Jak się ścigamy?

Podczas weekendu rozgrywamy aż 30 szybkich i dynamicznych wyścigów – trwają raptem 10-12 minut. Nie ma protestów na brzegu, bo na wodzie mamy 3 arbitrów, którzy natychmiast rozstrzygają wszystkie sporne sytuacje.

Trasę ustawiamy możliwie blisko brzegu, tak aby kibice mogli oglądać rywalizacje na wodzie i można było szybko zmieniać załogi na jachtach. Czemu? Bo wszyscy ścigają się na takich samych jachtach, które dostarcza organizator. Jachty są jednakowe, tak samo ustawione, mają takie same żagle, ale żeby dodatkowo wyrównać nawet minimalne różnice, załogi zamieniają się nimi praktycznie co wyścig. Między wyścigami odpoczywają w bazie na brzegu.

Kto startuje? Udział bierze wiele pokoleń żeglarzy – od juniorów do załóg nawet po 60. Są w nich obecni i byli czołowi polscy żeglarze, aktualni zawodnicy Kadry Narodowej czy Kadry Juniorskiej. Jest też bardzo dużo żeglarzy, którzy żeglowali turystycznie, amatorsko, ale spróbowali swoich sił i teraz rywalizują z powodzeniem z innymi. Liga to niezwykła okazja, by spotkać się i popływać z uczestnikami i medalistami Igrzysk Olimpijskich, Mistrzami Polski, Europy czy Świata.

Jak przebiegają regaty w lidze?

Zapewniamy identyczne 9 łódek klasy RS 21, na których rywalizuje 18 załóg. Załogi rotują się między jachtami co wyścig, co zapewnia równość szans. Na każdym poziomie Ligi odbywają się 4 rundy.

Ścigamy się w 4 najpiękniejszych polskich lokalizacjach – w Nowym Sztynorcie, w Sopocie, w Gdyni i w Szczecinie. Podczas jednej imprezy regatowej odbywa się do 30 wyścigów, trwających od 8 do 10 minut, które można obserwować z brzegu.

Jak wygląda wyścig?

  1. Start wyścigu:
    – 9 jachtów startuje z linii wyznaczonej przez boję i statek komisji
  2. Trasa wyścigu:
    – Żeglarze płyną pod wiatr, do górnego znaku, który okrążają z lewej strony
    – Następnie kierują się do dolnej boi
  3. Format wyścigu:
    – Wyścig składa się z dwóch okrążeń trasy
    – Cały wyścig musi zostać wykonany w 10 minut
  4. Zakończenie wyścigu:
    – Po 2 okrążeniach jachty przekraczają linie mety przy statku komisji

Wyzwanie polega na tym, aby efektywnie manewrować i utrzymać jak najlepszą prędkość, jednocześnie taktycznie wykorzystując kierunek i siłę wiatru.

Jakie są zasady punktacji?

Zwycięża załoga, która zgromadzi najwięcej punktów. Punkty przyznawane są w zależności od zajmowanego miejsca w każdej rundzie, z możliwością awansu lub spadku między ligami.

Na czym się ścigamy?

Pływamy na szybkich i zwrotnych jachtach klasy RS21.
Jacht RS21 o długości 6.5 metra i wadze zaledwie 650 kg posiada lekki węglowy maszt, genaker i bom oraz trzy żagle: fok, grot i genaker.

  • Sternik odpowiada za sterowanie jachtem
  • Trymer grota obsługuje główny żagiel
  • Trymer żagli przednich odpowiedzialny za fok i genaker
  • Dziobowy manewruje żaglami i sprzętem na dziobie

Co oznaczają flagi?

  • Zielona to serwis techniczny na wodzie
  • Różowa to arbitrzy i sędziowie
  • Biała oznacza obsługę trasy i zmiany załóg
  • Czerwona czyli media
  • Czarna to goście i VIPy