KS Iskra wygrywa, Jeziorak liderem Ekstraklasy!

W Gdyni w ramach Volvo Gdynia Sailing Days zakończyła się druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tym razem w dwa dni rozegrano aż 28 wyścigów, w których najlepszą okazała się załoga KS Iskra AMW Gdynia przed Jeziorak Yacht Klub i Giżycką Grupą Regatową. W rankingu po 2 rundach prowadzi Jeziorak przed Iskrą i Legią Warszawa.

W sobotę przy silnym wschodnim wietrze i trudnej fali rozegrano 16 wyścigów. Najlepiej zaczęła załoga Giżyckiej Grupy Regatowej (Marek Stańczyk) wygrywając pewnie 2 pierwsze swoje wyścigi, jednak później przez 2 słabsze wyścigi spadła na 4 miejsce na koniec dnia. Najwyżej i najrówniej pływała KS Iskra (Wojtek Myśliwiec), notując 5 wygranych, 2 drugie i tylko 1 czwarte miejsce  plasując się na czele z 6 pkt przewagi nad Jeziorakiem. Załoga Karola Górskiego byłaby bliżej liderów, gdyby nie falstart w 7 wyścigu i punkty karne. Równo, ale bez wygranych pływała Legia Warszawa (Jakub Pawluk) plasując się po 1 dniu na 3 miejscu. Za nimi notujący słabsze i lepsze wyścigi Sztorm Grupa, Pogoń Szczecin i zwycięzcy z Sopotu Olsztyński Klub Żeglarski, którzy w tych warunkach nie mogli znaleźć formy i szybkości z pierwszej rundy. Kolejne miejsca zajmowały załogi JKM Gryf Gdynia (Paweł Ejsmont), Odyssey Sailing Club (Bartek Wójciak), Yacht Club Sopot (Paweł Górski) Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) i drugi zespół Odyssey (Jacek Turczynowicz)

Niedziela przywitała zawodników słabszym wiatrem ale podobną falą, co wymagało od zawodników jeszcze uważniejszej żeglugi. W tych warunkach stratę do lidera zaczęła nadrabiać załoga z Jezioraka,  Giżycko mocno zbliżyło się do Legii, a o piąte miejsce bardzo równo walczył Sztorm, Pogoń i Olsztyn. W efekcie dopiero ostatni, 28 wyścig miał zdecydować o końcowym układzie tabeli w czołówce. Jeziorak musiał przypłynąć min. 3 pozycje przed Iskrą i ta sztuka im się nie udała. Jeziorak dopłynął czwarty, a Iskra na 6 szóstej pozycji i to wystarczyło załodze z Gdyni do utrzymania pierwszego miejsca! Wyścig wygrało Giżycko zapewniając sobie 3 miejsce w regatach, a w walce o 5 miejsce najlepszy okazał się Sztorm natomiast Olsztyn spadł na 7 miejsce.

Wyniki 2 rundy Ekstraklasy, 28 wyścigów:

 1. KS Iskra AMW Gdynia (Myśliwiec, Panaś, Talaszka, Kucieński)– 34 pkt
 2. Jeziorak Yacht Klub (Górski K., Gotowicki, Tkaczyk, Zieniewicz) – 34 pkt
 3. Giżycka Grupa Regatowa ((Stańczyk, Padzik, Nowakowski, Fursewicz) – 36 pkt
 4. Legia Warszawa (Pawluk, Palus, Główka, Banaszak) – 36 pkt
 5. Sztorm Grupa (Małecki, Koseski, Moszczyński, Groszyk) – 43 pkt
 6. SEJK Pogoń Szczecin (Łobodziec, Czaja, Żełudziewicz, Szklarz) – 44 pkt
 7. Olsztyński Klub Żeglarski (Plitko, Michalski, Tarasiuk, Bińkowski) – 45 pkt
 8. JKM Gryf Gdynia (Ejsmont, Łatoszyński, Szewczuk, Brzozowski) – 51 pkt
 9. Odyssey Sailing Club 2 (Wójciak, Sternicki R, Sternicki M, Wójcik) – 58 pkt
 10. PŻKS Dżygit Białystok (Kulesza T, Kulesza P, Konecki, Wilanowski) – 67 pkt
 11. Yacht Club Sopot (Górski P, Ziółek, Król, Sosnowski) – 67 pkt
 12. Odyssey Sailing Club (Turczynowicz, Traczyńska, Gutmański, Wrzosek) – 75 pkt

Klasyfikacja Ekstraklasy po 1 rundzie:

 1. Jeziorak Yacht Club Iława – 21 pkt
 2. KS Iskra AMW Gdynia – 20 pkt
 3. Legia Warszawa – 20 pkt
 4. Giżycka Grupa Regatowa – 19 pkt
 5. Olsztyński Klub Żeglarski – 18 pkt
 6. Sztorm Grupa Warszawa – 15 pkt
 7. SEJK Pogoń Szczecin – 13 pkt
 8. PŻKZ Dżygit Białystok – 8 pkt
 9. JKM Gryf Gdynia – 8 pkt
 10. Yacht Club Sopot – 6 pkt
 11. Odyssey Sailing Club Warszawa 2 – 6pkt
 12. Odyssey Sailing Club Warszawa – 2 pkt

Regaty były transmitowane były żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris – to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami technologicznymi regat są:  SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl

Partnerami regat są: Musto – Kees International Polska oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu i portal zeglarski.info

Czytaj także: