„Plan – jak najwięcej frajdy i zabawy na wodzie”

Dzisiaj piszemy o trzecim teamie zeszłorocznych rozgrywek Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Udało nam się porozmawiać z „Kokosem”, czyli sternikiem Sejk Pogoń Szczecin – załogi Pogoń Yacht Racing z zabawnym i luźnym podejściem do rywalizacji na wodzie, z odpowiednią dozą profesjonalizmu.

  1. Skład kadry na sezon 2019:

Paweł „Bobik” Szklarz

Maciej „Ziobro” Gonerko

Łukasz „Czajnik” Czaja

Krzysztof „Krzysiu” Żełudziewicz

Krzysztof „Kokos”/”Admirał” Łobodziec

  1. Historia team’u i staż regatowy zawodników.

„Nasz team powstał w ubiegłym roku. Można śmiało powiedzieć, że jesteśmy beniaminkiem tych rozgrywek. Małym niedopowiedzeniem byłoby jednak twierdzenie, że pierwszy sezon pływamy razem. Nasz staż regatowy sięga dalej niż wiek niektórych przeciwników z Ekstraklasy.” Team’owy sternik przyznaje, że z Pawłem i Maciejem znają się już co najmniej ćwierć wieku i wiele lat reprezentowali razem Pogoń, Szczecin, a nawet Polskę. Z Łukaszem „znają się” od trzech pokoleń: tata Admirała pływał razem z tatą Łukasza, a babcia pracowała z jego dziadkiem. Krzysiu to najmłodszy zawodnik w składzie, Młody Wilk załogi, który jednak poza pozytywnym wsparciem, wprowadza atmosferę zmuszającą wszystkich do profesjonalnego przygotowania do regat.

Sami reprezentanci Sejk Pogoń Szczecin żartobliwie nazywają się „starymi dziadami żeglarstwa”, ale dzięki temu mogą się pochwalić wyjątkowym dorobkiem sukcesów. Są to uczestnicy wielu regat rangi mistrzowskiej w Polsce, Europie i na Świecie. Zdobywcy 21 złotych, 23 srebrnych i 6 brązowych medali Mistrzostw Polski w różnych klasach żeglarskich. W ich dorobku znajduje się również okrążenie Morza Bałtyckiego w rekordowym czasie podczas imprezy „Świnoujście – Szczecin BALTIC LOOP”, tytuł najlepszego Kapitana w Polsce, medale Pucharu Europy oraz wiele innych wyróżnień i nagród.

  1. Czy załoga będzie stała, czy przewidywane są zmiany?

„Team będzie stały, chyba że ktoś rażąco obrazi Admirała. ” 🙂

  1. Jak przygotowujecie się do sezonu?

„Czekamy na początek sezonu na wodzie, bo to tam mamy wygryźć konkurencje.”

  1. Wnioski z poprzedniej edycji?

Krzysztof po ostatnich latach pływania na dużo większych jednostkach przyznaje, że bardzo cieszy się z powrotu do takiego formatu regat: „PEZ to rozrywki dające wiele frajdy z żeglarstwa. Naszym zdaniem, jest to aktualnie najlepsza formuła do załogowego ścigania się w Polsce. Wyścigi są krótkie i zacięte. W regatach startują naprawdę rewelacyjni żeglarze, wygrane z nimi cieszą bardzo, a porażki przyjmujemy niepokornie, ale wyciągamy z nich wnioski.”

  1. Patrząc na zeszły rok, z czego jesteście zadowoleni a co trzeba jeszcze poprawić?

„Poprawić? Starty. A zadowoleni jesteśmy przede wszystkim z możliwości ścigania się. Każdy z nas pracuje zawodowo, ma rodzinę, więc dzielimy swój czas pomiędzy codzienność a formę zabawy i odskocznie, którą jest żeglarstwo. Zachłannie czekamy na każdy wyścig i czerpiemy z tego wielką frajdę. Fajnie, że Czajnik i Maciek Cylupa namówili mnie na start w tej formule i tym lepiej, że już w pierwszym sezonie wywalczyliśmy trzecie miejsce.”

  1. Cele na tegoroczną Ekstraklasę?

„Plan na ten rok jest niezmiennie taki sam: jak najwięcej frajdy i zabawy na wodzie.”

  1. Najwięksi rywale?

„Hmm, Legia Warszawa? 🙂 Prawdę mówiąc, to wszystkie team’y są rewelacyjne i wszystkich traktujemy równo jako groźnych przeciwników. Pozdrawiamy serdecznie naszych kolegów skipperów; zeszłorocznego mistrza czyli Szymona z JST OKŻ Olsztyn, wicemistrza Karola z Jeziorak YC, Sawika z Yacht Club Sopot, Diablo z JKM Gryf Gdynia, Jacka z Odyssey Sailing Club, Tomka z klubu PZKS Dżygit Białystok i ich załogi, a nawet Kubę z Legii 🙂 Będzie wesoło.”

  1. Sponsorzy?

W tym roku jest z nami nadal CM Construction, do tego ze względu na Puchary Europejskie doszli nowi partnerzy. Są to Miasto Szczecin i Lotto, a rozmawiamy również z innymi podmiotami, którymi chętnie pochwalimy się po finalizacji umów.”

  1. Gdzie można śledzić was w mediach?

„Na Facebook’u:

www.facebook.com/pogonyachtracing,

 w lokalnych mediach oraz na stronach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.”

Powodzenia dla team’u!

Jak waszym zdaniem wypadnie w tym roku zespół spod Wałów Chrobrego? Dzięki gwarantowanemu miejscu w Ekstraklasie 2019 mogą zaatakować już na pierwszym przystanku PEZ w lipcu w Sopocie. Ostatni etap odbywa się natomiast na ich klubowym akwenie. Czy dla Pogoń Racing Team będzie to atut, czy może dodatkowa presja?

 

Czytaj także: