Slava wygrywa finał, Wolin wygrywa 1 Ligę!

W Sztynorcie odbyła się czwarta, finałowa runda 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Zwyciężyła załoga Slava Racing przed Albatrosem Wolin i Marina Niesulice. Awans do Ekstraklasy zapewniły sobie cztery czołowe załogi rankingu całego sezonu, najsłabsze spadają do 2. Ligi.

Początek regat znamionował spore emocje, bo czołowe 5 załóg rankingu po trzech rundach zajęło … 5 ostatnich miejsc w pierwszym wyścigu. Potem sytuacja powoli wracała do przewidywanych rezultatów ale do końca rywalizacji nie było wiadomo kto awansuje z 4, ostatniego premiowanego awansem miejsca.

Doskonale przez całe regaty pływała załoga Slava Racing w nowym składzie prowadzona przez doświadczonego Karola Górskiego. Do ostatniego dnia regat naciskana mocno i zmieniana na prowadzeniu przez faworytów, UKS Albatros Wolin Weroniki Jaroszek, w końcówce regat zachowała spokój, wykorzystała błędy konkurentów i obroniła fotel lidera zdobywając pierwsze historyczne zwycięstwo w lidze dla Slavy. Jaroszek z załogą walczyła o wygranie nie tylko tych regat ale i całego sezonu. W chwili gdy jasnym stało się, że konkurenci do wygrania Ligi czyli SportVita Ski&Sail Bartka Wójciaka nie zagrożą już im, koncentracja spadła i w końcówce miejsca 5 8 i 5 zrzuciły Wolin na drugie miejsce w regatach. SportVita mimo mocnego osłabienia i absencji Filipa Ciszkiewicza, pływała skutecznie kończąc regaty na 7 miejscu i zapewniając sobie 2 miejsce w rankingu sezonu. Kolejny faworyt Ocean Challenge Sailing Club pływał nie równo, wygrywając 2 z 13 wyścigów, ale jednocześnie notując miejsca 7 i 8. W efekcie kończy regaty na ósmym miejscu zapewniającym mu trzecie premiowane awansem miejsce w rankingu.

Największa walka toczyła się o 4, ostatnie miejsce w rankingu dające bilet do Ekstraklasy. Broniący awansu Kościański Klub Żeglarski miał az 7 pkt przewagi nad Yacht Club Białołęka, który zapowiadał ostrą walkę o awans. Kolejne załogi z Niesulic, Garlanda Gliwice i Slava Racing miały jeszcze większe straty i nie były liczone jako realni konkurenci dla Kościana. Początek nie był pomyślny dla Białołęki, która zajmując miejsca 8, 4, 2 i 9 nie plasowała się w czołówce regat. Garland zanotował kolizję w pierwszym wyścigu a kolejne dwa piąte miejsca i tylko 2 wygrane wyścigi również nie stawiały ich w dobrej pozycji do walki o awans. Paradoksalnie, Kościan Daniela Sokołowskiego swoją postawą i dopiero 9 miejscem po pierwszym dniu stworzył konkurentom szansę do ataku, jednak nikt nie był w stanie tego w pełni wykorzystać. Dopiero niedziela, szczególnie w wykonaniu Mariny Niesulice Piotra Kotwickiego i niesamowita wygrana w 4 wyścigach spowodowała zbliżenie się do Kościana. Jednak ostatnie 2 wyścigi załogi Daniela Sokołowskiego i zajęte miejsca 4 i 2 pozwoliły im na zachowanie dwupunktowej przewagi i awans do Ekstraklasy. Na dole tabeli mimo przetasowań nie doszło do zmian i w strefie spadkowej pozostały załogi z Powidza, Klasy Micro i Etisoftu.

Zwycięska załoga SLAVA Racing płynęła w składzie Karol Górski, Małgorzata Kościuczuk, Milena Maciuszko i Radosław Żurek.

Wyniki 4 rundy 1. Ligi, Sztynort:

  1. Slava Racing                                    35 pkt

  1. UKS Albatros Wolin                         45 pkt

  1. KS Marina Niesulice                         48 pkt

  1. UKS Navigo Sopot                           48 pkt

  1. Stowarzyszenie PPJK                       51 pkt

  1. KW Garland Gliwice            52 pkt

  1. SportVita Ski&Sail Gliwice                53 pkt

  1. Ocean Challenge Sailing Club           61 pkt

  1. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej 63 pkt

  1. Kościański Klub Żeglarski                 66 pkt

  1. Yacht Club Sopot 2                          68 pkt

  1. Yacht Club Białołęka                        72 pkt

  1. Marina Militare SKŻ Powidz             72 pkt

  1. Odyssey Sailing Club                        77 pkt

  1. KŻ Hals Gostynin                             84 pkt

  1. Etisoft 2KMM Sailing Team              84 pkt

  1. Małe Elektrownie Wodne Inex         99 pkt

  1. Metikam Grupa Regatowa Powidz   102 pkt


Ranking 1 Ligi w sezonie 2023

  1. UKS Albatros Wolin                          67 pkt

  1. SportVita Ski&Sail Gliwice                 63 pkt

  1. Ocean Challenge Sailing Club            58 pkt

  1. Kościański Klub Żeglarski                  52 pkt

  1. KS Marina Niesulice                          50 pkt

  1. SLAVA Racing                                   48 pkt

  1. KW Garland Gliwice             44 pkt

  1. Yacht Club Białołęka                         43 pkt

  1. Spirit Sailing Team UKS Navigo          39 pkt

  1. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej  39 pkt

  1. Stowarzyszenie PPJK                        38 pkt

  1. Yacht Club Sopot 2                           37 pkt

  1. Odyssey Sailing Club                          26 pkt

  1. KŻ Hals Gostynin                              26 pkt

  1. Metikam Grupa Regatowa Powidz    16 pkt

  1. Marina Militare SKŻ Powidz              16 pkt

  1. Małe Elektrownie Wodne Inex          12 pkt

  1. Etisoft 2KMM Sailing Team               10 pkt

Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/kanalzeglarski  na YouTube można znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Z regat przygotowane będą 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Piotra4, Garmin, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Gertis, Stowarzyszenie Wiatrowskaz, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

#plz #ligazeglarska #ocs #genWarmiiiMazur #olsztyn

Czytaj także: