Gliwice i Gdańsk na podium 2 rundy 1 Ligi!

Sport Vita Ski&Sail Gliwice (SPO) wygrywa rozegraną w Sopocie drugą rundę 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pozostaje miejsca na podium zajęły załogi Yacht Clubu Gdańsk (YG2) i KW Garland Gliwice (GAR). Liderem rankingu pozostaje załoga z Gdańska.

12 pierwszoligowych załóg rozegrało 10 wyścigów w bardzo słabym wietrze. Mimo prób, pierwszego dnia udało się przeprowadzić tylko 2 wyścigi i to dopiero popołudniu. Mimo bardziej optymistycznych prognoz, wiatr nie pozwolił na kontynuowanie zawodów. Swoje wyścigi wygrały załogi Budimex UKS Navigo oraz HRM Racing Yacht Club Gdańsk 2.

Niedziela przywitała załogi zupełnym brakiem wiatru, ale około godziny 11 pojawiła się lekka bryza na której udało się przeprowadzić skutecznie 1 wyścig wygrany przez Puchar Polski Jachtów Kabinowych. Drugi wyścig natomiast został niestety przerwany z braku wiatru. I kiedy nadzieje zawodników i organizatorów na kontynuowanie regat już były bliskie zeru, wbrew przewidywaniom synoptyków, 30 minut po przerwanym drugim wyścigu pojawił się stały, słaby ale stabilny wiatr ze wschodu. W tych warunkach, na skróconej trasie udało się rozegrać 7 kolejnych wyścigów zanim wiatr definitywnie zniknął po godzinie 15.

Najrówniej i bezbłędnie pływała załoga Sport Vita (sternik Bartłomiej Wójciak), wygrywając 2 wyścigi, notując 2 drugie miejsca i jedno trzecie. To dało im komfortową przewagę 3 pkt przed ostatnim wyścigiem w którym zapewnili sobie wygraną. Yacht Club Gdańsk (sternik Tomasz Micewicz) musiał wygrać ostatni wyścig aby utrzymać drugie miejsce w regatach i ta sztuka im się udała. Doskonałym finiszem popisała się druga gliwicka załoga KW Garland z nowym sternikiem Adamem Głogowskim, która po początkowych miejscach 3, 5 i 2, ostatnie 2 wyścigi wygrała awansując w klasyfikacji na najniższy stopień podium.

Warto wspomnieć o dobrym występie załogi PPJK,  która po ostatnim miejscu w 1 wyścigu potem poprawiła żeglugę i finalnie zajęła 4 miejsce. Obie załogi kobiece (JSG i UKS Navigo) zajęły bardzo dobre dwa kolejne miejsca w rankingu, pokazując, że będą liczyć się w walce o awans do Ekstraklasy. Faworyzowane załogi PG Racing i JK Między Żaglami nie ustrzegły się błędów i z minimalnymi stratami zakończyły regaty poza pierwszą szóstką. Obiecujący start zanotowała również załoga RKS Lasery Zegrze wygrywając jeden z wyścigów.

Wyniki 2 rundy 1 Ligi:

 1. SportVita Ski&Sail Gliwice (SPO) – 9 pkt
 2. Yacht Club Gdańsk 2/HRM Racing Team (YC2) – 11 pkt
 3. Klub Wodny Garland Gliwice/Simplum (GAR) – 12 pkt
 4. Puchar Polski Jachtów Kabinowych (PJK) – 16 pkt
 5. Jachtklub Stoczni Gdańskiej/Mowi Women Sailing Team (JSG) – 16 pkt
 6. UKS Navigo Sopot/Budimex Team (NAV) – 17 pkt
 7. AZS Politechniki Gdańskiej/PG Racing (PGR) – 17 pkt
 8. Jacht Klub Miedzy Żaglami/Sailing Machine Garmin (JMZ) – 18 pkt
 9. RKS Lasery Zegrze (LAS) – 21 pkt
 10. Sailing Legia Warszawa 2 (LE2)– 21 pkt
 11. Odyssey Sailing Club Warszawa (ODY) – 25 pkt
 12. SKŻ Powidz (POW) – 28 pkt

Ranking 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej po 2 rundzie:

 1. Yacht Club Gdańsk 2/HRM Racing Team (YC2)– 23 pkt
 2. SportVita Ski&Sail Gliwice (SPO) – 22 pkt
 3. Puchar Polski Jachtów Kabinowych (PJK) – 20 pkt
 4. Jachtklub Stoczni Gdańskiej/Mowi Women Sailing Team (JSG) – 15 pkt
 5. Jacht Klub Miedzy Żaglami/Sailing Machine Garmin (JMZ) – 14 pkt
 6. AZS Politechniki Gdańskiej/PG Racing (PGR) – 14 pkt
 7. Klub Wodny Garland Gliwice/Simplum (GAR) – 12 pkt
 8. Klub Żeglarski UKS Navigo Sopot/Budimex Team (NAV) – 11 pkt
 9. Odyssey Sailing Club Warszawa (ODY) – 8 pkt
 10. Sailing Legia Warszawa 2 (LE2) – 8 pkt
 11. RKS Lasery Zegrze (LAS) – 7 pkt
 12. SKŻ Powidz (POW) – 2 pkt

Kolejna 3 runda odbędzie się 5 i 6 września w Szczecinie.

Regaty były transmitowane są żywo w internecie przez znany z zeszłorocznych regat duet Zuzanna Czuryło – Maciek Cylupa, 

Relacje video z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są też na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Asmag, Tisane,  Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Szczecin 2050 Floating Garden.

Partnerami regat są: Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Garmin Polska, Polski Związek Żeglarski, Wodoaktywni.com, zeglarskie.info, nowezagle.pl, Jachting i GSC Yachting.

Czytaj także: