Polacy górą na Lidze Mistrzów w Sopocie

W Sopocie zakończyły się historyczne pierwsze regaty rangi Sailing Champions League organizowane przez Polska Ligę Żeglarską. Udział wzięły 24 załogi z 11 krajów, które rywalizowały od czwartku do niedzieli przy sopockim Molo. Wygrała polska załoga YKP Gdynia, a awans do Finałów zdobyły jeszcze 2 inne polskie załogi Yacht Klub Gdańsk i KW Garland Gliwice.

W Sopocie zobaczyliśmy 24 zespoły klubowe z Austrii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polski. Stawka była bardzo mocna, bo uczestnicy to absolutnie czołowe kluby w swoich krajowych ligach, które prawo startu w Sopocie zdobyły zajmując najwyższe miejsca w rankingu. Wszystkie załogi walczyły o awans do Finału Sailing Champions League w Travemunde a bilety otrzymywało najlepszych 11 załóg w sopockich regatach.

Jednak od początku doskonale radziły sobie 3 polskie załogi, szczególnie YKP Gdynia i Yacht Club Gdańsk okupując 2 pierwsze miejsca przez 4 dni rywalizacji. Obie załogi prowadzone odpowiednio przez Rafała Sawickiego i Igora Tarasiuka to najlepsze polskie załogi ostatnich lat w Polskiej Lidze Żeglarskiej i w tej stawce pokazały, że ich poziom żeglowania jest absolutnie na światowym poziomie. Niespodzianką na plus była doskonała postawa załogi KW Garland Gliwice, która dostała prawo startu na zasadzie ‘dzikiej karty” w ostatniej niemalże chwili. Załoga, która w tym roku stara się o powrót do Ekstraklasy, wzmocniona Markiem Stańczykiem za sterem zanotowała doskonałe równe zawody, przez 4 dni nie spadając poniżej 6 miejsca w rankingu i na koniec awansując do finału regat. Pozostałe 2 polskie załogi zanotowały obiecujący początek, szczególnie Yacht Club Sopot plasujący się po 1 dni w czołowej dziesiątce, co dawało awans do Finału Ligi Mistrzów. Sailing Legia niestety od początku nie mogła znaleźć rytmu i tempa na znanym sobie sopockim akwenie. Kolejne 3 dni nie przyniosły obu załogom przełomu i finalnie zakończyły regaty na miejscach 17 i 19.

Załogi zagraniczne w większości po raz pierwszy miały okazję ścigać się na jachtach RS21. Większość lig europejskich startuje na jachtach klasy j70, zbliżonych rozmiarami ale jednak cięższych i wyższych. Mimo tego, środowe treningi oraz pierwszy dzień rywalizacji większości pozwoliły na szybkie opanowanie RS21 i równą rywalizacje z czołowymi polskimi załogami. Najlepiej sobie radziła załoga niemiecka załoga SMCU wygrywając 5 wyścigów i w efekcie awansując do ścisłego finału regat obok Polaków. Dużo wygranych wyścigów i zaciętą walkę zaprezentowali Szwedzi z Sotefjorden SK, Duńczycy z KAS Racing i Royal Danish Yacht Club (aż 7 wygranych wyścigów) oraz Holendrzy z Delft Challenge i Berlińczycy z VSaW. Te załogi równym pływaniem w czołówce, zapewniły sobie miejsca premiowane biletem do Travemunde. Zacięty bój o ostatnie dwa miejsca zapewniające udział w Finałę SCL stoczyły załogi Union YC Wolfgangsee z Austrii, SK Neptun Vejle z Danii, kolejna załoga z niemieckiego Uberlingen Bodensee YC oraz Francuzi z APCC Nantes i Szwedzi z Gamla Stans YSK.

Po rozegraniu 54 wyścigów w ciągu 4 dni, najlepsze 4 załogi rozegrały finał regat, już tylko z ich udziałem. Załoga Rafała Sawickiego nie dała szans konkurentom ponownie i pewnie wygrała finał i całe sopockie zawody.

Klasyfikacja końcowa regat Sailing Champions League Qualifier – Sopot 2023

pozklubkrajSkład załogi
1YKP GdyniaPOLRafał Sawicki, Piotr Szwoch, Adam Kazjer, Jan Fursewicz
2Segel-und Motorboot Club ÜberlingenGERMichael Zittlau, Jann Mueller, Florian Steidle, Frederik Schaal
3Yacht Club GdanskPOLIgor Tarasiuk, Maksymilian Pawłowski, Kacper Olszewski, Jakub Padzik
4KW Garland GliwicePOLMarek Stańczyk, Tomasz Szymanski, Marcin Spałek, Marcin Kozłowski
5KAS RacingDEN 
6Sotefjorden SegelsällskapSWE 
7Royal Danish Yacht ClubDEN 
8KNZ&RV Delft ChallengeNED 
9Verein Seglerhaus am WannseeGER 
10Union Yacht-Club WolfgangseeAUT 
11Sejlklubben Neptun VejleDEN 
12Bodensee Yachtclub ÜberlingenGER 
13APCC NantesFRA 
14Gamla Stans Yacht SällskapSWE 
15Union Yachtclub WörtherseeAUT 
16Brändö SeglareFIN 
17Yacht Club SopotPOL 
18Marconi SCGBR 
19Sailing Legia WarszawaPOL 
20Cercle de la Voile NeuchâtelSUI 
21RRZV MAAS & ROERNED 
22West Hoe Sailing ClubGBR 
23Runmarö Yacht ClubSWE 
24BI Athletics SeilingNOR 

Regaty sędziowane były przez 10 osobową międzynarodową komisję z arbitrami z Polski, Niemiec, Finlandii i Chorwacji.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing można znaleźć pod linkiem: https://scl2023.sapsailing.com/

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Regaty objęte są patronatami Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.

Sponsorami Regat są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Miasto Sopot – gospodarz regat.

Partnerami Regat są: Odyssey Dealer Group, STBU, Winnica Turnau, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Yetiz i Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami regat była Polska Liga Żeglarska, MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#scl #plz #ligazeglarska

Czytaj także: