Start rekordowego sezonu Polskiej Ligi Żeglarskiej

Polska Liga Żeglarska rozpocznie tegoroczne zmagania od kwalifikacji do 1 Ligi. Na starcie zobaczymy wielu doskonałych i znanych żeglarzy. Regaty rozegrane zostaną w dniach 7-9 maja w Sopocie przy Molo.

Do startu w tegorocznej Polskiej Lidze Żeglarskiej zgłosiły się rekordowe 40 zespołów klubowych. I pomimo nowej floty dziewięciu jachtów RS21 i dzięki temu powiększenia obu lig, Ekstraklasy i 1 ligi z 12 do 18 zespołów w każdej, zgłoszone załogi nie zmieściły się w 1 Lidze i organizatorzy muszą zorganizować kwalifikacje. Wystartuje w nich 18 nowych zespołów, z których aż 14 awansuje do 1 Ligi.

Wśród załóg zgłoszonych do rywalizacji nie brakuje wyraźnych faworytów. Do Polskiej Ligi Żeglarskiej po trzech sezonach przerwy powraca Patryk Zbroja. Najwyżej sklasyfikowany Polak w światowym rankingu meczowym wraz ze swoją załogą będzie reprezentował barwy YKP Szczecin. Wojciech Myśliwiec w poprzednim sezonie wywalczył czwarte miejsce w Ekstraklasie reprezentując KS ISKRA AWM Gdynia, ale zdecydował się zmienić barwy klubowe i rozpocząć od nowa wspinaczkę po ligowych szczeblach reprezentując AZS WAT Warszawa. Do grona faworytów można zaliczyć też ubiegłorocznych zwycięzców 1 Ligi, czyli Tomasza Micewicza z załogą reprezentujących HRM Yacht Club Gdańsk oraz załogę Yacht Club Sopot 2 ze znanym wszystkim żeglarskim kibicom Zbigniewem Gutkowskim w roli sternika. Na starcie zobaczymy też znanych kadrowiczów m.in. Annę Weinzieher, Filipa Florka, Dominika Buksaka, Antoninę Marciniak czy znanych utytułowanych zawodników z klasy Delphia24 i Omega, Pawła Tarnowskiego i Daniela Sokołowskiego.

Prawdziwa walka zostanie jednak stoczona w dole tabeli, gdzie załogi powalczą o co najmniej czternastą pozycję, która jest ostatnią gwarantującą awans do 1 Ligi. Pozostałym klubom pozostanie możliwość dołączenia do Szczecińskiej, Kaszubskiej, Trójmiejskiej lub Warszawskiej Ligi Regionalnej i walka o awans do PLZ w kolejnym sezonie.

Regaty odbędą się od piątku 7 maja do niedzieli 9 maja z bazą w Marinie Sopot. Planowanych jest rozegranie 45 wyścigów na trasie ok 1,2 km każdy w bezpośrednim sąsiedztwie sopockiego molo, doskonale widoczne dla kibiców z brzegu. Zawody rozegrane zostaną na 6 jachtach Delphia24 dostarczonych przez organizatorów, a sędziowane będą przez arbitrów na wodzie wzorem regat meczowych.

Lista startowa – Klub (sternik)

1TFE Grupa Regatowa Powidz (Tomasz Feret)
2Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej (Bartosz Rominiecki)
3Ocean Challenge Yacht Club Ladies Sailing Team (Barbara Mrozowicz)
4UKS Żeglarz Wrocław (Filip Florek)
5Kościański Klub Żeglarski (Daniel Sokołowski)
6Etisoft Sailing Club Gliwice (Grzegorz Krupa)
7YC Regatta Business Poland Gliwice (Adam Cychner)
8KS Marina Niesulice (Paweł Tarnowski)
9AZS WAT Warszawa (Wojciech Myśliwiec)
10AZS AWFiS Gdańsk (Damian Pietruszewski)
11JK Między Żaglami 2 (Mariusz Sternicki)
12YKP Szczecin (Patryk Zbroja)
13Yacht Club Sopot 2 (Zbigniew Gutkowski)
14Doktorancki KŻ AGH Kraków (Daniel Gut)
15Odyssey Sailing Club 2 (Radosław Sternicki)
16Garden Space Sailing Club (Jakub Bajor)
17Baza Mrągowo (Tomasz Flisiak)
18HRM Racing Yacht Club Gdańsk (Tomasz Micewicz)

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube oraz na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsze studio odbędzie się w czwartek o 21:00. Początek zmagań każdego dnia o godzinie 10:00, a wieczorem podsumowanie dnia i analiza wyścigów w poregatowym studio.

Transmisja, studia przed i po regatach oraz analizy taktyczne są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: WNM Group, Garden Space, Euvic, Nissan Odyssey, Miasto Szczecin i Efaflex.
Partnerami Ligi są: Miasto Sopot, RS Sailing, Magic Marine, Odyssey Dealer Group, Harken, Polski Związek Żeglarski.
Partnerem medialnym regat jest Prestiż Magazyn Trójmiejski.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, GSC Yachting i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Kontakt do organizatorów:

Maciej Cylupa

Mail: maciek@ligazeglarska.pl

Tel: 783 00 83 83
www.ligazeglarska.pl

Czytaj także: