Yacht Club Gdańsk trzeci w finale SCL!

Polskie załogi zanotowały doskonały występ w Finale Ligi Mistrzów. Gdańsk wchodzi do finału i zajmuje 3 miejsce, YKP Gdynia kończyna 6 „ocierając” się o finał, YKP Szczecin mimo paru wygranych wyścigów kończy na 22.

tekst: Waldemar Heflich

W Travemudne w dniach od 21-25.07 rozegrano finał SAILING Champions League, czyli Żeglarskiej Ligi Mistrzów – Klubowych Mistrzostw Świata. Załoga Yacht Club Gdańsk, wicemistrzowie Polski z ubiegłego sezonu, wywalczyli w ubiegłym miesiącu trzecią pozycję w eliminacjach europejskich w Sopocie, zapewniając sobie miejsce w finale Ligii Mistrzów. Załoga YCG w składzie Igor Tarasiuk, Jakub Padzik, Maksymilian Pawłowski oraz Kacper Olszewski rozpoczęła z z wysokiego C rywalizację w niemieckim Travemunde, wygrywając dwa pierwsze wyścigi. Przez całe regaty nie zeszli poniżej 5 miejsca i tym samym awansowali do „ścisłego finału”, w którym spotkały się cztery najlepsze załogi. Gdańszczanom do wygranej zabrakło niewiele. Srebrny medal był w zasięgu ręki, bowiem załoga YCG przegrała srebro na remisie, zaś do złota brakowało tylko trzech punktów. Jest to historyczny wynik, ponieważ dotychczas w rozgrywkach Sailing Champions League, jeszcze żadna polska ekipa nie awansowała do „final four”.

Klasyfikacja generalna Sailing Champions League 2023:

1. Åländska Segelsällskapet (FIN)

2. Segel-und Motorboot Club Überlingen (GER)

3. Yacht Club Gdańsk (POL)

Sailing Champions League to rozgrywki, w których biorą udział najlepsze na świecie kluby żeglarskie, biorące udział w rywalizacji w ligach krajowych. Impreza działa na wzór piłkarskiej Ligii Mistrzów. Najlepsze krajowe drużyny walczą o to prestiżowe trofeum. W Polskiej Lidze Żeglarskiej startuje kilkuset zawodników i prawie 50 klubów, które rywalizują na kilku poziomach rozgrywek. Cztery najlepsze kluby z Ekstraklasy PLŻ, czyli najwyższego szczebla rozgrywek krajowych, mają prawo udziału w eliminacjach kontynentalnych do regat finałowych Sailing Champions League. W tym roku do finału SCL awans wywalczyły trzy polskie kluby, a jedna z eliminacji odbyła się w Sopocie. Wielkie brawa należą się także załogom YKP Gdynia i YKP Szczecin. Rafał Sawicki i Patryk Zbroja i ich załogi, po raz kolejny potwierdzili swoje wielkie umiejętności żeglarskie…

Sukces polskich żeglarzy i medal w finale Sailing Champions League, to efekt wieloletniej pracy klubów, zespołów oraz ekipy organizującej rozgrywki Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tylko dzięki doskonale przygotowanej rywalizacji krajowej, można walczyć o najwyższe trofea na arenie międzynarodowej. Ten medal cieszy załogę Yacht Clubu Gdańsk, ale jest także powodem do dumy całego środowiska Polskiej Ligi Żeglarskiej!

Załoga Yacht Club Gdańsk na półmetku tegorocznego sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej jest liderem tabeli Ekstraklasy.

Składy załóg polskich zespołów startujących w tegorocznych finałach Sailing Champions League:

YCG: Max Pawłowski, Kacper Olszewski, Kuba Padzik, Igor Tarasiuk – miejsce trzecie

YKP Gdynia: Jan Fursewicz, Adam Kajzer, Piotr Szwoch, Rafał Sawicki – miejsce szóste

YKP Szczecin: Marcin Zubrzycki, Maciej Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz, Patryk Zbroja – miejsce 22

Zdjęcia: materiały prasowe organizatora SCL

Czytaj także: