Rusza Pierwsza Liga!

Podczas gdy Ekstraklasa ma tydzień przerwy, w Sopocie rywalizacje rozpocznie 9 załóg w 1 Lidze Żeglarskiej. Po raz pierwszy w historii Polskiej Ligi Żeglarskiej, organizatorzy uruchamiają niższy poziom rozgrywek, umożliwiający najlepszym załogom awans do Ekstraklasy w kolejnym sezonie.

Zasady i format rywalizacji będzie bardzo zbliżony do regat Ekstraklasy. Rozegrane zostaną 4 rundy, ale w odróżnieniu od Ekstraklasy rundy będą jedno dniowe. W Sopocie rozegrane zostaną wiec 2 rundy, a kolejne za miesiąc w Szczecinie.

Na starcie stanie 9 załóg, w tym 8, które odpadły w eliminacjach do Ekstraklasy rozegranych w maju. Wbrew pozorom, poziom rywalizacji będzie wysoki, bo na starcie zobaczymy wielu znakomitych żeglarzy i nowe kluby, w tym aż dwie załogi w całości kobiece. JK Stal Stocznię reprezentować będzie Maja Remizowicz, a AZS AWFiS Anna Szmul, która po eliminacjach zdecydowała się „złożyć” własny zespół.

„Jestem przeszczęśliwy, że udało się wystartować z drugą ligą. Od tego sezonu mamy normalną sytuację, najlepsi awansują wyżej, gorsi z Ekstraklasy spadną niżej. Kto awansuje, trudno powiedzieć, ale na pewno mamy dwóch murowanych faworytów czyli Yacht Klub Polski Gdynia z Rafałem Sawickim za sterem i Yacht Club Gdańsk z Krzysztofem Małeckim. Sensacyjnie odpadli w eliminacjach i tu powinni wieść prym. Cieszę się, że zmobilizowały się Panie i mamy aż 2 załogi kobiece, mam nadzieję, że nawiążą równą walkę z chłopakami.”

Lista startowa:

  1. Yacht Klub Polski Gdynia – GSC Yachting (Rafał Sawicki)
  2. Yacht Club Gdańsk – HRM Racing (Krzysztof Małecki)
  3. SKŻ Powidz – Electrum Sailing Team (Tomasz Feret)
  4. 77 Racing Gdańsk (Rafał Becker)
  5. AZS-AWFiS Gdańsk (Anna Szmul)
  6. Lasery Zegrze (Artur Nowak)
  7. Między Żaglami Warszawa (Radek Żurek)
  8. JK Stal Stocznia Gdańsk (Maja Remizowicz)
  9. Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz)

Start regat w sobotę o 10:30. Trasa regat będzie ustawiona bardzo blisko sopockiego Mola. Dla kibiców prowadzony będzie komentarz na żywo, wizualizacja wyścigów w systemie SAP oraz relacja video z wody.

Regaty będą transmitowane na żywo! Relacje z wody, wywiady i studia regatowe będą dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami technologicznymi regat są:  SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl

Partnerami regat są: Musto – Kees International Polska oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu i portal zeglarski.info

Czytaj także: