SportVita prowadzi w 1 Lidze

Załoga SportVita Ski&Sail Gliwice wygrała drugą rundę 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej i wyszła na prowadzenie w rankingu sezonu. Kolejne miejsca na podium zdobyły załogi Yacht Club Białołęka i SLAVA Racing. Regaty rozegrano w Gdyni w ramach Gdynia Sailing Days.

2 runda w Gdyni przyniosła wiele emocji, zmian w tabeli i niespodziewanych wyników. Sobota to wiatr od brzegu, szkwalisty i mocno zmienny w kierunku co zwiastowało wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

Piorunujący początek zanotowała załoga Spirit Sailing Navigo Sopot Roberta Jabesa Janeckiego wygrywając 2 pierwsze wyścigi, a tuż za nią plasował się Yacht Club Sopot Jarka Radzkiego z 3 pkt. Medaliści 1 rundy zanotowali słabszy start. Ocean Challenge Yacht Club tym razem w Przemkiem Płóciennikiem za sterem rozpoczął od miejsc 4, 6, 6 i 8 próbując znaleźć dobre ustawienie nowej załogi, Albatros Wolin dopiero w 4 wyścigu wrócił do formy wygrywając wyścig a wcześniej notując miejsca 3, 5 i 7. Tylko SportVita Bartka Wójciak po słabszym 5 miejscu w 1-szy wyścigu szybko odzyskała rytm i zajmowała miejsca 1,2 i 4. Niespodzianką było bardzo dobre, równe i wysokie punktowanie SLAVA Racing, która po fatalnej rundzie w Sopocie i przedostatnim miejscu, tutaj zaczęła doskonale notując miejsca 2,4,1 i 4 i po 4 wyścigach zajmując fotel lidera.

Pierwszy dzień kończy się prowadzeniem SportVity przed SLAVA (Piotr Mańczak) i Yacht Club Białołęka Bartka Rominieckiego, który z każdym wyścigiem „rozkręcał się” coraz bardziej notując miejsca w top3 i awansując stopniowo w tabeli. Kolejne miejsca dla Yacht Club Sopot, Mariny Niesulice (Piotr Kotwicki), Kościański Klub Żeglarski (Daniel Sokołowski) i dopiero na 8 miejscu rewelacja 1-szej rundy Woliński Alabatros. Dużo poniżej oczekiwań tym razem załoga Garlanda Gliwice Marka Stańczyka, która po 4 miejscu w pófinale Ligi Mistrzów w Sopocie, stawiana tu była w roli faworytów. Jednak kolizja w 1 wyścigu musiała ich mocno zdeprymować, bo kolejne wyścigi do przeplatane słabe 8, 8 i 7 oraz doskonałe dwa wygrane. W dole tabeli niespodziewanie PPJK Michała Brzozowskiego, którzy nie mogli znaleźć sposobu na gdyńskie warunki.

Drugi dzień to słabszy wiatr, ale wzdłuż brzegu co zwiastowało bardziej stabilne warunki. Czołówka po 1 dniu nie oddawała już pola a SportVita szybko postawiła trudne warunki konkurentom wygrywając 4 z 6 wyścigów niedzielnych i z dużą przewagą 11 pkt pewnie wygrała drugą rundę 1 ligi. Za ich plecami ostrą walkę stoczyły SLAVA i Białołęka, z której minimalnie zwycięsko wychodzi ekipa pod wodzą Bartka Rominieckiego. Za podium również ostra walka o 4 miejsce, którą wygrywa Albatros Wolin Weroniki Jaroszek, korzystając z falstartu Kościana i broniąc się przed świetnie pływającym w końcówce Ocean Challenge. Yacht Club Sopot 2 zanotowal świetne równe pływanie wyprzedzając finalnie Garlanda Gliwice. Navigo i Niesulice, mimo dobrych wyścigów zamykają pierwszą dziesiątkę notując brak stabilności i pare wpadek, ciągnących ich w dół tabeli.

Wyniki 2 rundy 1 Ligi, Gdynia 22-23 lipca.

  1. SportVita Ski&Sail Gliwice                     28 pkt

  1. Yacht Club Białołęka                                39 pkt

  1. Slava Racing                                                39 pkt

  1. UKS Albatros Wolin                                  49 pkt

  1. Kościański Klub Żeglarski                       50 pkt

  1. Ocean Challenge Sailing Club               51 pkt

  1. Yacht Club Sopot 2                                   55 pkt

  1. KW Garland Gliwice                                 57 pkt

  1. Spirit Sailing Team Navigo Sopot        59 pkt

  1. KS Marina Niesulice                                 63 pkt

  1. KŻ Hals Gostynin                                       63 pkt

  1. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej 63 pkt

  1. Odyssey Sailing Club Warszawa          70 pkt

  1. Małe Elektrownie Wodne Micro Class 72 pkt

  1. Grupa Regatowa Powidz                       79 pkt

  1. Puchar Polski Jachtów Kabinowych   82 pkt

  1. SKŻ Powidz                                                  84 pkt

  1. Etisoft 2KMM Sailing Team                   85 pkt

W rankingu uformowała się czwórka kandydatów do awansu do Ekstraklasy, którą dzieli min 5 punktowa przewaga nad kolejnymi zespołami. Analogicznie na dole tabeli, dolne 4 załogi znajdujące się w strefie spadkowej również tracą już min 5 pkt do bezpiecznego 14 miejsca.

Ranking 1. Ligi po 2 rundzie.

  1. SportVita Ski&Sail Gliwice                     34 pkt

  1. UKS Albatros Wolin                                  32 pkt

  1. Ocean Challenge Sailing Club               31 pkt

  1. Kościański Klub Żeglarski                        29 pkt

  1. Yacht Club Sopot 2                                   24 pkt

  1. Yacht Club Białołęka                                23 pkt

  1. KW Garland Gliwice                                 22 pkt

  1. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej 21 pkt

  1. Odyssey Sailing Club Warszawa          19 pkt

  1. KS Marina Niesulice                                 19 pkt

  1. Slava Racing                                                19 pkt

  1. Spirit Sailing Team Navigo Sopot        18 pkt

  1. KŻ Hals Gostynin                                       15 pkt

  1. Puchar Polski Jachtów Kabinowych   12 pkt

  1. Małe Elektrownie Wodne Micro Class 7 pkt

  1. Etisoft 2KMM Sailing Team                      6 pkt

  1. SKŻ Powidz                                                     6 pkt

  1. Grupa Regatowa Powidz                           5 pkt

Kolejna, 3 runda 1 Ligi odbędzie się w Olsztynie, 19 i 20 sierpnia.

15 minutowe relacje będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/kanalzeglarski p na YouTube można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można na żywo śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Regaty w Gdyni odbyły się w ramach Gdynia Sailing Days, największego żeglarskiego wydarzenia regatowego trwającego przez cały Lipiec. W ramach Gdynia Sailing Days rozegranych zostanie wiele regat w różnych klasach sportowych i amatorskich rangi Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Organizatorem regat Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego (Współorganizator), Ministerstwem Sportu i Turystyki (Partner Główny) oraz miastem Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu (Partner Strategiczny).

Czytaj także: