak, Gotowicki) – 39 pkt
 7. JKM Gryf Gdynia (Ejsmont, Gryglewski, Sadowski, Szymborski) – 39 pkt
 8. Olsztyński Klub Żeglarski (Plitko, Michalski, Gołaszewski, Janowczyk) – 43 pkt
 9. PŻKS Dżygit Białystok (Kulesza T, Kulesza P., Konecki, Chodakiewicz) – 46 pkt
 10. Odyssey Sailing Club (Turczynowicz, Sternicki R, Gutmański, Machowski) – 47 pkt
 11. Odyssey Sailing Club2 (Wójciak, Mańkowski, Tarczyńska, Sołdarz) – 48 pkt
 12. Yacht Club Sopot (Górski P., Lewandowski, Chlebowski, Chłopek) – 49 pkt

Końcowy ranking Ekstraklasy 2019 (po 4 rundach)

 1. Giżycka Grupa Regatowa – 43 pkt
 2. Legia Warszawa – 40 pkt
 3. Jeziorak Yacht Club Iława – 38 pkt
 4. KS Iskra AMW Gdynia – 32 pkt
 5. SEJK Pogoń Szczecin – 32 pkt
 6. Sztorm Grupa Warszawa – 32 pkt
 7. Olsztyński Klub Żeglarski – 31 pkt
 8. JKM Gryf Gdynia – 18 pkt
 9. PŻKS Dżygit Białystok – 18 pkt
 10. Odyssey Sailing Club Warszawa – 10 pkt
 11. Odyssey Sailing Club Warszawa2 – 9 pkt
 12. Yacht Club Sopot – 9 pkt

Regaty transmitowane były na żywo. Relacje video z komentarzem z wody, wywiady i studia regatowe były i są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty oraz studia przed i po regatowe publikowane są na kanale Youtube https://tiny.pl/t5r1z

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami technologicznymi regat są:  SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl

Partnerami regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Miasto Świnoujście, Marina Trzebież, Musto – Kees International Polska, Lotto, Polski Związek Żeglarski oraz Centrum Żeglarskie w Szczecinie, Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu i portal zeglarski.info

Czytaj także: