Pogoń Szczecin wraca na szczyt!

#plz #ligazeglarska #ocs #zeglarstwostadionowe

Pogoń Szczecin wraca na szczyt!

Pogoń Szczecin prowadzona przez Tadeusza Kubiaka wygrała drugą rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sopocie. W zaciętym wyścigu finałowym pokonali YKP Gdynia oraz HRM Racing i objęli prowadzenie w rankingu Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ.

Sobotnie ściganie mimo obiecującej prognozy, porównywalnej z doskonałymi warunkami podczas piątkowych treningów, zostało mocno ograniczone, bo wiatr niestety nie dopisał. Mimo usilnych prób, przez cały dzień udało się rozegrać jedynie 6 wyścigów. Nie brakowało za to niespodzianek i zaciętej wyrównanej walki, do czego Liga już nas przyzwyczaiła, a lekki wschodni wiatr oraz mała, ale stroma fala była wyzwaniem dla wszystkich 18 startujących załóg.

Od mocnego uderzenia zaczął wracający do ścigania po prawie 2 latach Łukasz Wosiński, prowadzący od tych regat załogę Ocean Challenge Yacht Club, wygrywając pierwszy wyścig. Podobnie rozpoczęli liderzy rankingu po pierwszej rundzie, czyli Yacht Club Sopot, jednak kolejne wyścigi nie poszły po ich myśli (7,8). Dobry początek zanotowały ekipy HRM Racing (2,2,4), Nowy Sztynort (4,1,2) oraz Pogoni Szczecin (3,1,5). Blisko czołówki były załogi Yacht Club Gdańsk, obrońców tytułu z sezon 2023 oraz YKP Szczecin, wiceliderzy rankingu po regatach w Sztynorcie. Największą niespodzianką był jednak lider po sobotnich wyścigach, czyli WAT Warszawa prowadzona przez Pawła Grabowskiego, który meldując się na miejscach 3, 2 i 1 wskoczyła na prowadzenie.

„3 tygodnie temu wygrałem swój pierwszy wyścig w Ekstraklasie, dzisiaj pływaliśmy równo i wygrana na koniec dnia dała nam na razie prowadzenie w całych regatach”. – podsumował sternik warszawskiej załogi.

Drugi dzień rozpoczął się podobnie jak sobota, niestety bez wiatru. Na szczęście dość szybko pojawił się południowo-wschodni wiatr i można było kontynuować rywalizację.  Tym razem piorunujący początek zanotował Yacht Club Gdańsk przywożąc dwa zwycięstwa, znowu obudził się Yacht Club Sopot i przebłysk formy ze Sztynortu pokazała SportVita Ski&Sail wygrywając po jednym wyścigu. Wreszcie formę ustabilizowała załoga YKP Gdynia, zajmując miejsca 2, 2 i 1 wracając do walki o medale po karach w sobotnich wyścigach. Wciąż koło czołowej trójki pływała załoga YKP Szczecin Patryka Zbroi, ale nie mogli znaleźć sposobu na coraz większą sopocka martwą falę. Mimo słabszej formy, 3 zespoły z dolnej połowy tabeli pokazały, że mają umiejętności do walki o medale i przy załogach UKS Żeglarz Wrocław i Lubelskie YKP Lublin oraz OnLemon Rockstars Racing pokazały się wygrane wyścigi, który ekipie Aleksandra Michalskiego dał awans do wyścigu finałowego. Po słabym początku (6,8) doskonała końcówka dnia i miejsca 2,1,1 dały HRM Racing awans i start w wyścigu finałowym z pozycji lidera. Za nimi z minimalnymi stratami do walki o medale ustawiły się YKP Gdynia, Yacht Club Gdańsk i Pogoń Racing.

Gdańsk zanotował falstart i kontakt boją, co skutkowało powrotem na start i karą, a to skutecznie wyeliminowało ich z walki o zwycięstwo. Doskonały wyścig popłynął YKP Szczecin wyprzedzając po górnej boi Legie Warszawa i prowadząc do mety. HRM Racing podobnie jak Gdańsk, nie wykorzystał szansy i skończył wyścig na 8 miejscu, spadając na najniższy stopień podium. Równe uważna żegluga Pogoni Szczecin i 3 miejsce w wyścigu finałowym dało im awans na pierwsze miejsce w regatach, tuż przed doskonale finiszującym YKP Gdynia.

Składy medalistów 2 rundy Ekstraklasy:

Pogoń Szczecin: Tadeusz Kubiak (s), Przemysław Filipowicz, Oskar Sawicki i Adam Borek
YKP Gdynia: Rafał Sawicki (s), Adam Kajzer, Piotr Szwoch i Jan Fursewicz
HRM Racing: Jakub Gołębiowski (s), Marcel Montrymowicz, Jakub Rodziewicz i Filip Miłoszewski

Nagrodę Dr Irena Eris dla najlepszych kobiet w regatach otrzymały Hanna Dzik i Anna Brzozowska z YKP Szczecin

Wyniki 2 rundy Ekstraklasy, Sopot, 25-26.05

 1. Pogoń Szczecin 31 pkt
 2. YKP Gdynia 33 pkt
 3. HRM Racing 34 pkt
 4. Yacht Club Gdańsk 35 pkt
 5. Legia Warszawa 36 pkt
 6. YKP Szczecin 37 pkt
 7. Yacht Club Sopot 39 pkt
 8. Nowy Sztynort Giżycka Grupa Regatowa 42 pkt
 9. On Lemon Rockstars Racing 45 pkt
 10. AZS WAT Warszawa 38 pkt
 11. Ocean Challenge Yacht Club 42 pkt
 12. AZS AWFiS Gdańsk 43 pkt
 13. Lubelskie YKP Lublin 45 pkt
 14. UKS Albatros Wolin 47 pkt
 15. UKS Żeglarz Wrocław 50 pkt
 16. SportVita Ski&Sail Gliwice 50 pkt
 17. AZS Politechnika Gdańska 59 pkt
 18. Kościański Klub Żeglarski 62 pkt

Ranking Ekstraklasy po 1 rundzie:

 1. Pogoń Szczecin 32 pkt
 2. HRM Racing Poznań 32 pkt
 3. Yacht Club Sopot 30 pkt
 4. YKP Szczecin 30 pkt
 5. Yacht Club Gdańsk 26 pkt
 6. YKP Gdynia 25 pkt  
 7. Nowy Sztynort Giżycka Grupa Regatowa 24 pkt
 8. Legia Warszawa 21 pkt
 9. OnLemon Rockstars Racing 19 pkt
 10. AZS WAT Warszawa 19 pkt
 11. SportVita Ski&Sail Gliwice 18 pkt  
 12. Lubelskie YKP Lublin                                             18 pkt
 13. AZS AWFiS Gdańsk 11 pkt
 14. Ocean Challenge Yacht Club Gdynia 10 pkt
 15. UKS Żeglarz Wrocław                10 pkt
 16. UKS Albatros Wolin                               10 pkt
 17. Kościański Klub Żeglarski                4 pkt
 18. AZS Politechnika Gdańska                3 pkt

Regaty można było śledzić bezpośrednio z sopockiego Mola oraz przez stronę internetową www.ligazeglarska.pl a przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com

Z regat przeprowadzono transmisję na żywo na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski i Facebooku Polskiej Ligi Żeglarskiej. Na YouTube można również znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

15-minutowe podsumowania zostaną w środę wieczorem wyemitowane na antenach Canal+Sport i Sportklub TV.

Patronat Honorowy nad regatami objęła Pani Prezydent Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska – Jachim

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.

Gospodarzem Regat jest Sopot i Molo Marina Sopot

Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska oraz Magazyn Prestiż Trójmiejski.

Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

Czytaj także: