Niespodzianki w Ekstraklasie Żeglarskiej!

Zwycięstwem Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego zakończyła się 2 runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Gdyni. Po zaciętej walce do ostatniego wyścigu olsztyńska załoga pokonała Yacht Club Gdańsk i Legię Warszawa. Regaty rozegrano w ramach Gdynia Sailing Days.

Pierwszy dzień rozpoczął się od niespodzianek. Słabe wyniki w pierwszej osiągnęły załogi Politechniki Gdańskiej, Pogoni Szczecin oraz zwycięzcy pierwszej rundy – Yacht Club Gdańsk. Zaskakująco dobry start drugiej rundy odnotowała załoga Akademii Marynarki Wojennej z Iskry oraz załogi z dolnej części tabeli czyli Yacht Club Sopot i Sport Vita Ski&Sail. Po zapoznaniu się z warunkami na trasie do głosu zaczęli dochodzić faworyci. Olsztyński Klub Żeglarski ze sternikiem Filipem Ciszkiewiczem po drugim i dwóch pierwszych miejscach wysunął się na prowadzenie. YKP Gdynia Rafała Sawickiego świetnie radził sobie w zmiennym wietrze, a dobrą passę utrzymywała załoga Iskry. Bardzo równo pływała załoga Legii, która pierwszy dzień ukończyła na drugim miejscu, tuż za liderami z Olsztyna.

Niedziela powitała zawodników słabym wiatrem, który ustabilizował się dopiero po południu. W słabym wietrze rewelacyjnie pływała załoga JK Między Żaglami, która wygrała trzy wyścigi z rzędu. Problemy nie opuszczały Politechniki Gdańskiej i Pogoni Szczecin, które po pierwszej rundzie zaliczane były do grona faworytów. Prędkości na kursach pod wiatr nie mogły też znaleźć Sztorm Grupa i Giżycka Grupa Regatowa, na czym korzystały załogi dolnej części tabeli przywożąc wysokie miejsca w poszczególnych wyścigach. Załoga Yacht Clubu Gdańsk prowadzona przez Krzysztofa Małeckiego utrzymywała się w czołówce zaliczając równe wyniki w pierwszej trójce.

Ostatni wyścig nie zapowiadał wielkich emocji. Olsztyński Klub Żeglarski miał 6 punktów przewagi nad YKP Gdynia, a Yacht Club Gdańsk wydawał się bezpieczny na trzeciej pozycji. Na szczęście dla kibiców, przewidywania ekspertów okazały się mylne i mogliśmy oglądać ekscytujący pojedynek o pozycje na podium. Najpierw Rafał Sawicki prowadzący załogę z Gdyni musiał ratować się na starcie przechodząc za rufami całej stawki. Na górnym znaku olsztyńska załoga cudem uniknęła kary po nerwowym manewrze. Na dolnym znaku ta sztuka się nie udała i w bezpiecznej sytuacji zaryzykowali zbyt wiele i otrzymali karę, przez którą spadli na ostatnią pozycję i przez moment tracili wygraną w całych regatach. Pojedynek o zwycięstwo w wyścigu toczyły załogi Legii Warszawa oraz YKP Gdynia i to załoga Jakuba Pawluka wyszła z tej walki górą. Gdynianie nie dość, że utracili prowadzenie, to jeszcze otrzymali od arbitrów karę, przez którą spadli na tył stawki. Ze zwycięstwa w regatach cieszył się Olsztyn, Yacht Club Gdańsk bezpiecznie dowiózł drugą pozycję, a na trzecią sensacyjnie awansowała Legia spychając ubiegłorocznych Mistrzów Polski poza podium.

Rozegrano 26 wyścigów. Wyniki 2 rundy Ekstraklasy, Gdynia 3-4 Lipca 2021

 1. Olsztyński Klub Żeglarski  – 35 pkt
 2. Yacht Club Gdańsk – 42 pkt
 3. Legia Warszawa 44 pkt
 4. Yacht Klubu Polski Gdynia 45 pkt
 5. KS AMW Iskra Gdynia 50 pkt
 6. JK Między Żaglami 51 pkt
 7. Giżycka Grupa Regatowa 53 pkt
 8. SEJK Pogoń Szczecin 55 pkt
 9. AZS Politechnika Gdańska 59 pkt
 10. Yacht Club Sopot 60 pkt
 11. SportVita Ski&Sail Gliwice 64 pkt
 12. Sztorm Grupa Warszawa 70 pkt
 13. PŻSK Dżygit Białystok 78 pkt
 14. Odyssey Sailing Club 83 pkt
 15. Puchar Polski Jachtów Kabinowych 92 pkt
 16. UKS Albatros Wolin 94 pkt
 17. Jachtklub Stoczni Gdańskiej 100 pkt
 18. KW Garland Gliwice 102 pkt

Ranking Ekstraklasy po 2 rundzie:

 1. Yacht Club Gdańsk/HRM Racing – 35 pkt
 2. Olsztyński Klub Żeglarski – 34 pkt
 3. YKP Gdynia/GSC Yachting – 32 pkt
 4. Legia Warszawa – 26 pkt
 5. SEJK Pogoń Szczecin – 26 pkt
 6. KS Iskra AMW Gdynia – 25 pkt
 7. Giżycka Grupa Regatowa – 25 pkt
 8. AZS Politechnika Gdańska – 24 pkt
 9. Sztorm Grupa – 19 pkt
 10. Jacht Klub Między Żaglami – 18 pkt
 11. Yacht Club Sopot – 18 pkt
 12. Puchar Polski Jachtów Kabinowych – 12 pkt
 13. Sport Vita Ski&Sail Gliwice – 11 pkt
 14. Odyssey Sailing Club – 11 pkt
 15. KW Garland Gliwice – 8 pkt
 16. PŻKS Dżygit Białystok/Boatshop Sailing Team – 8 pkt
 17. UKS Albatros Wolin – 7 pkt
 18. Jachtklub Stoczni Gdańskiej/Mowi Women Sailing Team – 6 pkt

Przebieg wyścigów będzie transmitowany był na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Efaflex, Miasto Szczecin i Sirocco Mobile.
Partnerem Technologicznym jest: SAP Polska
Partnerem relacji LIVE są: Vector Synergy i CDeX.
Partnerami Ligi są: Gdynia Sailing Days, Jakob Haberfeld, FFW Communications, RS Sailing, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Garmin,  Polski Związek Żeglarski.
Partnerem medialnym regat są Prestiż Magazyn Trójmiejski, zeglarstwo.waw.pl i Prestiż Magazyn Szczeciński.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej
 są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa

Mail: maciek@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83
www.ligazeglarska.pl

Czytaj także: