Startuje 1 runda Warszawskiej Ligi Żeglarskiej!

To będzie szczególny sezon Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej. W przededniu I rundy ogłaszamy szereg rekordów związanych z cyklem. Po pierwsze na starcie nie spotykana dotąd liczba piętnastu załóg, co potwierdza fakt rosnącej rangi wydarzenia zaliczanego do Lig Regionalnych.

Zaczynaliśmy od siedmiu załóg i z roku na rok popularność Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej rośnie. Na liście startowej stali bywalcy, ale pojawiły się również załogi nowe. Dla jednych będzie to zdobywanie regatowych doświadczeń, inni natomiast startują z miłości do ścigania pod żaglami. Jedno jest pewne, tegoroczna WLŻ będzie odkryciem żeglarstwa na nowo dla większości, bo nasza nowa flota to po prostu jest absolutna sensacja na Oceanie Zegrzyńskim” – powiedział główny organizator regat Jakub Pawluk.

Po drugie, po trzech latach ścigania się na dobrze już znanych i sprawdzonych jachtach klasy Skippi650, żeglarze doświadczą powiewu z Pucharu Ameryki. Oto bowiem będą ścigać się na jachtach klasy TOM28. To wyjątkowe jednostki o wspaniałej historii. Zostały wymyślone i zaprojektowane właśnie z myślą o America’s Cup, najstarszym międzynarodowym wydarzeniu sportowym, przez Włocha G. Ceccarelliego jako jacht treningowy dla włoskiego syndykatu Pucharu Ameryki +39 Challenge. Długość 28 stóp, czyli ok. 8,5 m, zanurzenie z balastem o zanurzenu 1,8 m, ciężarem ok. 1500 kg. Do tego powierzchnia żagli na wiatr 40 m2 plus spinaker 50 m2 czyni go największym jachtem na Jeziorze Zegrzyńskim.

Pozornie proste w obsłudze, bez zbędnych regulacji, a jednak wymagające kunsztu i znajomości żeglarskiego fachu. Ciekawostką jest konstrukcja kokpitu i brak nadbudówki, dzięki czemu jest dużo miejsca dla czteroosobowej załogi. Jachty te pozwalają na bardzo precyzyjne sterowanie, ale wymagają sprawności manewrowej, doświadczenia i dużej wprawy. Na pewno będą stanowiły nie lada wyzwanie dla żeglarzy, ale dadzą niezapomniane wrażenia.

„⁠Warto wspomnieć, że na jachtach tej klasy ściga się światowa czołówka matchracingowa, czyli najlepsi sternicy świata. Kilka dni temu we Włoszech, właśnie na Tomach 28, odbyły się mistrzostwa Europy. To bardzo lubiane przez żeglarzy jachty, dające pole do popisu dla najlepszych, weryfikujące, ale przy okazji bardzo szybkie i piękne” – podsumowuje Jakub Pawluk.

Po trzecie, w tym roku Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska jest eliminacją do I Ligi w ramach cyklu Polska Liga Żeglarska. Cztery najlepsze załogi WLŻ zmierzą się w finale regionalnych lig w Szczecinie w październiku o prawo startu w cyklu ogólnopolskim.

Partnerem głównym cyklu regat jest warszawski dealer marki Mazda, firma Odyssey sp.zo.o. obecna na rynku motoryzacyjnym od 1998 roku, z marką Mazda związana od 2008 roku. Od kilku lat firma Odyssey sp. z o.o. angażuje się w inicjatywy żeglarskie, aktywnie w nich uczestniczy oraz wspiera wydarzenia takie jak Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska. Odyssey wspiera regaty jako Mazda Odyssey i Odyssey Dealer Group.

Partnerami cyklu są:

Helly Hansen

WNM Group Polska

Polska Liga Żeglarska

Hotel 500 Premium Zegrze Południowe

Sailing Legia

 

Terminarz Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej 2024:

15-16.06 – Runda 1

27-28.07 – Runda 2

17-18.08 – Runda 3

14-15.09 – Runda 4 (Finałowa)

 

Ogólnopolski Finał Lig Regionalnych (dla 4 najlepszych załóg) z którego można awansować bezpośrednio do I Ligi PLŻ: 13-14 października – Szczecin

Wszelkich informacji na temat Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska można zasięgnąć na stronie www.sailinglegia.pl.

 

Kontakt:

Jakub Pawluk

601099941

klub@sailinglegia.pl

 

Tegoroczna lista startowa Warszawskiej Ligi Żeglarskiej:

 

Lista startujących załóg:

  1. SCO – Stripes & Co,
  2. SAT – Chotomowski Klub Żeglarski Satchwell
  3. WKS – Wojskowy Klub Sportowy Zegrze
  4. JEP – ***** ***
  5. WEE – Wydział Elektryczny PW
  6. WAT – Wojskowa Akademia Techniczna
  7. CST – CS Sailing Team
  8. NRB – Nobile Regatta Business Poland
  9. LSM – Legia Sailing – Majer na Fali
  10. ATS – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
  11. TVN – TVN24
  12. OD1 – Odyssey Sailing Club 1
  13. OD2 – Odyssey Sailing Club 2
  14. SPG – Sportgas Sailing Team
  15. SLM – SLM Racing Team

 

Dokładny opis załóg:

SSC – Stripes & Co. Sailing Club

To trzeci sezon Warszawskiej Lidze Żeglarskiej, ekipa przyjaciół pod wodzą Filipa Kobielskiego – wieloletniego członka kadry narodowej oraz medalisty mistrzostw Świata, Europy i Polski na olimpijskiej klasie Laser, wraca do walki o podium!

W tym roku o drużynę zadba ponownie firma Stripes & Co. specjalizująca się (na ten moment) w suplementach diety oraz wszelakich rzeczach, które można zrobić w motywie biało-niebieskich pasków, co naturalnie wkomponowuje się w klimat żeglarski…!

W zeszłym roku na WLŻ, Stripes & Co. zdobył 3 miejsce i dotarł aż do finałów ogólnopolskich. Tam osiągnął spektakularny wynik zdobywając srebro.

 

WAT – Wojskowa Akademia Techniczna

Załoga startuje między innymi w Polska Liga Żeglarska czy RS Cup. W pierwszej edycji Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej wygrywając dwie z czterech rund udało im się zająć drugie miejsce. W kolejnym roku finiszowali sezon na miejscu czwartym a rok temu na miejscu szóstym. Od wielu lat startują w akademickich Mistrzostwach Polski. Mają na swoim koncie trzecie miejsce indywidualnie oraz drugie w ogólnej kategorii drużynowej. Sterować będzie Paweł Grabowski (min. mistrz kraju oraz Europy w klasie cadet, były członek kadry w klasach cadet oraz 470), skład uzupełnią rotacyjnie Adrian Kaczyński (trymer), Jakub Polkowski (trymer genakera), oraz Kasia Derwich (trymer foka).

 

ATS – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Jest załogą z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Na co dzień ATS – Air Traffic Service, a na wodzie ATS czyli Airspace Team of Sailors. Chociaż każdy z nich żegluje już od lat, to pomysł na wspólne rozwijanie naszej pasji powstał w zeszłym roku, kiedy razem wystartowali w regatach na omedze. Postanowili stworzyć załogę, dzielić się naszymi zróżnicowanymi doświadczeniami i „polecieć” na sportowo. Są głodni wrażeń i nowych doświadczeń, a ich motto to: „Sky is not a limit”.

 

OD1 – Odyssey Sailing Club 1

W kolejnym sezonie wspólnych startów Odyssey Sailing Club reprezentuje mocna obsada dwóch załóg. Tworzą je klienci i pracownicy sponsora tytularnego WLŻ Odyssey Dealer Group, których połączyła wspólna pasja – żeglarstwo. Wielu z załogantów i sterników od pierwszego roku WLŻ wraca na start.

Pierwszą wspomnianą załogę prowadzi nie kto inny, a sam Radek Sternicki – założyciel Odyssey Sailing Club!

 

SAT – Chotomowski Klub Żeglarski Satchwell

Klub istnieje od 2022 roku. W WLŻ ściga się już od trzech sezonów.

Klub również wystawiał swoją załogę w II lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Chłopaki żądni sukcesu zapowiadają ostrą walkę w tym sezonie.

Chotomowski Klub Żeglarski Satchwell może funkcjonować i brać udział w tych regatach dzięki Sponsorom takim jak:

Gmina Jabłonna

https://www.jablonna.pl/

Powiat Legionowski (Starostwo Powiatowe Legionowo)

https://powiat-legionowski.pl/

Firma Satchwell Polska Warszawa Sp. z o.o.

https://www.satchwellpw.pl

 

SPG – Sportgas Sailing Team

Debiutant w Warszawskiej Lidze Żeglarskiej. 

Pasjonaci żeglarstwa reprezentujący branżę energetyczną. 

Na swoim koncie mają starty na RS21 w ubiegłorocznej edycji Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej gdzie swoje zmagania zakończyli na 3 pozycji, kwalifikując się do Ogólnopolskiego Finału Lig Regionalnych.  Sportgas zrzesza pasjonatów sportu organizując m.in. cykl regat Sportgas Sailing Cup. Ich motto to #Pasja #Energia #Relaks więcej na https://sportgas.pl/zeglarstwo

 

OD2 – Odyssey Sailing Club 2

W tym roku Odyssey Sailing Club w Mazda Odyssey WLŻ reprezentuje mocna grupa 2 załóg. Drugą załogę prowadzi Tomasz Gutmański – doświadczony żeglarz, rozpływany w tym sezonie min.na regatach na jachtach kabinowych, z kilkoma sukcesami na koncie. Na pewno liczy na kolejny sukces już niebawem, na linii startu WLŻ!

 

JEP – ***** ***

Jak sami piszą o sobie: „Jesteśmy ekipą z Podlasia, lubimy bimber i nie mamy ciśnienia na wynik😉 Jako team nie mamy szczególnych osiągnięć żeglarskich- nie startowaliśmy na Igrzyskach Olimpijskich, Pucharze Ameryki, jedynie raz na Mistrzostwach Świata- ale przemilczmy wynik, a tak poza tym to krajowe podwórko regatowe 🙂. Lubimy Tomy28- one nas trochę mniej, ale nie poddamy się bez walki. A jako, iż pływaliśmy tu i tam, to np:
– udział w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej i 1 Lidze Żeglarskiej w latach 2015-2022- jak to jeszcze nie było TAK modne;)
– wyjechać na finał Sailing Champions League 2020 i wystartować,
– wygrać regaty o Puchar PZŻ (Ryn 2019),
– do tego multum innych regat w różnych klasach, nawet PPJK (kilka Mistrzostw Polski) czy też w prężnie działającej Podlaskiej Lidze Żeglarskiej (do której zapraszamy wszystkich omegowców)
– i dużo, dużo więcej…

 

WKS – Wojskowy Klub Sportowy Zegrze

Skład załogi to członkowie klubu, pasjonaci żeglarstwa turystyczno-regatowego. Wychowankowie i zawodnicy lat 1980-2014, którzy reprezentowali klub w regatach klas młodzieżowych i seniorskich jak: OPP, CADET, 420, 470. Doświadczeni żeglarze – tacy jak Jan Majko czy Gerard Czajka, którzy chcą pokazać młodzieży jak należy pływać.

 

TVN – TVN24 Racing Team

Tomasz Jaworski, Zbigniew Guziuk, Krzysztof Górlicki, Piotr Świerczek, Rafał Sak, Rafał Domaracki tak opisują swoją załogę:

Naszym żywiołem jest pogoń. Pogoń za informacją, zdjęciem, uciekającym rozmówcą. W drugim sezonie Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej pokażemy tę pogoń na wodzie. I nieważne, czy będzie to pogoń za tytułem, czy, z czerwoną latarnią, za resztą stawki.

 

NRB – Nobile Regatta Business Poland

Ekipa Nobile Regatta Business Poland to zespół doświadczonych żeglarzy
mających swoje żeglarskie korzenie w różnych zawodach i na różnych
typach jachtów:
Adam Cychner – sternik – uczestnik regat meczowych PMT na Skippi, D24
i Tom 28, uczestnik Polskiej Ligi Żeglarskiej na RS 21 i regat RBP
Piotr Lewandowski – trymmer grota i spinakera/genakera – Mistrz Polski
i Słowacji Jachtów Kabinowych, zdobywca Pucharu Polski Jachtów
Kabinowych. Wielokrotny zwycięzca i medalista regat jachtów kabinowych
i nie tylko
Michał Jaworski – dziobowy, trymmer foka – uczestnik Polskiej Ligi
Żeglarskiej, regat na Tango 730
Łukasz Dobrowolski – dziobowy, trymmer foka – uczestnik Polskiej Ligi
Żeglarskiej, sternik na regatach RBP
Mariusz Wichan – trymmer grota i spinakera – uczestnik Polskiej Ligi
Żeglarskiej, regat meczowych na D24 i Skippi oraz regat RBP

 

CST – CS Sailing Team

sternik Maciek Kalinowski, załoga Piotr Domański, Maciek Mikołajczyk, Alex Jgun.

Jak sami o sobie mówią – „koledzy z PPJK” bo trzech z nich tam pływa. Trzon drużyny stanowi znany z regat na Zegrzu, ale nie tylko Maciej Kalinowski, do tego Piotr Domański i Maciek Mikołajczyk. Zespół uzupełnia Alex który dołączył do drużyny w ostatnim momencie. Tajny skrót CS oznacza … sponsora, czyli: Całkowicie Składkowy 😀

 

WEE – Wydział Elektryczny PW

czyli Elektryczne Mamuty, jesteśmy studentami (głównie Wydziału Elektrycznegu), którzy po klasach olimpijskich szukają zabawy w formacie ligowym. W przerwach od zajęć, amatorzy trunków spożywanych przy asyście grawitacyjnej. W zeszłym roku jako Radio Trójka udało nam się wygrać klasyfikację ogólną WLŻ, więc poprzeczka w tym roku jest wysoko postawiona. Nasze motto: TPTO, jak mówił nasz mentor Darczo.

 

SLM – SLM Racing Team

Czterech spoko gości, którzy mogą wygrać Puchar Ameryki 

 

LSM – Legia Sailing – Majer na Fali

Zespół zrodzony z pasji do żeglarstwa. Od samego początku towarzyszy mu idea zamknięta w trzech słowach: atmosfera, zabawa, sport. Młodzi duchem zawodnicy zdobywali swoje żeglarskie umiejętności na przestrzeni ostatnich dekad startując na różnorodnych klasach i formułach żeglarstwa regatowego – począwszy od klas młodzieżowych, przez olimpijskie, wyścigi flotowe na różnych jachtach wieloosobowych, a kończąc na match racingu. Brali udział w zawodach rozgrywanych na wodach polskich jak i międzynarodowych akwenach na różnych kontynentach globu. Nieobce jest im również żeglarstwo akademickie, gdzie z sukcesami reprezentowali barwy Politechniki Warszawskiej. Pokusa wspólnego ścigania się i rywalizacji na „domowym podwórku” na jachtach TOM 28 w barwach Legii była tak silna, że po latach jeszcze raz pchnęła ich ku sobie rewitalizując team.

Czytaj także: