W Ekstraklasie wszystko jasne?

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.

6 punktów przewagi Gdańska nad obrońcami tytułu z Yacht Klubu Polski Gdynia to komfortowa zaliczka, ale nie daje im pełnego spokoju. Przy wygranej Gdynian, załodze Igora Tarasiuka wystarczy przypłynąć na miejscu szóstym, co byłoby ich najgorszym wynikiem w tym sezonie. Czy to możliwe? Historia Ligi jest pełna takich sytuacji i dramatów, choćby wspomnieć rok 2021 i utratę prowadzenia w rankingu w dosłownie ostatnim wyścigu sezonu przez – uwaga! – Yacht Club Gdańsk na rzecz…. YKP Gdynia. Tam wprawdzie różnica była mniejsza, ale też załoga YCG wtedy prowadzona przez Krzysztofa Małeckiego nie musiała wygrać wyścigu, wystarczyło dopłynąć na miejscu czwartym. Nie udało się, falstart w ostatnim starcie pozbawił Gdańsk prawie pewnego tytułu. Czy odrobili lekcję, czy zebrane bolesne doświadczenie tu zaprocentuje? Wszystko wskazuje na to, że załoga Tarasiuk, Pawłowski, Olszewski, Padzik i rezerwowa Hania Dzik ma za sobą doskonały sezon i jest w wysokiej formie. Wygrane Mistrzostwa Polski w klasie RS21 we wrześniu, wcześniej fenomenalne drugie miejsce w finale Ligi Mistrzów i wiele doskonałych startów stawiają ich w roli pewnego faworyta. Czy wytrzymają presje, okaże się w niedzielę na zakończenie finałowej rundy Ekstraklasy.

W walce o medale pozostaje jeszcze parę klubów. Do YKP Gdynia dołącza YKP Szczecin tym razem z Agnieszką Skrzypulec za sterem, za nimi Pogoń Szczecin i z trochę większą strata ale realna do odrobienia Legia Warszawa, Yacht Club Sopot i WAT Warszawa. Kolejne załogi z miejsc 8 do 12 już raczej realnych szans na medale nie mają, ale za to też mogą czuć się bezpiecznie jeśli chodzi o byt ekstraklasowy na sezon 2024.

Na pewno nie zabraknie emocji w walce o utrzymanie, bo ostatnie cztery załogi w przyszłym roku popłyną już w niższej 1. Lidze. OKŻ i Polsporty są w sytuacji beznadziejnej i ich pozostanie w elicie należy traktować w kategorii cudu. Natomiast załogi Iskra Gdynia, Politechnika Gdańska, AWFiS Gdańsk, OnLemon Rockstars i Sztorm Grupa dzieli raptem 6 punktów, a prawdopodobnie dwie z nich będą musiały się pożegnać z najwyższym poziomem rozgrywek Ligi Żeglarskiej w Polsce. Prognozy wiatrowe są bardzo mocne, bardzo silny wiatr na pewno stworzy bardzo dynamiczne i dramatyczne widowisko, w którym waga i siła załogi będzie krytyczna.

Czy damskie załogi Iskry i Sztorm Grupy będą w stanie się obronić? Czy YKP Szczecin z Agnieszką Skrzypulec i Anią Brzozowską będzie w stanie utrzymać pozycje medalową? Przed finałem Ekstraklasy pytań jest wiele.

Start regat w sobotę o 1030, finał w niedzielę o 1600 w Nowym Sztynorcie.

Ranking Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej przed finałową rundą :

1. Yacht Club Gdańsk                                     48 pkt

2. YKP Gdynia                                                   42 pkt

3. YKP Szczecin                                                41 pkt

4. Pogoń Szczecin                                           39 pkt

5. Yacht Club Sopot                                        37 pkt

6. Sailing Legia Warszawa                            37 pkt

7. AZS WAT Warszawa                                   36 pkt

8. Nowy Sztynort GGR                                  34 pkt

9. HRM Racing Yacht Club                           33 pkt

10. UKS Żeglarz Wrocław                              30 pkt

11.Lubelskie YKP Lublin                                27 pkt

12. Sztorm Grupa                                            21 pkt

13. OnLemon Rockstars Racing                 19 pkt

14. AZS AWFiS Gdańsk                                  19 pkt

15. AZS Politechnika Gdańska                    16 pkt

16. KS Iskra Amw                                             15 pkt

17. Polsporty.pl Sailing                                 10 pkt

18. Olsztyński Klub Żeglarski                      9 pkt

Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski  na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można na żywo śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Organizatorzy regat wraz ze Szkołą Żeglarstwa Gertis i Stowarzyszeniem Wiatrowskaz zapraszają kibiców do śledzenia regat, jest możliwość rejsu z Portu Sztynort na trasę regat specjalnie podstawionym statkiem jeśli warunki pogodowe na to pozwolą.

Z regat przygotowane będą 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort

Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Piotra4, Garmin, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Gertis, Stowarzyszenie Wiatrowskaz, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.#plz #ligazeglarska #ocs #genWarmiiiMazur

Czytaj także: